TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

25.08.2016

5 ADIMDA YAZDAN SONBAHARA GEÇİŞ

Ruhumuzu, gardırobumuzu hatta buzdolabımızı nasıl yazdan kışa, kıştan yaza hazırlıyorsak evimizi de aynı şekilde bu geçişlere hazırlayabiliriz. Kıştan yaza geçiş ne kadar hareketli ve renkliyse, sonbahara geçiş bir o kadar sakin oluyor. Sanki kışın dinginliği şimdiden bizi o günlere hazırlıyor.

Yazı kapatıp sonbaharı kucaklarken evde bir dönüşüm şart mı? Tabii ki, değil ancak ufacık değişiklikler değil mi mekânı gözümüze hoş kılan? Peki, neler yapabiliriz bu geçişte; hadi bir göz atalım.

1. EN KOLAY DEĞİŞİM KIRLENT

Odanızın çehresini bir anda değiştirmek istiyor ve bunu makul bir bütçeyle halletmek istiyorsanız, kırlent kılıfı değişimi her zaman en pratik yoldur. Daha önceden yaptığınız yazlık-kışlık yastık ayrımınız yoksa, mobilyanızın tonlarına göre hemen koyu tonlarda bir karma yapabilirsiniz. Renkler ve desenler o kadar çarpıcı bir etki yaratabilir ki, fazla dikkatli olmayan misafirleriniz, koltukları toptan değiştirdiğinizi bile düşünebilir.

Muhtelif Design Turuncu Kare Yastık https://www.cosalindo.com/turuncu-kare-yastik

Muhtelif Design Renkli Zikzak Desen Kadife İkat Yastık https://www.cosalindo.com/renkli-zikzak-desen-kadife-ikat-yastik

2. SAKSI VE ÇİÇEK DEĞİŞİMİ

Sardunyalar, begonviller ne güzel açtı bütün yaz değil mi? Pembeler, turuncular, kırmızılar uçuştu durdu. Şimdi sıra sıklamen, kasımpatı, Atatürk çiçeği gibi daha soğuk seven türlerde. Yeni çiçek ekmeyecekseniz bile, mevcutların saksıları, toprakları yenilenmeli. Örneğin, şu ara hepinizin orkideleri çiçek dökmeye başlamıştır emimin. Ocak, şubat, mart aylarında yine çiçeklenmeden önce, siz gerekli değişimleri şimdiden yapın.

Noce Home Platin Çakıl Saksı https://www.cosalindo.com/platin-cakil-saksi

3. PİKELERDEN BATTANİYELERE

Sadece yatakta değil bu geçiş! Yaz akşamlarında koltukta uyukladığınızda üzerinize çekmek için ya da yaz dekorasyonunuza uysun diye koltuğa atıverdiğiniz pikeyi kaldırma, yerine o yumuşacık bej battaniyeyi atma zamanı. Yeni yıla doğru kırmızı olana geçmeden önce bu epey idare eder.

4. Taşınıyor musunuz yoksa?

Okullar açılmadan, havalar soğumadan şu yeni eve artık geçelim diyenlerdenseniz, gerçekten de tam zamanı. Boya-badana işleri için havaların çok da soğumadığı şu günler ideal. Hazır güz mevsimi gelmişken, biraz daha toprağa yakın renk tonlarını tercih edebilirsiniz. Açık veya koyu vizonlar bir güzel alternatif.

5. KİLİMDEN HALIYA

Loominology Morocco Zikzak Desenli Halı https://www.cosalindo.com/morocco-zikzak-desenli-hali

Türk insanıyız biz, öyle çırılçıplak parkeler doğamıza aykırı; illa ki bir kumaşa ayak basacağız. Ama evdekiler kilimse, kış günü yetersiz kalabiliyor. Daha yumuşacık bir hisle sizi sarmalayacak olan kalın bir alternatife, hatta belki postlara geçme zamanı.

Mevsimler arası dönüşümler iyidir, hoştur, zevklidir, ruhu tazeler. Siz de zevkiniz ve bütçeniz doğrultusunda keyifli değişimlere imza atabilirsiniz.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar