TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

16.10.2018

10 ÖRNEKTE ASMA TAVAN MODELLERİ

İç mimaride mekanlara katılan değerler, en ufağından her türlü dokunuş bir vizyon ve stil göstergesidir. Bazı detaylar ise stilin alt çözümleri olarak alanın iskelet yapısını belirler. Asma tavanlar da işte tam da bu kast ettiğim tanıma giriyor. Son dekoratif eklemelerinde değil de binanın kaba inşaatından sonra gelen adım da diyebiliriz. Asma tavan modellerini olabildiğince farklı varyasyonlarıyla mercek altına alalım.

Melih Kohen Interior | TB Caddebostan Home Office Projesi https://www.cosalindo.com/tb-caddebostan-home-office-projesi

Asma tavanların uygulanma amacı mekanlara boyut kazandırmanın yanı sıra mimari detayların yer alacağı elektrik ve dekoratif uygulamalar için montaj boşlukları yaratmasıdır. Beton, ahşap veya çelik konstrüksiyon üretimi her binanın tavanından yatay profillere asılmak suretiyle sarkıtılmış metal çubuklar ile oluşturulur. Kapatılma işlemi ise alçıpan duvarlar, gergi tavanlar veya farklı dekoratif paneller aracılığıyla yapılır.

Four&More Çubuklu Vadi C Tipi https://www.cosalindo.com/cubuklu-vadi-c-tipi

Canto 21 | Kanlıca Yalısı https://www.cosalindo.com/kanlica-yalisi

Asma tavan uygulandığında en sık gördüğümüz aydınlatma şekli led ışık ve spotlarla sağlananlar. Genelde avize kullanmak istemeyen veya daha yalın ve modern çizgilere sahip mekanlar hayal edenler tercih ediyor. Tavan yüksekliği 3 metre ve üzeri değilse zaten asma tavan ile avize kullanımı çok doğru olmuyor. Aslında pratiklik sağlamıyor çünkü asma tavanın kapladığı montaj boşluğu ile zemine yaklaşan tavan çok büyük avizelerin kullanımını zorlaştırıyor. Belki sadece apliklerden yardım alınabilir.

Esra Kazmirci Mimarlık | TEB House Saklıkoru https://www.cosalindo.com/teb-house-saklikoru

Diğer taraftan bu uygulamanın sağladığı yalınlığı, daha gösterişli kılmak için bir adım olarak tercih edenlerdenseniz elbette mekana avize ve aplik de ekleyebilirsiniz. Hatta asma tavan kapanışını bizoteli aynalar ile yapmak işin gösteriş anlamında vurucu noktası da diyebiliriz.

Design House TP | GE Etiler Çatı Katı Projesi https://www.cosalindo.com/ge-etiler-cati-kati-projesi

BOU Interior & Architecture | MAD Yeniköy Evi https://www.cosalindo.com/mad-yenikoy-evi

Asma tavanlara sadece salonda yer vermeyi düşünmeyin. Örneklerini paylaştığım üzere mutfak, giyinme odası, banyo, antre, ofis ve hatta çocuk odalarında da tercih edebilirsiniz. Bu karar aslında mekanınızda nasıl bir stil uygulayacağınızla da doğru orantılı.

Team Proje Mimarlık | CB Villa Projesi https://www.cosalindo.com/cb-villa-projesi

Robin's Design | S. Özen Evi https://www.cosalindo.com/s-ozen-evi

Sadece tavanda yer vermek en klasik seçenek. Peki dikey uzantılarıyla asma tavan kullanımını duvarlara da dağıtmaya ne dersiniz? Kesinlikle çarpıcı bir etki yaratacağınıza emin olabilirsiniz. Yakının yer alan nişler varsa onlarla bir bütün oluşturacak şekilde dizayn edilebilir.

Laxmi Interiors | Hisarüstü Ev Projesi https://www.cosalindo.com/hisarustu-ev-projesi

Melih Kohen Interior | SH Göktürk Çocuk Odası Projesi https://www.cosalindo.com/sh-gokturk-cocuk-odasi-projesi

Cosalindo Profesyonel sayfalarında uygulanmış projeleri inceleyerek daha fazla örneğe ulaşabilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar