TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

16.10.2018

2019 EV DEKORASYON TRENDLERİ

2019 dekorasyon trendlerini merak ediyor musunuz? Yıl boyu farklı zamanlarda gerçekleşen fuarlar, markaların 2019 koleksiyonları ve editörlerin öngörüleri ile 2019 dekorasyon trendleri artık hepimizin gündeminde. Trendleri takip ederek ev dekorasyonunuzla ilgili yepyeni fikirler edinebileceğiniz gibi iç mimari projelerin dışında tasarım ürün seçimlerinizle de yaşam alanlarınızı taze tutabilirsiniz. 

Yeni yıl dekorasyonda özgür ve asil bir çizgiyle karşılıyor bizi. Teknoloji harikası tasarımlar geliyor; şıklık kadar işlevsellik de öne çıkıyor. Yeni yılda yepyeni bir yaşam alanına kavuşmanın hayalini kuranları ve rahatlık ararken işlevsellik ve estetikten ödün vermek istemeyenleri fazlasıyla mutlu edecek bu trendlere göz atmadan dekorasyon kararlarınızı vermeyin. İşte 2019 ev dekorasyonu trendleri!

Sorumluluk Sahibi Kumaşlar

Yeni yılda evlere yön verecek trendlerin başında doğaya karşı sorumluluk geliyor. Özellikle plastik atıkların yaşadığımız gezegen için ne denli zararlı olduğu konusunda giderek bilinçlendiğimiz bu dönemde sürdürülebilirlik her alanda olduğu gibi ev dekorasyonunda da önem kazanıyor. Geri dönüştürülebilir malzemeden üretilen parçalar şimdiden pek çoğumuz için tercih nedeni olmaya başladı. Bu akıma kayıtsız kalmayan markalar ve tasarımcılar doğa dostu ürünleriyle yeni yılda diğerlerinden sıyrılarak öne çıkmayı başaracak.

Escape From Sofa - MC Evi

Teknoloji Harikası Tasarımlar

Bundan sadece birkaç sene öncesine dek hayal bile edemeyeceğimiz kadar fazla şeyi bugün cebimize sığabilen telefonlarla saniyeler içinde yapabiliyoruz. Günün büyük bir bölümünü geçirdiğimiz evlerimiz de 2019’da teknolojinin adeta sihirli gücünden payına düşeni alacak. Şimdilik biraz ütopik görünse de sabah dişlerimizi fırçalarken o günün programını hatırlatan aynalar, ergonomik tasarımlarıyla olduğu kadar gelişmiş teknolojisiyle de hayatımızı kolaylaştıran armatürler çok yakın bir gelecekte evlerimizde olacak.

Dicle Hökenek Mimarlık - SA Teşvikiye Ev Projesi

Doğal Görünümlü Objeler

Eğer evde İskandinav tarzını seviyorsanız oldukça şanslısınız. Kuzey Avrupa’nın sadelik ve rahatlığı ön planda tutan anlayışı önümüzdeki yıl evlerimizde serin ama bir o kadar şık bir rüzgar estirmeye hazırlanıyor. Olabildiğince az işlem görmüş ahşap aksesuarlar, göz yormayan renkler ve sade çizgilerden oluşan bu stil, natürellikten yana oluşuyla evlerimize hayat katmaya hazırlanıyor.

Hamm - Hamm Plus TomTom

Zıtlıktan Doğan Uyum

İlk bakışta ilgisiz gibi görünse de bazı detaylar bir araya geldiğinde hiç beklenmedik sonuçlar yaratabilir. Bu yıl öne çıkan yumuşak formlu mobilyalarla geometrik çizgilere sahip objeleri birlikte kullanarak ortamın enerjisini bir anda yükseltebilirsiniz. Genel olarak klasik bir dekorasyon tarzı benimsediyseniz modern tasarımlı aydınlatmalar ve aksesuarlarla bu enerjiyi dengeleyebilirsiniz.

Laxmi Interiors - Bebek Ev Projesi 

El Emeği Duvar Süslemeleri

Uzun yıllardır duvarlarımızı süsleyen klasik tablolarla vedalaşma vakti sizce de gelmedi mi? Yeni yılda evinizin dekorasyonunu yenilerken duvarlara püsküllü ve saçaklı süslemelerden eklemeyi deneyin. Üstelik bunları kanepelerin üzerine yerleştireceğiniz örtülerle kombinleyerek geçmişin sıcak havasını taşıyan, nostaljik bir görünüm elde edebilirsiniz.

Pekmez-Boz - AA Bodrum Evi

Retro Rüzgarı Esecek

2019 dekorasyon trendleri bir döneme damgasını vuran detaylarıyla retro rüzgarlar estirecek. Geçmişten izler taşıyan tasarımlar, günümüzün çizgileriyle yorumlanarak yeniden evlerimize konuk olacak. Özellikle 1960’lı yılların cesur ve özgün tarzını yansıtan parçalarla sıkça karşılaşabiliriz. Renk seçiminde ise bir süredir çokça görmeye alışık olduğumuz pembe tonları yerini mor, mat gri ve siyaha bırakacak. Başta koltuk ve minderler olmak üzere bu renkleri neredeyse her yerde göreceğiz. Kışın daha çok soğuk renkler ön planda olacak; havalar ısınmaya başladıkça baharın ve yazın enerjisini taşıyan canlı tonlar kucaklayacak tüm mekanları.

Mimat Mimarlık - Akgüllü Evi

Yeşil, Daha Çok Yeşil

2019 bir anlamda "doğaya dönüş yılı" olacak desek pek de yanılmış olmayız. Yatak odaklarından salona ve diğer ortak alanlara evlerin pek çok bölümünde yeşilin etkisini hissedeceğiz. Adeta tropikal rüzgarlar estirecek bitkiler balkon ve bahçelerden taşarak içimizi yaşam enerjisiyle dolduracak. Masaları süsleyen çiçekler yerini yeşil yapraklarıyla ortamın havasını bir anda değiştiren dallara bırakacak. Doğanın uyanışını sembolize eden canlı yeşilleri dekoratif objelerin yanı sıra duvarlarda da bolca göreceğiz.

Escape From Sofa - ET Etiler Ev Projesi

Terrazzo'nun Muhteşem Dönüşü

Terrazzo dünyanın en eski dekorasyon malzemeleri arasında. Kökeni ise günümüzden yüzyıllar öncesine, İtalya’ya kadar gidiyor. Muazzam bir desen çeşitliliği sunan bu malzeme yeni yılda dekorasyon dünyasına muhteşem bir dönüş yapacak gibi. Terrazzo göze hoş görünmenin yanı sıra çevreci özellikleriyle de doğayla uyum akımını destekliyor.

Duvarlarda Siyaha Yer Açın

Bugüne dek duvarlarda ve evin diğer bölümlerinde siyah renk kullanmak konusunda çekimser davranmış olabilirsiniz. Ancak şimdi biraz cesaret zamanı! Tamamını olmasa da duvarların bazı bölümlerini siyaha boyayarak detayları daha belirgin hale getirebilirsiniz. Duvarın önüne yerleştireceğiniz, fonuyla kontrast yaratacak renklere sahip mobilyalarla hem göze hoş görünen hem de işlevsel bir tarz yakalamak mümkün. Unutmayın; daima hayalini kurduğunuz o eve kavuşmak için ihtiyacınız olan tek şey biraz cesaret. Klasiklerden uzaklaşıp yeni şeyler deneyerek rüyalarınızı gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

Laxmi Interiors - Narlıdere Sahilevleri Ev Projesi

Yaşam Alanınıza Ruhunuzu Katın

Trendler ve moda elbette önemli. Buna karşın unutmayın ki eviniz tamamen size ve varsa ailenize ait bir yaşam alanı. Hangi malzemelerle nasıl dekore ediyor olursanız olun mutlaka kendinizden izler taşıyan detaylara yer vermelisiniz. Bu, üzerine aile albümlerini yerleştirdiğiniz bir televizyon sehpası veya en sevdiğiniz ressamın bakmaya doyamadığınız bir tablosu olabilir. Bu tür detaylarla, modaya uygun, şık bir evin ötesinde; kimliği olan, size özgü bir mekan yaratabilirsiniz.

Melih Kohen Interior - AD Nişantaşı Ev Projesi

**

Maison&Objet Fuarı ve 2019 Dekorasyon Trendleri yazımız da 2019 dekorasyon trendleri ile ilgili rehberlik edecektir. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar