TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

09.07.2018

2018'İN YÜKSELEN 5 BAHÇE DEKORASYON TRENDİ

Sıcak havaların kurtarıcısı, deniz; yazın keyfini deniz kenarında çıkarmaksa hepimizin ortak isteği. Ancak pek çoğumuz bunu ancak tatil dönemlerinde gerçekleştirebiliyoruz. Bunaltıcı sıcaklardan balkonumuzda, şansıysak verandamızda veya bahçemizde zaman geçirerek kaçıyoruz. İster yazlıkta ister evinizde; bahçesi olan şanslı kesimdenseniz bu alanı daha keyifli hale getirmenin pek çok yolu var. Yeşilin sakinleştirici etkisiyle tüm dünyayı geride bıraktığımız bu alan, salonlarımız kadar konforlu olabilir. Siz de bir açık hava tutkunuysanız 2018’in en çok tutulan bahçe dekorasyonu fikirleriyle bu alana yeni bir soluk getirebilir; böylece hem ruhunuza hem de evinize tazelik katabilirsiniz.

1. Evler Bahçeye Taşınıyor

Dediğimiz gibi ev konforunda bahçeler son yılların vazgeçilmez açık hava trendlerinden. Şehir yaşantısında insanlar, iş dışındaki zamanlarını evlerinde ve varsa bahçelerinde geçirip daha az dışarı çıkıyor. Durum böyle olunca bahçeler de neredeyse salon görünümü kazanıyor. Birkaç küçük dokunuşla bahçenizi çıkmak istemeyeceğiniz bir alan haline getirebilir hatta yeriniz varsa bir tezgahla açık havada bir mutfak dahi kurabilirsiniz. Bu alandaki bir mutfak, yazın bahçede vereceğiniz barbekü partilerinin çok daha zahmetsiz ve keyifli geçmesini sağlayacak.

BOU Interior-Architecture | BMÇ Bebek Evi https://www.cosalindo.com/bmc-bebek-evi

Gusto Bahçe Oturma Grubu Beyaz https://www.cosalindo.com/gusto-bahce-oturma-grubu-beyaz

2. Açık Havada Minimalizm

2018 bahçe dekorasyonu trendlerinde özellikle minimal stil öne çıkıyor. Mobilya seçiminizi buna göre, yeşille bütünleşen sade ve açık renkli modellerden yana yapabilirsiniz. Yeşilin huzur verici etkisi, beyazın saflığı ve ahşabın doğallığıyla buluşuyor ve bahçelere taze bir soluk getiriyor. Bahçeniz büyükse bol yastıklı büyük köşe takımlarını, küçükse hasırdan yapılmış masa sandalye takımlarını tercih edebilirsiniz. Mobilyalarınızı seçerken fonksiyonel, açık havaya uygun ve hareketli olmalarına dikkat edin.

Relax Sallanan Koltuk https://www.cosalindo.com/relax-sallanan-koltuk

3. Geometrik Detayların Hakimiyeti

Vitello | Vegas Bahçe Mobilyası https://www.cosalindo.com/vegas-bahce-mobilyasi

Bu sezon bahçeleri süsleyen bir diğer trend ise geometrik şekiller. Sehpadan koltuğa ve saksılara her ögede kendini gösteren geometrik tasarımlar, bahçelere sade ve modern bir şıklık katıyor. Geçişlerde kullanılan tik ağacı, alüminyum ve rope, geometrik ögelere sıcak bir görünüm kazandırıyor. Geometrik etki formlarda olduğu kadar desenlerde de göze çarpıyor. Geçtiğimiz senelerin tropikal etkisi yerini geometrik desenlerin illüzyon yaratan havasına bırakıyor. Özellikle balıksırtı deseni, kumaşlardan rattan bahçe mobilyalarına her noktada kendine yer buluyor. Yalnızca mobilya ve kumaşlarda değil, yer ve duvar kaplamalarında da geometrik çizgiler bu yaz çok popüler.

4. Ekolojik Yaklaşımlar

Cem Botanik ve Peyzaj | Ak-Asya Evleri https://www.cosalindo.com/ak-asya-evleri

Her alanda olduğu gibi dekorasyon ve mimaride de gerek çevresel sürdürülebilirlik gerekse sağlığımız için ekolojik yaklaşımlar gün geçtikçe daha çok önem kazanıyor. Bahçeler de bu hayat dolu akımdan payına düşeni alıyor. Dünyanın kuraklık tehlikesiyle karşı karşı olduğu çağımızda, bahçenizde çok su ve bakım istemeyen bitkilere yer verebilir, güneş enerjili aydınlatmalar kullanarak ekonomik ve çevre dostu bir keyif köşesi oluşturabilirsiniz. Bahçeniz küçükse bir duvar veya panelde dikey bir bahçe tasarlayabilir, bu alana ister sevdiğiniz bitkileri ister bol tükettiğiniz sebze-meyveleri dikebilir; mini bostanınızı ekip biçerken zamanı unutup stres atabilirsiniz. Bahçeniz genişse ve daha yeşil gözükmesini istiyorsanız yaz-kış yeşil kalan sarmaşık, büyük gövdeli bitkiler ve hatta gölgesinde dinleneceğiniz büyük yapraklı bir meyve ağacı dahi dikebilirsiniz. Egzotik bir ambiyans yaratmak isteyenler iğne yapraklı tropikal bitkileri tercih edebilir. Yeşil alanları süslemek içinse doğal taşlardan, kayalardan ve seramik objelerden yararlanabilirsiniz.

5. Farklı Materyallerin Uyumlu Şıklığı

Vitello | Eva Bahçe Takımı 6 Kişilik https://www.cosalindo.com/eva-bahce-takimi-6-kisilik

Bahçe aksesuarlarından mobilyalarına bu dönemde her ögede ahşap, metal, kumaş ve ip gibi farklı materyallerin estetikle bütünleşen birlikteliğine şahit oluyoruz. Tik-rope, alüminyum-rope ya da alüminyumla tikin buluştuğu seriler bahçeleri alışageldiğimiz görünümünden çıkararak modern bir etki yaratıyor. Sentetik rattan ve alüminyum malzemeler de bu sezonun öne çıkanlarından. Tüm bu materyallerin ortak özelliği ise doğal ve zarif görünümlerinin yanı sıra hafif ve açık hava koşullarına uygun olmaları. Kararsız olanlar, bu malzemelerden yapılmış mobilyalardan dilediği parçaları kendi zevkine göre kombinleyerek estetik anlayışını yansıtan bir alan yaratabilir.

36.// | Bodrum Gündoğan Villa https://www.cosalindo.com/bodrum-gundogan-villa

Bu doğal görünümlü mobilyaları; bahçe kilimleri, tropikal veya etnik desenlerle bezeli yastıklarla süsleyebilir; yaz ve baharı çağrıştıran mavi ve yeşil tonlara sahip bahçe dekorasyon aksesuarları, bambu veya hasır sepetlerle Akdeniz ve Ege havasını bahçenize taşıyabilirsiniz.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar