TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

İç Mimarlar

İç mimar, bir mimari mekânın içinde, kullanıcılara işlevsel, yapısal ve estetik ölçütlere göre en uygun tasarımı sunmak için çözümler üreten uzmandır. İç mimar, bir bina içinde yer alan mekânların hacim ve yüzeylerini değerlendiren bir boyutta konuya yaklaşmasının yanı sıra, yapı sistemleri, fiziksel çevre kontrolü, aydınlatma, ergonomi, ısıtma gibi mekân konforu konularında sahip olduğu bilgi ve tecrübeyle yaşam alanları baştan yaratıp mekanları daha işlevsel hale getirebilir. “Bir yapıyı, kullanım ve estetik bakımından ele alıp insanın fiziksel ve ruhsal özelliklerine uygun olarak tasarlayan kimse, dekoratör.” olarak tanımlanan iç mimar modern çağda ortaya çıkmış ve çağın ihtiyaç duyduğu uzmanlardan biri haline gelmiştir. İç mimarlar bir mekanın verdiği hissi baştan yazabilme yeteneğine sahip uzmanlardır. Bir mekanın aydınlatmasının mekânda ne kadar büyük değişimlere neden olduğunu ancak bir iç mimarın profesyonel dokunuşu sonrasında fark edebilirsiniz. İç mimarlar yapacakları incelemeler, ölçümler sonrasında evinizi hangi renge boyadığınızda hangi sonuçları alabileceğinizi, aydınlatmanızın nasıl olduğunda daha doğal görünebileceğiniz, mobilyalarınızı yerleştirdiğiniz yerlerin yaşam alanına yaptığı etkilerin neler olduğunu en iyi şekilde gösteren kişilerdir. İç mimarların ev dekorasyon projelerinin haricinde cafe, restoran, bar, showroom projeleri de bulunmaktadır. Cafe dekorasyonunda bar ya da restaurant projelerinde müşterilere en iyi sonucu vermek için ürünler, mekân konumu gibi konuları göz önüne alarak dekore etmektedirler. İç ya da dış mekanlarınızı, iç mimarlar, iç mimarlık ofisleri, iç mimarlık şirketlerine teslim ederek talepleriniz ve değerlendirmeler sonucunda yeniden dekore edilmesini talep edebilirsiniz. Mekanınız size ait, dekoratörünüzle konuşarak taleplerinizin olasılıkları üzerine konuşmalısınız. Cosalindo’da iç mimarların projelerini inceleyebilir, onlara projelerle ilgili sorular sorabilir ve iç mimar profesyonellerin tamamlanmış projelerinden ev dekorasyonu ile ilgili yepyeni fikirler edinebilirsiniz. Cosalindo’ya projeleri ile katkı sağlayan alanında tecrübeli profesyonel iç mimarlara projelerine ilişkin sorular sorabilir, ihtiyaç duyduğunuz en yeni dekorasyon fikirlerine iç mimarların projelerini inceleyerek ulaşabilirsiniz. Hayalini kurduğunuz iç ya da dış mekâna ilişkin sorularınızı profesyonellere sorabilir, aldığınız cevaplarla mekanınızı en iyi şekilde yeniden kurgulayabilir, kendiniz için en doğru ve rahat yaşam alanını oluşturabilirsiniz.

Escape From Sofa

İç Mimarlar

Beyoğlu / İstanbul

Escape From Sofa; Kerem Erçin, Mahmut Kefeli ve İrem Başer ortaklığıyla 2009 yılında İstanbul’da kurulan bir tasarım stüdyosudur. Ticari ve konut projelerinde, farklı ihtiyaçlara yönelik konsept danışmanlığı, iç mimari proje ve uygulama hizmetleri sunar. Escape From Sofa tasarım ekibi tasarımlarıyla, güncel gereksinmeleri zengin deneyimlere çevirecek çağdaş mekanlar, ürünler ve fikirler yaratma gayesindedir. Tasarım sürecinde yaratıcılığa önem verir, yeni üretim teknikleri ve materyallerini kullanarak sadeliğin ve işçiliğin öne çıktığı detayları araştırır.

2Stories

İç Mimarlar

Ümraniye / İstanbul

İsveç’te doğup, İstanbul’da büyüyüp, İsveç’li bir anne ile Türk bir babanın ortanca çocuğu olarak, İstanbul Teknik Üniversitesinden tasarımcı olarak mezun oldum. 14 yıllık profesyonel iş hayatımın içerisinde, Elin ve Aren Noah adında dünyanın en güzel ve özel iki varlığına sahip olarak, annelik mesleğini edindim.  Tasarımcı/Kreatif Direktör/Genel Müdür Yardımcılığı ise 13 yıllık perakende tecrübemin içine sığdırdıklarım oldu. Sonunda, 2015 yılında, en sevdiğim iki mesleğimi birleştirerek, 2 Stories ismiyle, bebek ve çocuklarımızın dünyalarında, yaşam alanları için A’dan Z’ye her türlü ihtiyaç ve görsel zevki karşılayabileceğimiz bir dünyayı yaratma hedefiyle kendi markamı kurmaya karar verdim.

Pekmez + Boz

İç Mimarlar

Sarıyer / İstanbul

Elmon Pekmez (1979) ve Nükhet Boz (1979) Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğrencilik yıllarında tanıştılar. İkisi de, Mimarlık Fakültesi’nden 2002’de mezun oldu. İkili, mesleki açıdan yeterli deneyimi kazandıktan sonra mimari, iç mimari ve ürün tasarımı çalışmalarını bir isim altında toplamaya karar vererek 2010’da Pekmez+Boz’u kurdu. Pekmez ve Boz, mimari altyapıyla geliştirdikleri, formun ve malzemenin ifadesini ortaya koydukları farklı ölçekli mekân tasarımlarında keşfedilmemiş yaşam tecrübeleri ve projeler sunmaktadırlar. Benzer konulara duydukları ilgi ile oluşturdukları, farklı ama uyumlu mimari bakış açılarını her projede farklı bir harmoni ile birleştiriyorlar. Özellikle konut projelerine imza atan ve bu alanda birçok ev sahibi ile tanışan Pekmez+Boz, Şubat 2013’te bir ilki gerçekleştirerek, 1 günde insanların yaşam alanlarını baştan yarattıkları BoomRoom® projesini lanse ettiler. Yaşadığımız kozmopolit ve hızlı şehir yaşamına çok uygun olan BoomRoom® projesinde, mekanlara pratik ve tasarımsal fikirlerle 1 günde enerji veriyorlar.

36.//

İç Mimarlar

Beşiktaş / İstanbul

36.//; Soli Kaplanoğlu ve ekibinin tasarımları ile insanı yaşanmışlık hissiyle saran, keyif ve enerji veren, sahibinin karakterini ve yaşam kültürünü yansıtan mekanlar yaratmayı seviyor. Soli Kaplanoğlu, İTÜ Mimarlık Fakültesi'ni tamamladıktan sonra eğitimine İstanbul Üniversitesi İnşaat İşletmeciliği yüksek lisans programıyla devam etti. 1997 yılında 36. Paralel Mimarlık ofisini kuran Soli Kaplanoğlu, bugüne kadar yurt içi ve yurt dışında birçok başarılı mimari ve iç mimari projeye imza attı. Ev, ofis, konut projesi, restoran, mağaza konsept, tasarım ve uygulama projeleriyle yepyeni mekanlara hayat veren Mimar Soli Kaplanoğlu estetik ve fonksiyonu bir araya getiren mekanlar tasarlarken yalın tasarım dilini renk, doku ve aksesuarlarla zenginleştiriyor.

Pebbledesign

İç Mimarlar

Beşiktaş / İstanbul

2004 yılında kurulan Çakıltaşları Mimarlık Tasarım/Pebbledesign, başta inşaat ve gayrimenkul yatırım şirketlerinin rezidans, örnek daire, satış ofisi projeleri ve uygulamaları olmak üzere konut, mağaza, restoran ve otellerin tasarım, proje ve anahtar teslim uygulamalarını yapmaktadır. Pebbledesign’ın kurucusu iç mimar Neslihan Pekcan, 1976 yılında İstanbul’da doğdu. Savannah Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi ‘İç Mimarlık’ bölümünden mezun olduktan sonra 1999 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ‘İç Mimarlık’ bölümünü bitirdi. Pekcan, öğrencilik yıllarında başladığı meslek hayatına çeşitli firmalarda çalışarak devam etti. Mekanlara tasarım odaklı, yaratıcı, özgün ve yenilikçi yaşam hikayeleri geliştiren Pebbledesign ekibi; projelerinde müşteri memnuniyetini, detaylardaki önemi ve disiplinli çalışmayı ilke edinerek çalışmalarına devam etmektedir. ‘’Pebbledesign'’ markası adı altında yürütülen mimari projelerin yanı sıra, ‘Pebblestones’ markası ile ürün, ''Pebblekids’’ ve ‘’Pebblebaby markaları ile genç, çocuk, bebek odası tasarım ve uygulamalarını sürdürmekte olup yurt dışında birçok ödüle layık görülmüştür.

1217 Design

İç Mimarlar

Beşiktaş / İstanbul

1217 Design, 2010 yılında Yüksek Mimar Hale Akdemir Şener tarafından İstanbul'da kuruldu. Hale Akdemir Şener, 2004 yılında İstanbul Kültür Üniversitesi, Mimarlık Bölümünden mezun olduktan sonra 2005 yılında Domus Academy Milano'da Master in Interior and Living Design ve aynı zamanda University of Wales Master of Arts bölümlerinden mezun oldu. 2006-2010 yılları arasında TAV Havalimanları Holding, TAV-TAISEI JV, TAV İnşaat bünyesinde çeşitli havalimanı, otel, VIP binası projelerine imza attı. 1217 Design; mimar, iç mimar, tasarımcı ve teknik ekibiyle; mimarlık, iç mimarlık, ürün tasarımı ve uygulama projelerinin yanı sıra tasarımın her dalı ile ilgili danışmanlık yapmaktadır.

Esra Kazmirci Mimarlık

İç Mimarlar

Beşiktaş / İstanbul

İç Mimar Esra Kazmirci tarafından 2012 yılında kurulmuş olan Esra Kazmirci Mimarlık, konut projelerinin yanı sıra ticari projelerde de anahtar teslim hizmet vermektedir. Esra Kazmirci Mimarlık müşterilerinin talebi doğrultusunda, kendi gustosunu da öne sürerek, ortak bir mekân yaratırken; fonksiyonel ve estetik kriterleri bir arada kullanmaya özen gösterir. Esra Kazmirci Mimarlık; konut, villa, ofis, otel ve yat tasarımı gibi birçok alanda çalışmalarına devam etmektedir.

BOU Interior & Architecture

İç Mimarlar

Şişli / İstanbul

Şebnem Buhara, Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık bölümünde okurken başladığı serbest iş hayatına Bou Interior & Architecture'ı kurarak devam etmiştir. Şebnem Buhara, mimari eğitim aldığı için mekanlara hem uygulayıcı hem de tasarımcı gözüyle bakabilmenin avantajını tüm çalışmalarında hissetmektedir. Bou Interior & Architecture’da büyük ve küçük olmak üzere tüm projeler; zamansız, fonksiyonel, tamamen özgün tasarımlar olarak ele alınır ve doğru, ekonomik malzeme ve kusursuz detay çözümleri ile hayata geçirilir. Tüm projeler birbirinden bağımsız, kendine özgü ve tamamıyla sahibini yansıtan stiller olarak sonuçlandırılır. Bou Interior & Architecture, kişisel zevklerini ya da günün trendlerini uygulamak yerine müşterilerinin kimliğini ve tecrübelerini doğru ve yalın bir şekilde mekâna yansıtmayı ön plana alır.

İlkay Ala Mimarlık

İç Mimarlar

Beşiktaş / İstanbul

2002 senesinde Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık bölümünden mezun olan İlkay Ala 2008 senesinde Bilgi Üniversitesi Tasarım Kültürü Yönetimi programını bitirmiştir. 2002 yılından bu yana mimari ve iç mimari projelere imza atmaktadır. Konut projeleri ile öne çıkan mimar her alanda tasarım ve uygulamalar yapmaktadır. Bunlar içinde birçok mağaza, otel, restoran ve ofis projeleri bulunmaktadır. 2017 yılında kurduğu İlkay Ala Mimarlık ofisinde ekibiyle profesyonel olarak çalışmaya devam etmektedir.

Melih Kohen Interior

İç Mimarlar

Sarıyer / İstanbul

Melih Kohen Interior 2012 yılından bu yana ağırlıklı olarak konut projelerinde, farklı ihtiyaçlara yönelik konsept danışmanlığı, iç mimari anahtar teslim proje uygulamaları yapıyor. Her mekanın ruhunu en özgün şekilde yansıtmak için müşterileriyle birlikte yepyeni bir yolculuğa çıkmak gerektiğinin altını çizen Melih Kohen, onların yaşam biçimlerini ve ihtiyaçlarını ortaya çıkartıp kendi deneyimleriyle harmanladığı sıcak ve huzurlu mekanlar yaratıyor. Yarattığı mekanlarda kişiye özel üretim fikri ile yola çıkan Melih Kohen Design Studio, koleksiyonunda mobilya, yastık, aydınlatma ve aksesuarların yanı sıra her zevke hitap eden tablolara da yer veriyor. Mermer, cam, pirinç ve ahşap gibi doğal malzemelerin ve farklı dokuların uyumuyla hayat bulan tasarımlar, standartların dışına çıkarak, mekanlarına farklılık katmak isteyen herkes için özgün çözümler sunuyor.

CT Mimarlık

İç Mimarlar

Beşiktaş / İstanbul

CT Mimarlık, İç Mimar Çağlayan TUĞAL tarafından kurulmuştur. Çağlayan Tuğal; Mimar Sinan Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, İç Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu. 1985-1986 yılları arasında 3HABİTAT, 1986-1987 yılları arasında ise NOVA ART bünyesinde faaliyet gösterdikten sonra 1989 yılında kendi şirketi olan T Mimarlık'ı kurdu. 2011 tarihinde unvan değişikliği yapıp T Mimarlık LTD şirketini CT Mimarlık AŞ olarak değiştirdi. CT Mimarlık halen mimari, iç mimari proje hizmeti ve projelerinin uygulama kontrollüğü konusunda hizmet vermektedir. Çağlayan TUĞAL’ın yurt içi ve yurt dışı projelerinden bazıları; ·         Topkapı Sarayı Hazine Bölümü Restorasyon ve Yeni Düzenlemesi ·         Topkapı Sarayı Arz Odası Restorasyonu ve Düzenlemesi ·         Anıtkabir Atatürk Müzesi Restorasyon ve Yeni Düzenlemesi ·         NTV İstanbul Mimari ve İç Mimari ·         Ankara NTV İç Mimari Projeleri ·         Show Ve Lig Tv Kompleksi (Çukurova Medya Grubu) ·         Expo Zaragosa 2008 Türkiye Pavilyonu ·         Türker İnanoğlu Tim Gösteri Merkezi ·         Kazan Hipodrom (Rusya’nın En Büyük Hipodromu) ·         Bomonti Rixos Residence ·         Metrocity Residence ·         Ragıp Paşa Konağı Restorasyonu ·         Viceroy Bodrum Hotel ve Condos ·         İstanbul Sheraton Hotel ·         Crown Plaza Minsk Hotel Tüm projeleri içinde almış olduğu ödüllerden, Avrupa Müzeler Birliği Avrupa’nın En İyi 10 Müzesi (Topkapı Hazine Bölümü), Expo Saragosa 2008 Gümüş Madalya (2. En İyi Ülke Pavilyonu Ödülü) ödülleri ayrı bir değere sahiptir. 1989 yılından bu yana 13 kişilik yönetim ve tasarım kadrosu ile Kuruçeşme'de mimari ve iç mimari proje hizmetini CT Mimarlık olarak yürütmektedir.

Soto-Lab

İç Mimarlar

Şişli / İstanbul

SOTO, kreatif danışmanlık hizmeti vererek iç mimari, çevre ve ürün tasarımı yapar ve uygular. Bireysel deneyimler yaratmayı hedefleyen SOTO’nun işleri, güzel sanatlar ve mimarlığa dair bilgilerin disiplinlerarası bir yaklaşımı ile şekillenirken; projeleri ise merkezinin bulunduğu İstanbul’un kendine özgü karakteristiği gibi canlı, cesur ve sınırları aşan bir dinamizmi yansıtır. Sınırları yok sayarak kullanılan geometriler ve malzemelerin yeniden yorumlanması, gelenekselin deneye tabii tutulması, SOTO’yu farklı kılar. Kendine özgü bu yaklaşımı ile SOTO, tarihi objeler, desenler ve sanattan ilhamını alarak her müşteriye özel bir yaklaşım sunar. 2013 yılında iç mimarlar Dicle Begüm Arslan ve Hatice Küstür’ün kurdukları stüdyo, kurulduğu günden bu yana, iç mekanların ve çevrelerinin gerçek potansiyellerini ortaya çıkarmak adına şahıslar ve markalarla iş birliği yapmaktadır.

Monlab Design

İç Mimarlar

Beşiktaş / İstanbul

Monlab Design 2015 yılında Mimar Damla Berberoğlu tarafından kuruldu. “Yılların verdiği tecrübe ile ekip başarısına inancım tam. Müşterilerimin hikayelerini dinlemek ve yaşam tarzlarını analiz etmek benim için en önemli ilk adım. Eğitimleri, hobileri, zevkleri, sosyal statüleri ve yaşam biçimlerine uygun bir altyapının oluşturulması proje için en kilit nokta. Amacım ihtiyaçlara yanıt veren tasarımlar ile beraber dikkat çekici ama sade, karakterli,detayları ile kalıcı yaşam alanları sunarken zamansız olabilmek ve bu sayede insanların bu alanlarda her zaman kendilerini oraya ait hissedebilmesini sağlamak. Projelerde büyük-küçük demeden insanların yaşadığı ve çalıştığı alanlara dokunmak, hayallerini gerçekleştirmek kendi hayalimi gerçekleştirmek gibi. Onlarla geçirdiğim süre boyunca onların karakterini alıp bir eve ya da işyerine verebilmek en büyük heyecanım. İhtiyaçları en yaratıcı ve kullanıma uygun hale getirmek ve bu hizmeti herkesin ulaşılabilir olmasını sağlamak ise daimi hedefim..” Monlab Design; Birçok projenin mimari-iç mimari ve uygulamalarının yapıldığı bir tasarım ofisidir. Projenin tamamına ya da bir bölümüne; konsept danışmanlığı, proje geliştirme, proje yönetme ve denetim hizmetleri sunmaktadır.

Four & More

İç Mimarlar

Arnavutköy / İstanbul

Özge Ferhatoğlu ve Pınar Küçük tarafından kurulan ve ilk mağazasını 2012’de açan four & more, başarılı mimarları kısa zamanda bünyesine ekleyerek ekibini büyüttü. Dikkat çeken iç mimari projelerine imza atan, dekorasyon hizmeti veren, yirmiden fazla sıfır ev projesi tamamlayan four&more işini severek yapan başarılı ekibiyle yeni projeler üzerinde çalışmaya devam ediyor. Mimari projelerin yanı sıra tasarladığı ürünlerle de beğeni toplayan four&more, yeni yaşam alanları oluşturmaya devam ediyor.

Gönye Proje Tasarım

İç Mimarlar

Kadıköy / İstanbul

Mimar Yelin Evcen ve İç Mimar Gönül Ardal tarafından kurulan İstanbul merkezli iç mimarlık ofisi Gönye Proje Tasarım, çözüm ortağı olarak birlikte yol aldığı inşaat ve gayrimenkul yatırım şirketleri ile rezidans, toplu konut ve ofis projeleri başta olmak üzere birçok iç mimari projeye imza atıyor. Tasarladığı mekanlarda yaşayacak kişilerin zevkleri, yaşam tarzları ve ihtiyaçları doğrultusunda başladığı projeleri, işverenin verilerine uygun olarak hazırladığı konsept sunumu, fiyat analizleri, uygulama projelerinin hazırlanması, proje imalat takibi, kalite kontrol süreci ve iş programı ile zamanında teslim etmenin önemini bilerek gerçekleştiren Gönye Proje Tasarım, projenin tasarım öyküsünden uygulamanın son noktasına kadar, bir yandan ince detaylarla oluşan konsept bütünlüğünü korumak için özen gösterirken diğer yandan da belirlenen maliyet hesapları çerçevesinde projeyi tamamlamak ilkesiyle çalışıyor.

1 2