TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

Stil Sahibi Mekanlar Yaratmak İçin

ŞİMDİ KEŞFET!
Sizin İçin Seçtiklerimiz
FİKİR DEFTERİ! İlham Veren Yaşam Alanları ve Yaratıcı Tasarımlar
ÖNCE GÜVENLİK: YANGINA DAYANIKLI KAPI Hepimiz evlerimizin şık ve rahat bir görünüme sahip olmasını önemsiyoruz. Zevkimize göre döşediğimiz evimizi bir de güvenlik açısından değerlendirmek ise çoğumuzun aklına bile gelmiyor. Yangın dayanımlı kapı modellerini bulabileceğiniz bu yazıda, güvenliğiniz için alabileceğiniz küçük önlemleri de bulabilirsiniz. Güvenliğiniz için sadece daha güvenli seçimler yaparak bile küçük ama etkili önlemler alabilirsiniz.  Hayat, her zaman kazalara ve risklere açık, bu nedenle önlemlerimizi hayatımıza uyarlamak daha pratik sonuçlar almamızı sağlar. Yangına dayanıklı kapılar sadece büyük binaların yangın çıkışlarında değil, evlerin dış ve iç kapılarında, hastane odalarında, otellerde ve daha pek çok kamu binasında kullanılabilir.  Artella'nın 60 yılı aşan tecrübeleriyle tasarladığı yangın dayanımlı kapı modelleri, ahşap kapılardan vazgeçemeyenleri memnun edecek şekilde tasarlandı. Ahşap görünümünün doğasından kopmadan, ev dekorasyonunuzu ya da iç mimari detayları değiştirmeden ahşap yangın dayanımlı kapı tercih edebilirsiniz.  Avrupa standartları ve ilgili yönetmelikler gereğince otel, hastane, okul vb. kamuya açık binalarda kullanıma uygun tasarlamış; "Chiltern International Fire" tarafından test edilen kapıların 30 ve 60 dk yangına dayanım sağladığı BM Trada tarafından da belgelendirilmiş. Ayrıca Artella, AB standartlarına uygun olarak "EMI Fire" tarafından test edilmiş gizli menteşeli 30 dk yangın dayanımlı kapı üretimi de yapabiliyor. Dünyada bazı merkezlerde yapılan özel ürün testlerinden biri de yangın dayanım testleri. Artella'nın "Yangın Dayanımlı Kapı Serisi" modelleri de Macaristan'da test edildi ve test sırasında 60 dakikanın üzerinde dayanım gösterdi. Sadece güvenlik başarısıyla değil, tasarımlarıyla da ilgi uyandıran yangına dayanıklı kapı modelleri camlı, camsız, tek kanat - çift kanat gibi farklı tasarımları ve ahşap kaplama, lake gibi farklı renklerde uygulama ve kullanım kolaylığı da sağlıyor.  Artella, Yangın Dayanımlı Kapıların yanı sıra en beğenilen kapı modelleriyle de Cosalindo'da! https://www.cosalindo.com/yangin-dayanimli-kapi
DAĞ EVLERİNİN KAPILARI AÇILDI Aralık ayı geldiği gibi kışı iliklerimize kadar hissetmeye başladık. Hal böyle olunca kışla ilgili tüm güzel anılarımız, dileklerimiz aklımızda uçuşmaya başladı. Dağ evi hayali de bunlardan sadece bir tanesi.  Bir dağ evi kaçamağı herkesin hayatında en az bir kez yaptığı veya yapmak istediği bir konaklama şeklidir. Kar kıyametten veya buz gibi bir rüzgardan kaçıp dev bir şöminenin ısıttığı evin kapısından girmek, sizi sarmalayan bu çatının her yerinden gelen buram buram ağaç kokusunu içinize çekmek apayrı bir huzur kaynağıdır. Bu keyfi bir kez tekrarlanacak bir anı olarak bırakmayıp kendi evleri haline dönüştürmek isteyenler için ise neler yapabileceğimize bakalım. Öncelikle ağaç gibi bu kadar doğal ve yaşayan bir malzemenin kullanıldığı ortamda diğer eşyaları da mümkün olan doğaya en yakın ham maddelerden seçmek gerek. Örneğin, nevresim takımınız bu evde saten olmayıversin, %100 pamuklulara yer verin. “Sıcak hissetmenin” bu kadar odak noktasında olduğu bir mekanda üzeri baskılı, yok fiyata satılan polar battaniyeler olmasın seçiminiz. Yün, kaşmir hatta kendi ördüğünüz el işi bir battaniye bile olabilir. Koltuklarda da benzer şekilde sıcak tutacak, ama leke tutmayacak (gelecek kalabalıkları ve bol keyif anları da düşünülürse) kumaşlar tercih edilmeli. Klasik ve fantezi desenlere de kesinlikle girilmemeli. Madem doğadayız, avcılığa kesinlikle karşı olmakla birlikte vahşi hayvanlara göndermede bulunan yapay hayvan tüyleri, padalyaya benzer doğala yakın heykeller ve postlar bolca kullanılabilir. İşte bunda hiç sınır yok. İster salonda ister banyoda, hayvan detaylarına yer verebilirsiniz. Nil Ata Interiors Ahşap Camlı Orta Kum Saati https://www.cosalindo.com/ahsap-camli-orta-kum-saati Mobilyalarda da ahşap olanlar tercih edilmeli, sentetik kaplamalı modellerden uzak durulmalı. Aydınlatma ve aksesuarlarda metale yönelebilirsiniz. Nil Ata Interiors Bölmeli Ahşap Sehpa & Puf https://www.cosalindo.com/bolmeli-ahsap-sehpa-ve-puf Ahşaba yakışacak en güzel şeylerden biri de doğal taş elbette. Evin tamamında yer verilmiyorsa şömine alanı en azından doğal taş olabilir. Bu arada dağ evlerine genelde kalabalık gruplar halinde gidildiğinden, böylesinin keyfi daha bol olduğundan mutfağı kesinlikle açık mutfak yapmakta fayda var. Hem herkes hazırlık sürecine dahil olur, bölünme olmaz hem de size yardım eden olmasa bile sohbetten ve ortamdan kopmamış olursunuz.  
DEKORASYONDA HASIR KULLANIMI Bazı objeler, mobilyalar ve kumaşlar tam anlamıyla mevsimini istiyor. Nasıl ki 40 derece üzeri sıcaklarla boğuşan bir Akdenizli, evine post koymayı aklına bile getirmezse kuzey ülkelerinde yaşayanlar da serin tutan ketenleri kolay kolay tercih etmez. Zevk ve estetik kaygılar elbette bir yere kadar ancak bazı tercihler de tamamen ihtiyaçlara ve fiziksel ortamların gerekliliklerine tabi. Hasır kumaşlar, mobilyalar ve aksesuarlar da bunun en net örneklerinden aslına bakarsanız. Hasır en çok da püfür püfür ılık bir meltemin estiği verandaya veya incecik bir tül perdenin havalandırdığı çabasız güzellik sunan bir salona yakışmaz mı? Hasır nedir? Saz, yaprak veya kabuk gibi bitki çeşitleriyle örülen materyallere hasır diyoruz. Kullanımı oldukça pratik olan bu malzemeye, zaman içinde o kadar alışılmış ki sepetinden, kilimine, mobilyasından çantasına birçok alanda tercih edilmeye başlanmış.   Genelde yazlık mekanlara yakışır dedik nedenine de değinelim: Yapısı itibarıyla hafif ve soğuk bir malzeme olduğundan yazın sıcaklarında konforlu ve yormayan bir rahatlık sağlar. Birlikte kullanacağınız açık renkler ve serin tutan kumaşlarla dokusuna ve görünümüne doyulmaz bir alan yaratmış olursunuz.  Bahsettiğim doğal bitkilerden yapılmış olan bahçe takımları yağmur, kar, çamur gibi dış etkilere karşı fazla dayanıklı olmadığından yıllar önce onu ikame edebilecek, en azından piyasada varlığını kanıtlayabilecek bir malzeme çıktı. Plastik rattan mobilyalar. Aynı hasır dokusunu veren, yağlama, vernikleme gibi özel bakım gerektirmeyen, yeri gelince hortumla bile kısa sürede yıkanabilen bu malzemeye epey ilgi gösterdik.  Her şeyin kullanışlılık olmadığını, estetiğin de önemli olduğunu bize hissettiren tasarımlar ise hasırla olan bağımızı güçlendirdi. Kilimlerdeki farklı örgü şekilleriyle bile bizi cezbetti.  Kullanım açısından şöyle de bir rahatlığı var. Mobilyada kullandıktan sonra dekorasyonun diğer temalarında hasır kullanamazsınız gibi bir kural yok. Zaten doğal bir malzeme olduğundan homojen bir şekilde ortama uyum sağlayacaktır. Hasır takıma, hasır kilim, köşeye de hasır bir gazetelik tam da karşınızda yerini sorunsuzca alabilecek örneklerden. Bu doğal ürünü kullanırken ne kadar çok renkle kombinlemek istersiniz bilemiyorum ama doğadan gelene eşlik edeceğiniz için bu eksenden ayrılmamak ve daha naturel tonları tercih etmek yerinde olur. Hasırlara her ne kadar yaz yakışır diyor olsak da, genel geçer kurallarına rağmen katı sınırları yoktur dekorasyonun. Soğuk mevsimlere hakim bir adet eviniz varsa ve bu zevkinizi yaza taşıma şansınız yoksa elbette ki gönlünüzden geçeni uygulayacaksınız. O takdirde de dikkat edilmesi gereken nokta her zamanki gibi hangi aksesuarlarla nasıl kombinlediğinizdir. 
En Yeniler