TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

12.03.2018

2018 DESEN VE RENK TRENDLERİ

DESENLERİN GÜCÜ ADINA!

2018 İÇİN TRENDLER, ETKİLER, KOMBİNLER

Değişen trendlerin hızına yetişmek zor; bir bakmışız modası geçti sanılan trendler geri dönmüş veya çok sevdiğimiz bir stilin modası geçivermiş. 2018 de bu hızlı iniş çıkışlardan nasibini alıyor ama içinde bulunduğumuz yılı diğerlerinden ayıran bir özellik var ki eminiz pek çoğumuzun rahat bir nefes almasını sağlayacak. Tıpkı modada olduğu gibi iç mimari ve dekorasyonda da kişisel dokunuşların ve yaratıcılığın öne çıktığı, hatta deyim yerindeyse “kuralların yıkıldığı” bir döneme girmiş durumdayız. 2018’de formlarda, malzemelerde ve dokularda çok daha cesur değişiklikler gözlemleyeceğiz. Kombin yaparken stillerden çok renk ve desenlere odaklanacağız. Trendlere bağlı kalmadan, farklı tarzların cesurca bir arada kullanıldığı eklektik dekorasyon anlayışıyla tanışacağız. Kısacası, bu yıl evinizde kişisel tarzınızı yansıtmanın tam zamanı. İşin sırrı ise detaylarda saklı.

CESUR RENKLER

2018’de nötr tonların egemenliğine veda ediyoruz. Bu yıl renk tekeri çok daha cesur noktalara kayıyor. Renk konusundaki trendleri belirleyen Pantone’un 2018’in rengi olarak morötesini (ultra violet) seçmesi elbette tesadüf değil. “Kışkırtıcı ve cesur” olarak tanımlanan morötesi; modadan dekorasyona, endüstriyel tasarımdan sanata pek çok alanda tasarımcıların hayal gücünü tetikliyor.

Morun yanı sıra zümrüt yeşili, safir mavisi, yakut kırmızısı gibi ihtişamlı mücevher tonları; koyu mavi ve griler, canlı yeşiller, sarı ve kırmızı bu yılın öne çıkan renkleri. Morötesi ve kırmızı gibi iddialı renkleri kanepe, halı ya da duvar kağıdı gibi büyük parçalarda kullanabileceğiniz gibi pastel tonların ağırlıkta olduğu alanlara küçük dokunuşlar şeklinde de ekleyebilirsiniz. Cesur renklerden çekiniyorsanız işe aksesuarlarla başlayın. Nötr ve pastel tonlar kullanılmaya devam etse de bunlar daha çok arka planda yer alacak. Bu tonları seviyorsanız dekorasyonunuzun genelinde pastel tonlara yer verip küçük ama dikkat çekici detaylarda canlı renkler kullanarak kendi stilinizi yaratabilirsiniz. Bu yılın öne çıkan pastel rengi ise adaçayı yeşili... Özellikle ahşapla birlikte kullanıldığında sıcak ve samimi bir atmosfer yaratan bu renk, beyaz ve pastel pembenin tahtına göz dikmiş görünüyor.

Name Design Studio Loveseat Bordo Aşk 3'lü Kanepe https://www.cosalindo.com/loveseat-bordo-ask-3-lu-kanepe

LÜKS DOKULAR

Mücevher tonlarında kadifeler, pirinç aksesuarlar, zengin görünümlü duvar kağıtları, mermer banyolar ve deri mobilyalar 2018’in olmazsa olmazları arasında. 2018 kadifenin yılı olacak dersek abartmış olmayız. Yumuşacık kadife koltuklar; zümrüt yeşili, yakut kırmızısı ve safir mavisi gibi iddialı renklerle evlerde lüks ve sofistike bir atmosfer yaratıyor. Rahatlatıcı bir etkisi olan safir mavisini yatak odanızda, yeşil ve mor gibi renkleri ise salon ve oturma odanızda kullanabilirsiniz. Tıpkı kadife gibi duvar kağıtları da bu yılın öne çıkan trendlerinden... Yılın renk stillerine uygun, zengin dokulu ve çarpıcı desenlere sahip duvar kağıtlarıyla yaşam alanlarınıza çok farklı bir hava katabilirsiniz.

Metalin modası geçmiyor ama bu yıl bakır ve pembe altının yerini pirincin aldığını görüyoruz. Banyo ve mutfağınızda paslanmaz çelik yerine pirinç armatürler kullanarak küçük dokunuşlarla büyük bir etki yaratabilirsiniz. Sadece mutfak ve banyolarda değil aydınlatma ve aksesuarlarda da öne çıkan pirinç, kullanıldığı alanlara şıklık ve tarz katıyor.

İç mekanlarda çok sık göreceğimiz bir diğer malzeme de deri. Yatak başlığınızda deri kullanarak ya da salonunuza kapitone deri koltuklar koyarak lüks ve modern bir görünüm elde edebilirsiniz.

Parlaq Interiors - Levent H Evi https://www.cosalindo.com/levent-h-evi

Tes Mimarlık Nurol Ç Ev Projesi https://www.cosalindo.com/nurol-c-ev-projesi

Mermer de bu yıl hem banyolarda hem de aksesuarlarda karşımıza çıkıyor. Özellikle terrazzo zemin kaplamaları, toprak tonlarından kırmızı ve sarıya uzanan farklı renk alternatifleriyle hem duvarlarda hem de zeminlerde en çok tercih edilen malzemelerden biri.

Escape From Sofa Türkmen Evi Projesi https://www.cosalindo.com/turkmen-evi

DOĞAL DESENLER

2018’de geri dönüşü muhteşem olan bir diğer trend ise “global göçebe” stili... Dünyanın farklı kültürlerine ait egzotik aksesuarlar, el yapımı kumaşlar, Amerikan yerlileri ve Afrika’ya özgü tribal desenler, hasırdan yapılmış eşyalar, toprak tonları ve ahşabın köşe taşlarını oluşturduğu bu stilde canlı renklerde, büyük ve cesur desenler öne çıkıyor. Sıcak ve rahat bir atmosferin hedeflendiği bu tarzın en büyük özelliği, çeşit çeşit renk ve desenin bir arada kullanılması... Palmiye yaprakları ve kaktüs gibi tropikal desenlerin yanı sıra “jungle” yani vahşi ormanı çağrıştıran desenler, tribal motifler ve çiçek desenleriyle bir arada kullanılıyor. Birbiriyle zıt renklerdeki çiçek ve bitki desenlerini mutfak eşyalarından koltuklara, perdelerden tablolara evinizin her köşesinde kullanabilirsiniz. Kocaman yastıklar, duvar halıları, sedirler, takım olmayan sandalye ve koltuklar, birbiriyle uyumsuz görünen desenler ve anlatacak bir hikayesi olan aksesuarlar... Bunları nasıl kombin edeceğiniz ise tamamen size kalmış. Örneğin aynı çiçek desenini hem duvar kağıdı hem de koltuklarınızda kullanabilir ya da ton sür ton trendini uygulayarak duvarlarınızın rengiyle benzer renkte mobilyalar seçip çok sevdiğiniz bir rengi iyice öne çıkarabilirsiniz.

ESKİLERE YENİ YORUM

MB Design Casaba Sitesi T Evi https://www.cosalindo.com/casaba-sitesi-t-evi

Hamm Yumurta Koltuk https://www.cosalindo.com/yumurta-koltuk

Modası geçmeyen stillerden olan endüstriyel ve rustik bu yıl biraz daha farklı biçimlerde karşımıza çıkıyor. Bu stillerin diğer tarzlarla birleştirilerek daha özgürce kullanıldığı bir döneme giriyoruz. Yani tek bir tarza bağlı kalmak yerine farklı parçalardan kendinize özgü bütünler yaratabilirsiniz. Mesela endüstriyel tarzı seviyorsanız bu trendin olmazsa olmazlarından biri olan betonu klasik kullanım biçimi olan duvar ve zeminlerdense lambalarda ya da sehpalarda kullanabilirsiniz. Tasarımcıların “rahat rustik” adını verdiği tarzda da kurallar yıkılıyor. Zemin döşemesinde farklı boyutlardaki parkeleri bir arada kullanmaya ya da mutfağınızda klasik mermer yerine betondan yapılmış tezgahlara yer vermeye ne dersiniz? Tek bir duvarı farklı renge boyamanın risk almakla eş anlamlı olduğu günlerden, tavanların bile farklı renklere boyandığı hatta duvar kağıdıyla kaplandığı bir döneme girmiş durumdayız. Kısacası cesur olun, yaratıcılığınızı özgür bırakın ve kurallara uymayın. İyi eğlenceler!

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar