TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

22.02.2018

2018 AMBİENTE FUARI NOTLARI

Dünyanın dört bir yanından gelen 5000’e yakın marka, ilgi çekici seminerler ve bol katılımcılı etkinliklerle dolu bir organizasyonu, markalara ait yeni koleksiyonları bir arada görebileceğiniz harika bir deneyimi daha geride bıraktık.

2018 Ambiente Fuarı uzun zamandır ilgiyle beklediğimiz fuarlardan biriydi. Frankfurt'un büyülen atmosferine giriş yaptığımızda, bu bekleyişte yalnız olmadığımızı bir kez daha anlamış olduk. Oldukça kalabalık geçecek fuarın ilk izlenimleriydi bu. 

2018 Trendi Doğa Temalı Dekorasyon

Doğa temasına sofra, dekorasyon ve mobilyalarda sıklıkla rastlıyoruz. Bir tabak deseninde, bir yastıkta ya da bir aydınlatmanın detayında doğa ile ilgili kendi tarzımızı yansıtan bir detay bulmamız hiç zor değil. Evinizde kullanacağınız doğa detaylı bu ürünlerle, dekorasyonunuza canlılık katabilir ve ev dekorasyonunuzda küçük dokunuşlarla gözle görünür bir farklılık yaratabilirsiniz.

Mobilyalarda Doğal Ahşap Trendi Devam Ediyor

Ham ağaçların bazen renklendirilip işlenmiş olduğunu ya da sadece cilalanıp tasarımlarda bir metal aksesuarla farklılaştığını görüyoruz.  

Renkli koltuklar ve berjerler 2018 yılında da revaçta olacak, yılın rengi ultravioletin her tonunu görebiliyoruz, bunun yanı sıra yeşiller, lacivert ve pembe renkler de kullanılıyor.

Kumaşlarda kadife ağırlıklı olarak kullanılmış, geçen senelerin tercih edilen ikat desenler yerini etnik desenlere bırakmış gözüküyor. Özellikle berjerler, puflar ve duvar dekorasyonunda bu farkı görebiliyoruz. Kilim desenlerini de yine puflar, yastıklar ve zeminde sıklıkla kullanıyor olacağız. Şömine önlerinde ya da yazlık evlerimizde kullanabileceğimiz renk ve desenlerle kombinleyebileceğimiz aksesuarlar seçebiliriz.

Paslanmaz ayakların yerini yavaş yavaş eskitme pirinçler alıyor, mermer pirinç birleşimi masa ve sehpa grupları yine revaçta, pirinç ve ham malzemelerin bir arada kullanıldığını da görüyoruz.

Geçen sene yavaş yavaş hayatımıza girmeye başlayan melamin ve pirinç sehpalarda, bu sene yükselişe devam edecek gibi gözüküyor.

Metal aksesuarın üzerinde dokular oluşturularak, estetik bir görünüm kazanılmış. Yine dokulu dallar ve çiçek motifleri metallerin üzerine işlenerek aksesuarlara zenginlik katıyor.

Dekorasyonda güçlü ve dinamik renklerle canlılık sağlanırken, özellikle sofra gruplarında el çizimi desenlerinde yoğunluğunu görüyoruz.

Sofra gruplarında geçen senelerde yoğun bir şekilde devam eden mermer ürünler trend olmaya devam edecek. Mermerleri pirinç ve ahşaplarla birleştirerek farklılık yaratılmış.

Ahşap sofra gruplarında özellikle ham ahşap kaselerin içerisinde seramik etnik desenler kullanılmış.

Seramikler hem sofra hem dekorasyon ürünlerinde yine trend olmaya devam ediyor, bu ürünlerde ağırlıklı olarak indigo renkler ve etnik desenleri görüyoruz.

Mercan desenleri, portreler, fırça darbeleri gibi desenler kullanılmış. Bu ürünler el boyaması olduğu için özellikle markalar etkinlikte sanatçılarıyla birlikte küçük showlarla tanıtım yapmayı tercih etmişlerdi.

Bahçe gruplarında ise, bambu mobilyalar, sepetler ve aksesuarlar geri dönüyor. Doğal dokusu ve yuvarlak hatlarıyla hem biraz nostalji yapabilir hem de uzun süre dayanıklı olmasıyla rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 Cosalindo olarak, fuarları sizin için ziyaret etmeye, ilgi çeken detayları sizinle paylaşmaya devam edeceğiz. Takipte kalın. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar