TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

07.06.2017

10 ADIMDA ÇİZGİLİ DUVAR KAĞIDI KULLANIMI

Dekorasyonda duvar kağıdı kullanımı atlanmaması gereken önemli konulardan biri. Dekorasyonda hangi duvar kağıdı kullanılır, çizgili duvar kağıdı nasıl kullanılır gibi sorularınızı bu yazıda cevaplamaya çalışacağım.

Mekanların duruşunda en baskın fiziksel özelliklerden biri duvarlar. Tavandan tabana ciddi bir alanı çevrelediği için buraya yapılan her uygulama, kullanılan her materyal hayati önem taşımaktadır. Odanın belkemiği olduğundan düşünülen her malzeme pek çok açıdan ele alınmalıdır. Öte yandan da, duvar kağıdı estetiği diye bir gerçek var. Ondan daha etkilisi ise şüphesiz çizgili duvar kağıtları.

Aradığınız çizgili duvar kağıdı modelini kolayca bulabilmek için aşağıdaki koleksiyonlara göz atabilirsiniz. Ölçülerinize göre beğendiğiniz modellerden fiyat teklifi alabilirsiniz. 

Nantucket Stripes 2 Koleksiyonu 

► Bridgehampton Deck Stripe Koleksiyonu

► Greenwood Brittany Stripe Koleksiyonu

Çizgili ürün ister duvar kağıdı olsun ister bir t-shirt veya döşemelik kumaş, her zaman için güçlü bir karakter sergiler ve net bir duruşa sahiptir. Yatay da olabilir ancak bu kuvvetli etkiyi dikey çizgiler daha iyi vurgular. Eğer çok hacimli mobilyalara sahipseniz ince çizgiler kibar bir görünüm katar ve ortamı dengeler. Kalın duvar kağıdından yana tercih yapmak istiyorsanız ve evin genelindeki mobilyaların stili ve hacmi buna elverişli değilse antre veya merdiven alanında kullanmak iyi bir seçenek olabilir. Holler genelde dar olduğundan kalın çizgili duvar kağıtları biraz boğucu bir etki yaratabilir. 

Çizgili duvar kağıtlarında renk kullanımı önemlidir. Neyi ön plana çıkarmak istediğinizle ilgili size yardımcı bir rolü vardır. Amaç, kağıdı göz önünde tutmaksa kalın, tok ve baskın renkler seçilmelidir. Tam tersine kağıt yardımcı rolde olup mobilya vurgulanmak istiyorsa daha nötr renklere yer verilmelidir. 

Diğer yanda, çizgili kağıtların damasklarla birlikte kullanılmayacağına dair düşünceler var. Esasen bu kullanım, bir dönem çok popülerdi. Hâlâ kullanılıyor kullanılmasına ama trendlerin izinden gitmek istiyorsanız artık epey bir demode ve alaturka olduğunu belirtmek gerek.

Cosalindo'da bulabileceğiniz çizgili duvar kağıdı modelleri ile yaşam alanlarınıza istediğiniz tarzda dokunabilirsiniz. Çizgili duvar kağıdı modelleri için Cosalindo'yu inceleyebilirsiniz>> https://www.cosalindo.com/duvar-kagitlari-kaplamalari

Mobilyalarla uyum bir tez konusu bile olabilir ancak benim özellikle de kalın, çift renk, çizgili duvar kağıdı ile kullanmayı en çok tercih ettiğim ve beğendiğim aksesuarların başında varaklı ayna veya tablolar geliyor. Yalın çizgilerle varakların gösterişi muhteşem bir tezat, aynı zamanda uyum yakalıyor. 

 

İnce çizgili kağıtların hemen önünde kullanılacak bir masa, abajur, dresuar, koltuk varsa mutlaka bir renk patlaması yaşatmalısınız. Emin olun tüm ilgi oraya yoğunlaşacaktır.

Dört duvarı veya tek duvarı kaplatmanız gerekmiyor. Tek bir köşeyi veya öne çıkan bir kolonu da kaplayarak kullanabilirsiniz.

Bordürlü kullanım genelde çocuk odalarının tercihi fakat banyolara ve koridorlara kullanımı da estetik duruyor. Hem koridorda illa ki çizgili kağıt kullanmak isterseniz, bahsettiğim o boğucu his ortadan kaybolacaktır.

Dikine çizgilerin kullanıldığı bir duvara komşu, enine seyrek çizgili perdeler kullanılırsa çarpıcı bir etki yaratabilirsiniz.

Dekoratif olarak kullanabileceğiniz jaluzili paravanlar da ortamda istediğiniz çizgili efekti yakalamak için güzel bir alternatif olabilir.

Cosalindo.com'da birçok duvar kağıdı modeli arasından çizgili duvar kağıtlarını inceleyebilir, eviniz ya da iş yeriniz için en güzel duvar kağıdına karar verebilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar