TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

14.03.2019

3 ADIMDA ÇALIŞMA ODASI NASIL OLUŞTURULUR?

Çalışma odası düzenlemeyi biraz daha kolaylaştırmak için rehber niteliğinde bir yazı yazmak istedik. Çalışma odasında nelerin olması gerektiği, çalışma odasının nasıl olması gerektiğine dair yazımız sonunda siz de kendi çalışma alanınızı ya da odanızı kolayca hazırlayabilirsiniz. 

1- ÇALIŞMA ALANINIZI BELİRLEYİN

Verimliliğinizi artırmanızı sağlayacak için özel bir alan belirleyin. Bu bir oda olmak zorunda değil elbette, dilerseniz oturma odanızın, yatak odanızın ya da mutfağınızın uygun bir bölümünü çalışma alanı olarak belirleyebilirsiniz. Burada önemli olan, dikkat dağıtacak, odağınızı değiştirecek her şeyden uzaklaşacağınız bir alan ya da oda belirlemeniz. 

Duvarınızın, perdelerinizin renklerinden memnun değilseniz henüz mobilyalar gelmeden önce bu konuda çalışmanız gerekebilir. Duvarlarınızı boyayabilir ya da dilerseniz duvar kağıdı tercih edebilirsiniz. Size rehberlik edecek Çalışma Odası Nasıl Olmalı? yazımıza göz atarak çalışma odası renkleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. 

Çalışma masanızı pencerenin yanına konumlandırmanız doğal ışıktan mümkün olduğunca yararlanmanızı sağlayacaktır. Hele manzaralı bir alanınız varsa, çalışırken motive olmanızı da sağlayacaktır. 

Çalışma sandalyenizi tasarıma uygun olarak seçmenin yanı sıra aynı zamanda rahatlığa bakarak da seçmenizde fayda var. Uzun saatler oturacağınız sandalyenizin rahat olması çalışma sürecinizi daha verimli bir şekilde kullanmanızı sağlayacaktır. Çalışma alanınızın yakınına yerleştireceğiniz bir bank, küçük bir kanepe ya da rahat bir koltuk çalışma molalarınızda farklı bir atmosfer sağlayacaktır.

Eğer çalışma sürecinde dikkatiniz çabuk dağılıyorsa, alanınızı ya da odanızı çok doldurmamanızda fayda var. İhtiyacınız olan elzem mobilyalarınızı yerleştirebileceğiniz genişlik algısı barındıran bir alan oluşturmanız önemli.  

2- MOBİLYA VE AKSESUARLARINIZI YERLEŞTİRİN

Çalışma odanız ya da çalışma alanınız için mobilya seçerken dikkat etmeniz gereken ilk nokta rahatlıktır. Rahat bir masa ve sandalye seçmeye özen gösterin. 

Çalışma masanızı seçerken genişliği de göz önünde bulundurmanız gerekir. Bilgisayarınızı ve diğer çalışma ekipmanlarınızı konumlandırabileceğiniz ve sonrasında bile yeterince çalışma alanı sunan bir masa tercih etmeniz gerekiyor. Masa ve sandalye alışverişinizi yaparken önce masayı masanın boyutlarına uygun şekilde de sonrasında sandalyeyi sipariş etmenizde fayda var. Sandalye elbette bir zorunluluk değil, kolayca hareket edebilecek hafiflikte bir koltuk da çalışma masanızla beraber konumlandırabileceğiniz bir mobilya olacaktır. 

Eğer çalışma sürecinde dikkatiniz çabuk dağılıyorsa masanızın üzerine fazladan dekoratif objeler koymamamızda fayda olabilir. Aynı şekilde odanızda da gereksiz gördüğünüz mobilya ve aksesuarlar olmamasına özen gösterin. Dikkat konusunda bir sorun yaşamıyorsanız, çalışma masanıza sukulent, tasarım tarzınıza uygun aksesuarlar şık birer seçim olacaktır. 

Çalışırken gözlerinizin fazla yorulmaması için odanızın ya da çalışma alanınızın yeterince ışık alması önemlidir. Gün boyunca doğal ışıktan yararlanmak en güzel çözüm olacaktır ancak ışık almayan bir odanız ya da gece çalışmayı tercih ediyorsanız ilave aydınlatmalara ihtiyaç duyacaksınız. Çalışma masası için aydınlatma seçerken ışığın dolaylı gelmesine özen gösterin. Çalışma masanızı aydınlatacak, gözünüze doğrudan gelmeyen bir masa üstü aydınlatma tercih edebilirsiniz. 

Dağınık bir görünüm çalışma motivasyonunuzu düşüreceği ve dikkatinizi dağıtacağı için kesonlar, dolaplar, raflar gibi depolama çözümleri tercih etmenizi öneriyoruz. Kırtasiye malzemelerinizi, evraklarınızı, kitaplarınızı ve cihazlarınızı bu şekilde saklayabilirsiniz. Hem çekmeceleriniz için hem de masa üstünüz için düzenleyiciler kullanmanızı öneriyoruz; böylece, ataçlarınızı, kalemlerinizi ya da makas gibi kırtasiye malzemelerini arayarak çok zaman kaybetmemiş olursunuz. 

3- ODANIZI KİŞİSELLEŞTİRİN

Duvarlarınızın ve perdelerinizin ve mobilyalarınızın rengine ve tarzına uygun dekoratif objeler seçerek kitaplığınızı ya da çalışma masanızı kişiselleştirebilirsiniz. Elbette sadece yüzeyler değil, aynı zamanda duvarlarınız da sizin özgürlük alanınız. Renkli ve motive edici posterler, tablolar tercih edebilirsiniz. Ayrıca hem çalışma sürecinizde yardımcı olacak hem de dekorasyonda rol oynayacak mantar pano ya da kara tahta ya da beyaz bir tahta tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda metal duvar askıları da mantar panoların yerine kullanabileceğiniz alternatifleriniz arasında. Size ilham veren kişilerin fotoğrafları, aile fotoğraflarınız, yapılacaklar listeniz, yıllık planınız ya da motive edici sözler bu panoda yer alabilir. 

Başarı panoları son zamanlarda motivasyon ihtiyaçlarını karşılayan güzel bir araç. Bir mantar pano ya da metal askı duvar aksesuarı edinip başarılarınızı listeleyebilirsiniz. Böylece motivasyonunuz düştüğünde bu panoya bakarak motivasyonunuzu yükseltebilmeniz mümkün. Hedef panoları da isteklerinizi, planlarınızı ve hayallerinizi sembolize edecek fotoğraflar ve sloganlarla çalışma masanızın yakınında yer alabilir. 

Halılardan ve kilimlerden destek alabilirsiniz. Kendinizi rahat hissedeceğiniz ve dekorasyonunuzu tamamlayacak küçük kilimler ya da bir halı çalışma odanızın dekorasyonunda size yardımcı olacaktır. 

İPUCU: Elinize telefon almanızı engellemek için, hesap makinesi, saat, radyo gibi ihtiyaçlarınızı eski usül karşılamanızda fayda olacaktır. 

İşi uzmanına bırakarak çalışma odanızın profesyonel iç mimarlar tarafından tasarlanmasını istiyorsanız bizimle iletişime geçin. Dilerseniz öncesinde İlham Al sayfasımıza göz atabilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar