TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

10.05.2018

2018 TRENDİ: KOYU RENKLERİN GÖRKEMLİ HAKİMİYETİ

Yaşam alanlarımızı daha ferah ve iç açıcı göstermek adına duvarlarda açık renkler, dekorasyonda ise nötr ve pastel tonlar kullanmanın eskilerde kaldığını artık hepimiz biliyoruz. Koyu renkler; duvarlardan mobilyalara, perdelerden ev gereçlerine her noktada egemenliğini çoktan ilan etti.

Geçtiğimiz yıldan bu yana dekorasyondaki etkisini gün geçtikçe artıran koyu tonlar; klasik renklerden sıkılanların, melankoliyi ve gizemi sevenlerin, karanlığın güçlü duruşuyla hayatına biraz daha derinlik katmak isteyenlerin gözdesi oldu. Başta çok cesaret edemediğimiz için kanepe, koltuk gibi parçalarda veya odalarımızın sadece bir duvarında kullanmakla yetindiğimiz bu renkleri zamanla öyle benimsedik ki mutfaklarımızda bile yer vermeye başladık. Bu cesur trendin bu denli yaygınlaşmasında modanın ve dekorasyon trendlerinin de payı büyük elbette. Küresel araştırmalar, evini yenileyenlerin %31'inin modadan ve stil trendlerinden ilham aldığını gösteriyor. Antrasit, şarap kırmızısı, çikolata rengi, lacivert ve nihayet siyah (özellikle de black flame), önce küçük dokunuşlarla sonra da baskın bir şekilde hayatımızdaki yerini aldı. Dekorasyonda koyu tonlar kullanma konusundaki önyargılarımız yıkılmak şöyle dursun kimileri için bu renkler, habitatlarının temel tonları haline geldi. Tasarım konusunda, özellikle de 21. yüzyılda hiçbir sınır olmadığını gördük böylelikle.

Team Proje Mimarlık | YT Villa Projesi https://www.cosalindo.com/yt-villa-projesi

Bretz | Siyah Deri Chester Kanepe https://www.cosalindo.com/siyah-deri-chester-kanepe 

Studio Fav | Tria Dresuar https://www.cosalindo.com/tria-dresuar 

Büyük veya küçük, uygulandığı her alana ve her objeye ağırlık, asalet ve gizemli bir çekicilik katan bu tonları siz de seviyorsanız, sizi zincirlerinizi kırıp ilk adımı atmaya davet ediyoruz. Eğer odalarınız gün ışığı alıyorsa ve doğru bir aydınlatma yapmışsanız koyu renk ev dekorasyonu pekala tercihlerinizin bir parçası olabilir. Bu trendde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, görkemli bir hava yaratmaya çalışırken kasvet tuzağına düşmemek. Bu güçlü ama zor renkleri doğru alanlara uygulayıp doğru aksesuarlarla bütünleştirdiğinizde ortaya asil bir görüntü çıkacak.

Laxmi Interiors | Ulus Palmiye Sitesi Ev Projesi https://www.cosalindo.com/ulus-palmiye-sitesi-ev-projesi

Siyah, antrasit, bordo, koyu kırmızı, koyu yeşil ve lacivert gibi renklere boyanmış duvarlar ve bej, kırık beyaz vb. tonlardaki mobilyalarla büyük bir risk almadan salonunuzda ilgi çekici ve ihtişamlı bir görüntü yakalayabilirsiniz. Eğer salonunuz küçükse bu tonları duvarlara uygulamak yerine mobilya ve aksesuarlarla da yaşamınıza dahil edebilirsiniz. Yalnızca mobilya ve aksesuarlarla değil eğer duvarlarınız açık renkse kapıyı, pervazları ve süpürgelikleri de siyaha boyatıp sıra dışı ve vurucu bir etki yaratabilirsiniz. Hatta pencere tirizleri ve kapı eşiklerini bile siyahın o görkemli havasına emanet edebilirsiniz. Siyahla buluşmanın bir diğer yöntemi de kitaplık ve raf içlerini siyaha boyamak. Böylelikle sergilediğiniz aksesuarlar daha görünür olacak. Bu şekilde, detaylarda koyu renk kullanımı, kontur oluşturarak odada hangi renk hakimse onun daha çok öne çıkmasını sağlayacak. Zeminde açık renk kullandıysanız kontur renkleri zıt ve koyu olmalı; zemin rengi koyuysa kontur renklerinde yine zıt ve açık tonlar uygulamanızı öneriyoruz.

Hamm Plus | Kadıköy Ev https://www.cosalindo.com/hamm-plus-kadikoy-ev 

Daha derin ve mistik bir hava yaratmak istiyor, bu uğurda biraz daha çılgın kararlar alabilirim diyorsanız koyu renk duvar dekorasyonu yaparak tavanı siyaha boyamak tam size göre. Uyguladığınız odaya derin ve mistik bir hava katacak olan siyah, tavanda, kristal veya pirinç bir avizeyle oldukça şık ve sıradışı bir etki yaratacak. 

Bu trende henüz yeni yeni ısınanlar ve yalnızca bir tek odada siyah kullanmak isteyenler içinse koyu renk yatak odası dekorasyonu oldukça uygun. Malum sağlıklı bir uyku için koyu karanlık en iyisi. Siyah tonlarını yatak odanızda dilediğiniz gibi kullanabilir, böylece hem şık hem de uykuya dalmayı kolaylaştıran bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Canto 21 | Kanlıca Yalısı https://www.cosalindo.com/kanlica-yalisi

Laxmi Interiors | Ortaköy Ev Projesi https://www.cosalindo.com/ortakoy-ev-projesi 

Geniş ve aydınlık bir salonunuz varsa duvarlarda koyu tonlar kullanmaktan çekinmeyin. Gün ışığının bu renkler üzerinde yarattığı romantik ışıltıları çok seveceksiniz. Eğer salonunuza hareketlilik katmak istiyorsanız aksesuarlarda metal (özellikle de pirinç) ve cam kullanarak görsel bir hareket yakalayabilirsiniz.

T&S Interiors | Pirinç Döküm Fransız Şamdan https://www.cosalindo.com/pirinc-dokum-fransiz-samdan

Losh Design | Wings Siyah Masa Lambası https://www.cosalindo.com/wings-siyah-masa-lambasi 

Koyu renk salon dekorasyonu nasıl güçlendirilir sorusunun yanıtını ise yine renkler veriyor; kontrast renkler. Antrasit rengi kanepe üzerinde limon sarısı bir yastık veya şal; siyah yemek masasıyla çizgili veya geometrik desenli kumaşla kaplanmış olan sandalyeler sofistike bir mekan yaratmanızı sağlayacak. Yine siyah ağırlıklı bir dekorasyonda aralara serpiştireceğiniz turuncular (yastık, abajur, halı gibi parçalarla) alana hem hareket katacak hem de siyahın kendini daha yumuşak bir şekilde fark ettirmesini sağlayacak. Siyah, antrasit, gri ve beyaz monokromatik dörtlüsüyle yaptığınız dekorasyonu kırmızı ağırlıklı bir tablo ile tamamlayarak mekana hem canlılık hem de son derece modern bir çizgi kazandırabilirsiniz. Ancak renklerin birbiriyle zıt da olsa uyumlu olmasına ve sırıtmamasına özen gösterin. Bu noktada size küçük bir sır verelim. Aslında tasarımcıların fon, mobilya ve aksesuarları belirlerken kullandıkları pek çok formül var. Ve bunlardan en sık kullanılanı, 60-30-10 olarak bilinen renk formülü. Formül denildiğine bakmayın; uygulaması oldukça kolay. Tasarlayacağınız mekana uygulamak için ikisi birbirine yakın, diğeri zıt olmak üzere üç renk seçiyorsunuz. Bu renklerden açık olanını duvarda, koyu olanını mobilyalarda, zıt rengi ise vurgu yaratmak için aksesuarlarda kullanıyorsunuz. Ve böylelikle pratik bir şekilde, risk almadan dengeli ve şık bir mekan yaratıyorsunuz.

Soto-Lab | Çelebi Yalısı https://www.cosalindo.com/celebi-yalisi

Siyah, antrasit, bordo, koyu kırmızı, koyu yeşil ve lacivert gibi renkleri dekorasyonda kullanırken yalnızca birbirleriyle uyuma değil, dokuların da birbirini tamamlamasına dikkat etmek gerekiyor. Örneğin, kadife ve deri özellikle koyu renk dekorasyona çok yakışan iki malzeme. Ahşap ağırlıklı dekorasyonda siyah renge olabildiğince az yer verin; metal ağırlıklı bir ambiyansta ise koyu renkleri dilediğiniz ölçüde kullanabilirsiniz. Koyu tonların ağırlıkta olduğu bir ambiyansın iç karartıcı bir hava yaratmaması için aksesuarlarda cam kullanabilir, güçlü ışıklandırmalardan yararlanabilirsiniz. Yine bu tonların kuvvetli ama sade görünümüne şık aksesuarlarla göz kamaştırıcı bir çekicilik katabilirsiniz. Ne gardırobumuzda ne de dekorasyonda koyu renklerin, özellikle de siyahın modası asla geçmez. Bu zamansız rengi yaşam alanlarınızda kullanarak siz de modası hiç geçmeyen, eskimeyen bir dekorasyona imza atabilirsiniz.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar