TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

14.02.2019

21.YY İNSANININ EVE BAKIŞI VE EVDEN BEKLENTİLERİ

Hemen her gün TV'de,billboard'larda, gazete sayfalarında konut reklamlarına rastlıyoruz. Apartman dairesi, villa veya rezidans; hepsi huzurlu, mutlu ve sağlıklı bir yaşam vaat ediyor. Lüks veya değil; evler inşa ediliyor, beğenimize sunuluyor ve nihayet içinde hayatın yeşerdiği birer yaşam alanına dönüşüyor. Sunduğu imkanlar ne olursa olsun yapılış ve kullanılış amacına uygun bir biçimde hepsine "ev" diyoruz. Ardından bir gün bu yapılarla yollarımız kesişiyor ve daha önce hiç gitmediğimiz bir sokak, hiç bulunmadığımız veya arabayla yalnızca yakınından geçtiğimiz bir semt, yaşadığımız yer; duvarlarla çevrili, metrekarelerle ölçülen o kapalı alan ise evimiz oluveriyor. Şehrin karmaşasını, tüm tehlikeleri ve tedirginlikleri onun içine girer girmez geride bırakıyoruz. Her geçen gün biraz daha "biz" oluyor içinde var olduğumuz bu mekan. Onu kuruyor, şekillendiriyor ve aslında böylelikle anlamlandırıyoruz.

Escape From Sofa Çeşme Vogue Ev Projesi https://www.cosalindo.com/cesme-vogue-ev-projesi

İlk Çağ'larda barınma ve güvenlik amacıyla kullandığımız mağaralardan, sazdan ve kerpiçten evlere ve bugün milyonlarca kişiye ev sahipliği yapan metropollere, "ev" kavramı ve bu kavrama bakış açısı hep değişiklik gösterdi. Tarihin tekerleği zaman yolunda ilerledi; kültürler, toplumlar, sınırlar kısacası uygarlıklar ve buna bağlı olarak mimari yaklaşımlar değişti. İnsan mekanı, mekan insanı şekillendirdi. Bugün yani 21. yüzyılda artık ev kavramına bakışımız bırakın yüzyılları, yirmi yıl öncekine göre bile oldukça farklı. Öncelikli amaç, ilk insandan bu yana elbette barınma ve güvenlik. Ancak yüzyıllardan beri evin yapısı ve hatta yer aldığı semt bile bir sosyal statü ve sınıfsal kimlik göstergesi.

Ev artık kimliğimizi, kişiliğimizi temsil eden bir yer. Her birimiz "biricik"iz; diğer insanlardan farklıyız. Bu nedenle yaşam alanımız da diğerlerinden farklı olmalı; bu biricikliği layıkıyla yansıtmalı. Ev artık ihtiyaca dair bir gerçeklik değil, bir arzu nesnesi. Onu daha çok önemsememiz, dekorasyon dergilerini karıştırıp ilgili sitelerde saatlerimizi geçirmemiz; beğendiğimiz mobilyayı bulmak için haftalarca mağaza gezmemiz, bulamazsak zevkimize uygun şekilde özel olarak yaptırmamız bundan. Eğer imkanımız varsa birkaç yılda bir evimizi yeni mobilyalarla döşememiz ve hatta işi ehline bırakıp mimarlarla çalışarak yaşam alanımızı modaya uygun parçalarla dekore ettirmemiz bundan. En çok vakit geçirdiğimiz yerlerden biri olan evimizde yapacağımız herhangi bir yeniliğin bize, ruhumuza yansıyacağını biliyoruz çünkü.

Esra Kazmirci Mimarlık Emirgan Sn. Aksoy Evi https://www.cosalindo.com/emirgan-sn-aksoy-evi

Yeniyi hayatımıza taşımak, yeninin içinde yer almak istediğimiz için güncelliyoruz evimizin ambiyansını. Ev bu anlamda bir sığınak veya barınaktan çok; kendimizi yansıtarak kimlik kazandırdığımız, içinde olmaktan hoşnut olduğumuz, yeniledikçe yenilendiğimiz bireysel bir mabet. Ona bu kadar vakit ayırmamızın, bu denli para harcamamızın ve hep biraz daha fazlasını istememizin nedeni bu aslında.

Her şey gibi eve dair algımız, bakış açımız, ihtiyaçlarımız, beklentilerimiz ve elbette taleplerimiz değişti. Mimarlık disiplini de hem bu talebe hem de zamanın ruhuna uygun biçimde mekansal çözümler geliştirdi. 21. yüzyılın başında kendini göstermeye başlayan ve teknolojinin gücünden sonuna kadar yararlanarak fonksiyonellik, estetik ve esnekliği önceleyen mimari anlayış bugün, çevreci yaklaşımlarla yaşam alanlarımızı şekillendirmeye devam ediyor. Bu anlayış, şehir yaşantısının zorunlu kıldığı ve günümüz insanının da talep ettiği hız, pratiklik, esneklik, dayanıklılık ve çok yönlü kullanım gibi özelliklere odaklanmış durumda. Mimarlar bu talepler doğrultusunda çözüm geliştiriyor. Teknoloji de yine bu doğrultuda mimarlık ve tasarımın vazgeçilmez bir ögesi oluyor.

1. El Casco | Kaplumbağa Şans Zili 2. Öney | Koşan Kadın Heykel 3. Hamm | Deve Lambader 4. Barrier Studio | Weld Masa Lambası 5. Bou Art & Design | 1780 Süet Kanepe 6. T&S Interiors | Tasarım Lambader 7. Phare Studio | Haki Avize 8. Hamm | Hasır TV Ünitesi

Bir evden beklentimiz artık yalnızca bir ev olması değil. Onun akıllı olmasını, hayatımızı kolaylaştırmasını, bizim tempomuz nedeniyle düşünemediğimiz veya yetişemediğimiz şeyleri hatırlatmasını ve yapmasını bekliyoruz. Bir asistan gibi konforumuzu dizayn etmesini istiyoruz. Bu gerçek; akıllı evlerin sayısının ve fonksiyonlarının gün geçtikçe artmasını sağlıyor.

Fonksiyonellik kadar konfor da arıyoruz yaşam alanlarımızda. Ve tüm bu ögelerin hayatımızda en estetik şekilde yer almasını istiyoruz. 21. yüzyıl insanı için görsellik çok önemli çünkü. Ne olursa olsun; çantadan ayakkabıya, kalemden diş fırçasına her şey gözümüzü okşamalı. Bize kendimizi iyi ve özel hissettirmeli. Bu nedenle üreticiler, üretilen her ne olursa olsun, akıllı tasarımlarla estetik ve fonksiyonelliği buluşturmaya çalışıyor. Bir tencere takımının veya bir okuma lambasının onlarca farklı model ve renginin olmasını sağlayan bu. Sadece günlük eşyalarımızla değil, sanat ve tasarım objeleriyle de yer veriyoruz estetiğe hayatımızda. Eskiden yalnızca toplumun belirli bir kesiminin evinde bulunan tasarım ürünler, sanat eserleri veya antika parçalar; bugün ortalama bir evde bile görebileceğimiz ögeler. Sanat eserlerine ve tasarım ürünlere daha çok kıymet veriyor, onlara sahip olmak için yüklü meblağları gözden çıkarmaktan çekinmiyor, güzelin ve özel olanın peşine düşüyoruz.

Laxmi Interiors Ortaköy Ev Projesi https://www.cosalindo.com/ortakoy-ev-projesi

Evimiz bugün barınma, güvenlik ve dinlenmenin yanı sıra eğlendiğimiz, ruhumuzu beslediğimiz, çalıştığımız, kendimizi gerçekleştirdiğimiz ve yenilediğimiz yer; hem işyerimiz hem eğlence mekanımız hem hobi atölyemiz hem de spor salonumuz. Tabiri caizse "kendimizi tasarladığımız" ve bir sonraki güne hazırladığımız alan. Böylesi değişken ve çok fonksiyonlu bir alanı nasıl dekore edeceğimiz ise tamamen bize kalmış. Eğer işin maddi boyutunu bir kenara bırakırsak, tek sınırımız hayal gücü olabilir. Cosalindo'nun sayfalarında dolaşmanız da bu nedenle değil mi; ilham alıp hayal gücünüzü beslemek, düşlediğiniz tasarım ürünlerini bulmak ve hayal ettiğiniz alanı kurgulayacak mimarlara ulaşmak. Keyifli gezintiler!

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar