TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

30.01.2018

2018 DEKORASYON TRENDLERİ VE MAISON&OBJET

Heyecan ve merakla beklenen, tazecik yıla girdiğimiz ilk zamanlarda yeniliklerle bizi daha da heveslendiren bir Maison et Objet fuarı daha geride kaldı. Frankfurt Heimtextil ev tekstili fuarının hemen arkasından gelen, Paris’te gerçekleşen Maison et Objet; dünya çapında tasarımcıları, mimarları, üreticileri ve elbette bizleri yeni yıla hazırlıyor. Bakalım önümüzdeki bu koca yılda neler göreceğiz? Hadi başlayalım. 

Kışın tam ortasında olabiliriz ama önümüzde bomba gibi bir yaz var. Dolayısıyla yaza daha çok yakıştığını düşünsek de hasırlar, rattan ve bambular tüm yılı domine etmeye geliyorlar gümbür gümbür, yaz kış! Üstelik görmeye alışık olmadığımız kadar farklı alanlarda kendini göstererek hasır raf, hasır servis arabası gibi pek çok formda karşımıza çıkıyor.  Bu arada yıl içinde görsellerini paylaştığım yuvarlak hatlı servis arabaları da giderek yayılıyor. Aslında yuvarlak hatlı olan her şeyin trendi 70’ler ruhuyla yükselişte; buna köşeleri yuvarlatılmış, radyüslü, bombeli koltuk, konsol, büfe gibi başlıca mobilyalar da dahil. Bunu da aklımızda bulunduralım.

Hasırlar, bohem-şık dediğimiz stilin ipuçlarından. Bu kombinlerde sıklıkla gördüğümüz üzere, mekanlarınızda hasır dahil olduğu an hafif bohem rüzgarları estirebilirsiniz.

Geçen yılın efsanevi rengi bitki yeşili “greenery” i o kadar benimsedik, aslında doğaya o kadar aç ve muhtacız ki yeşil trendinin sonu epey zor gelir. Dolayısıyla üreticiler ve tasarımcılar Pantone her ne kadar 2018 için ultraviyole rengini duyurmuş olsa da yeşile sadık kalmaya devam ettiler. Özellikle bahar ve yaz aylarında bahçelere de çok yakışıyor, doğal bir ahenk yakalanıyor.

Birkaç ay önce yine burada yayınladığım makromelerle ilgili yazımda makrome tekniğiyle hazırlanmış aksesuar ve mobilyaları ne kadar sık göreceğimizden bahsetmiştim. Fuardaki makrome yoğunluğu da bunu doğrular nitelikte oldu. Aynı şekilde makromeler de bohem şıklığın mihenk taşlarından. Retro mekanlarla da ayrıca bir uyum sergiliyorlar. İster kolları sıvayın kendi makrome objenizi kendiniz yaratın ister hazır alın, bu yıl evde onlara mutlaka yer açın.

Denizden gelen her şeyi çok seviyoruz, değil mi? Bunu bilen tasarımcılar da gözümüzü gönlümüzü açıyorlar. Yazlık koleksiyonlarda deniz yıldızları, yengeçler, ahtapotlar ve tabii ki mercanlar yine yerini aldı. Yalnız bu kez beyazlarla değil, denizin çok çok diplerini vurgulayan indigo maviler, koyu yeşillerle.

Fuarın en ilgi çeken objelerinden Seletti’nin kalp objeleri, vazolarıydı. Adeta dekorasyon ve ev için duyulan heyecanı, simgeleyen kalp atışlarını mekanların merkezine sunmaya hazırlanıyor. Siz neyi simgelemesini, neye kalbi attırmasını istediğinizi belirleyin yeter.

Çiçek formları klasiklerden. İri ve kocaman desenleri görsek de asıl başrol oyuncu mikro çiçekler. Yani bir botanik kitabında veya bir ressamın taslak defterinde görebileceğiniz gibi minik ebatlarda. Özellikle nevresim ve perdelerde bunu sıkça göreceğiz.

Bir kısım hala flamingodan bıkmamış olabilir ama geçen yıl sessiz, emin ama sempatik adımlarla yaklaşan tukan trendini kim yadsıyabilir.  Bu yıl daha fazla flamingo görmeyeceğimizi umarak tukanlara kucak açmanın vakti geldi.

Metaller ve kadifeler diye bir başlık atsam üzerine belki kitap yazılır. Öyle efsanevi bir uyumu var bu ikilinin. Özellikle de az önce değindiğim yuvarlak formlu mobilyalarla bu görsellik güçleniyor. Keskin kenarlardan ziyade yuvarlatılmış her şeyi göz daha iyi algılar ve benimser. Dolayısıyla bakırından, pirincine, altınından bir miktar da gümüşüne metaller bu yılda yoğunlukla hayatımızda. Biraz patineleştirilmiş metaller de ilgi odağı olacak.

Perdelerde ağır kavislerden boğumlardan yorulanlara ama dekor perdesiz de yapamayanlara harika bir haberim var. Dümdüz inişli ortadan bordür kumaşlı veya bordürsüz olmak üzere sadece yatak çift renk çalışılmış, isterseniz tek renk ile de tercih edebileceğiniz dekor perdeleri yaygınlaşıyor. Çılgın boğumlara, gösterişli braçol ve ponponlara veda etmek isteyenlere, minimalizm taraftarlarına hararetle önerilir. Özellikle metal mobilya kullanılan alanlarla mükemmel uyum!

Maison et Objet fuarlarının en ilgi çekici yanı aydınlatmalar. Her yıl onlarca farklı stil ve dizaynda aydınlatma kendi trendini yaratıyor, sektörde öncü oluyor. Örneğin bir aydınlatmada bir araya gelmesini pek beklemeyeceğimiz metal ve püskülün daha şık ama aynı zamanda sade bir formu olabilir mi, sanmıyorum.

Aydınlatmalara da yansıyan metal etkileri bu yıl da odak noktada olacak.

Animalism! Her gün daha çok evlerimize giren farklı türdeki hayvanlar dekorasyonumuzun birer parçası haline geliyor. Tukanlı koltuklar, yılanlı abajurlar, orta sehpadaki altın karıncalar, zebra desenli yastıklar derken ciddi bir hayvansal popülasyonla yaşıyoruz evlerde aslında. İtirazı olan var mı bilmiyorum ama karakter kattıkları muhakkak.

Bu arada değerli maden taşlarından agat vurgulu aksesuar ve duvar kağıtları da yavaş yavaş evlerimize dahil olacak.

Fuarda her geçen gün artan Türk markalarını da görmek ayrıca bir gurur kaynağı. Böylesi tasarımlara ev sahipliği yapan bir uluslararası platformda bulunmak oldukça önemli.

Tüm fikirleri derleyip toparladıysak bu yıl için kılavuzumuz hazır, zaman değişim zamanı!

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar