TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

25.01.2019

2019 ANTRE VE KORİDOR DEKORASYON ÖRNEKLERİ

Evin karşılama alanı olan giriş bölümlerine, antrelere yeterince özen gösteriyor, hak ettiği değeri veriyor muyuz? Peki ya koridorlar, koridorların duvarları... Ailenin en güzel anlarıyla süsleyebilecekken boş kalan koridor duvarlarınız varsa, antrenizin sizi ve evinizi iyi tanıtmadığını düşünüyorsanız ya da sadece evinizi geliştirip değiştirmekten sıkılmıyorsanız bu yazı size göre... Bakalım antre ve koridorlar nasıl olmalı? 

Antre kelime olarak giriş anlamına gelmektedir. Koridor ile antre arasındaki fark da birçok evin giriş bölümünün koridordan oluşmamasından kaynaklanır. Antre kelimesinin kullanımı koridoru da içine alacak şekildedir.

İpucu: Girişte bir ayna bulundurmak size günlük hayatınızda pratiklik kazandıracak, aynı zamanda alana ferahlık katılmasını sağlayacaktır.

Antre dekorasyonu nasıl olmalı? Antrelerin en büyük özelliği, karşılama alanı olmasıdır. Misafirleriniz için evin girişinde evinizin doğasını, sıcaklığını hissettirebileceğin ilk yerdir. Aynı zamanda sizin için de hele de evinize aşıksanız kapıdan içeri girer girmez huzur bulmanızı sağlayacak alandır. Bu nedenle, antre dekorasyonunuzu ev dekorasyonundan ayırmadan, evinizin doğasını girer girmez yansıtacak şekilde tamamlamanız daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır. 

Antre dekorasyonunda hangi mobilya ve aksesuarlar kullanılır? Askılık ya da portmanto, ayakkabılık, paspas olmazsa olmaz. Bunların yanı sıra ayna, berjer ya da bank da antrede kullanabileceğiniz mobilya ve aksesuarlar arasında sıralanabilir. 

Antrenizde berjer koltuk ya da son yılların yükselen trendlerinden bench’ler, puflar kullanabilirsiniz. Hem dışarı çıkmak için hazırlanırken kullanabileceğiniz hem de dekoratif olarak anlam ifade eden bir mobilya seçimi olacaktır.

Antre dekorasyonunda duvarları kullanmayı ihmal etmeyin. Aile üyelerinizin fotoğraflarının olduğu çerçevelerle duvarlarınızı süsleyebileceğiniz gibi, duvarlarınızı çalışmalarınızı sergileyebileceğiniz bir alan olarak da kullanabilirsiniz. Eviniz sizden izler taşısın, yaptığınız bir resmi, boyama çalışmalarınızı ya da benzeri el emeği çalışmalarınızı duvarlarınıza asabilir, duvarlarınızı sergi alanı olarak kullanabilirsiniz. Kapı süslerini de ihmal etmeyin. Sadece yılbaşında değil, her mevsime özel kapı süsleri arasından kapınızın hem içine hem de dışına kapı süsü kullanabilirsiniz. 

Şaşırtıcı objeler, ev süsleri, gerçek bitkiler, güçlü ve doğal bir aydınlatma, tarzınızı yansıtan bir dresuar, belki bir asma tavan, renkli ve ev dekorasyonu ile uyumlu bir şekilde seçilip kullanılan duvar kağıtları ve çeşitli dekoratif aksesuarlar koridor ve antreyi büyüleyici bir hale getirecektir. Cosalindo’da bulacağınız antre ve koridor projelerinden ilham alabilir, antre ve koridor dekorasyonunuz için yepyeni ev dekorasyon fikirleri edinebilirsiniz.

ANTRE DEKORASYONU İLE KARŞILAMANIN GÜCÜ

Her mekânın giriş bölümü farklılık gösterir. Kimi evlerin girişleri uzun bir koridora açılırken kimi evlerin girişleri küçük bir oda gibi değerlendirilebilir. Aynı şekilde ofis, kafe, restaurant, bar, showroom gibi mekân tasarımlarında da antre & koridor standart oluşturmaz. Bu nedenle de antre sıklıkla sorun oluşturan ev bölümlerinden biri haline gelebilir.

Antre & koridor dekorasyonunda evin stilinin yansıtılması, başta bahsettiğimiz bütünlük açısından önem taşır. Country bir evde, ev girişi country tarzı yansıtacak şekilde tasarlanmalı, bu şekilde dekore edilmelidir. İskandinav tarzı döşenmiş bir evin koridoru İskandinav stilinde olmalı, kapıdan içeri giren herkese evin genel görünümü ile ilgili fikir verebilmelidir.

SICACIK KARŞILAMALAR İÇİN 12 ANTRE PROJESİ

Antre ve koridorlarda kapılar eğlenceye açıktır. Klasik kapı modellerinin dışında antre ve koridorlarda farklı stillerde kapılar, paravanlar kullanabilirsiniz. Paravan kullanımı, ev dekorasyonunda eğlenceli bir geçiş olacak, eve canlılık katacaktır.

İpucu: Portmantoda ya da askılıkta kullanacağınız şapka detayları ile dekorasyona stilinizi yansıtacak bir katkı sağlayabilirsiniz.

Antre ve koridor dekorasyonunda yeşil bitkilere hatta sarmaşıklara yer verebilirsiniz. Kapının hemen yanına koyabileceğiniz gibi aynanın yanına ya da portmantonun yanına da yeşil bitki koyabilir, eve canlılık ve hareket katabilirsiniz. Yeşil bitkiler her zaman eve doğal bir hava verirken yaşanılır bir ev vurgusunu artırmaktadır.

STİL SAHİBİ KORİDORLAR İÇİN İPUÇLARI

Ayakkabılığın yeterli ayakkabıyı alacak şekilde uygun ölçülerde seçilmesinde fayda var. Etrafta ayakkabı dolabına sığmayan ve girişte kalmış ayakkabılar pek hoş bir görüntü oluşturmayacaktır.

Koridor dekorasyonu özellikle de apartman dairelerinde koridor dekorasyonu biraz zorlaşabilir. Dar koridorların dekorasyonunu alanı daraltmamak adına sadece duvar kağıtları ve duvar aksesuarları ile tamamlanabilir. Geniş koridorlarınız varsa koridorunuza bir dresuar koyup üzerini süsleyip uygun aydınlatma ile farklı bir ambians yakalamanız mümkün.

Koridor ve antre dekorasyonu da stilinizi yansıtmalı, kendinizi şımartın ve eviniz için en güzel mobilya ve aksesuarları tercih etmekten çekinmeyin. 

Koridor ve antre projelerini inceleyerek ilham almak için>> https://www.cosalindo.com/antre-koridor-projeleri

Aşağıda koridor ve antreleriniz için seçtiğimiz mobilya ve aksesuarları bulabilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar