TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

07.08.2018

8 ADIMDA ÇOCUK ODASI DEKORASYONU

Çocuğunuzun odasının, onun kişiliğini etkileyen faktörlerden biri olduğunu biliyor muydunuz? “Çocuk odası dekorasyonu yapmak oldukça basittir; kızsa pembe, erkekse mavi mobilyalar ve oyuncaklarla dolu bir sandık alın, işte bitti” diyorsanız yanılıyorsunuz! Elbette çocuğunuzun odasını bu şekilde dekore edebilirsiniz ancak onun kişisel gelişimini desteklemek, ona özel bu alanı en doğru şekilde yönetmek; odasında bir birey olarak yalnız, hoşça vakit geçirmesini sağlamak istiyorsanız çocuk odası dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler var. Çocuk odası nasıl dekore edilir merak ediyorsanız, işte 8 adımda; konforlu, güvenli ve çocuğunuzun hayal gücünü geliştirip özgüveninin pekişmesini sağlayacak çocuk odası dekore etme yolları.

Crocodily Kid’s Architect | YMN Çocuk Odası 

1- Yaşına Uygun Güvenlik Önlemi Alın

Odasını düzenlerken çocuğunuzun yaşını göz önünde bulundurmalısınız. Yaş grubuna özel güvenlik önlemlerini izlemeniz şart. Örneğin emeklemeye ve tırmanmaya başladığı dönemde beşiğinin ya da yatağının etrafında raf olmamalı, etrafı karıştırmaya başladığı yıllarda ise parmağının sıkışma ihtimaline karşı çekmece ve kapı stoperleri kullanılmalı. Odada mümkünse yutabileceği; kırılabilecek ve çocuğunuza zarar verebilecek hiçbir şey bulunmamalı. Her mobilyanın duvara monte edilmesi gerektiğini ise zaten artık hepimiz biliyoruz.

Pekmez-Boz | BE Taksim Çocuk Odası 

2- Renk ve Desenlerin Gücünden Yararlanın

Pebbledesign | Şekeroğlu Evi / Dokuz Palmiye Sitesi 

Güvenli bir alan oluşturduktan sonra sıra dekorasyona geldi. Kız ve erkek çocuklar için kalıplaşmış renkler olsa da siz pembe ve mavinin ötesine geçin. Özellikle 7 yaşına kadar, bulundukları ortamlar çocukların hayal gücünü çok etkiliyor. Odası göze karmaşık gelmeyecek kadar renkli ve desenli olmalı. Son yıllarda oldukça moda olan hayvan desenli çocuk odası duvar kağıtları iyi bir seçim. Desenlerin tümünün sıradışı ve onu hayal kurmaya teşvik edecek hikayeler içerdiğinden emin olun. Örneğin korkutucu olmadığı sürece dinozorlar ya da uçan balona binmiş hayvanlar bu hedef için biçilmiş kaftan!

3- Fonksiyonel Mobilyalar Seçin

Mer128 | FB Tarabya Konakları Ev Projesi 

Çocuk odası modellerine göz atmadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Çocuğunuz büyüdükçe mobilyalar da gelişimine uygun ölçülerde yükselmeli ve genişlemeli. Yıllar geçtikçe mobilyaları yenilemek zorunda kalmamak için zamanla genişleyen yatak ya da daha sonra çalışma masasına dönüştürülebilen beşik gibi fonksiyonel ürünler tercih edebilirsiniz.

Nanu Bedtime | Malia 3 Kapaklı Pembe Bebek Dolabı 

4- Çalışma Masasına Dikkat!

MB Design | Casaba Sitesi T Evi 

Eğer sandalyede oturup masa kullanabilecek yaştaysa; boyuna uygun, cilalı, leke tutmayan bir çalışma masası ve yüksekliği ayarlanabilir, konforlu bir çalışma sandalyesi almalısınız. Uzun vadede, oturma ve duruş bozuklukları yaşamaması için masa ve sandalyesinin çocuğunuzun vücut ölçülerine uygun olması çok önemli. Boyama kalem-kağıtlarının her daim elinin altında olmasını sağlayan bu masanın stoperli çekmeceleri ve depolama alanları olmalı. Eğer isterseniz masasının yaslandığı duvara onun seçeceği fotoğrafları, resimleri ya da kendi çizimlerini asabilirsiniz.

5- Üç Noktada Aydınlatma Şart

Gönye Proje Tasarım - Nidapark Küçükyalı Örnek Daire 

Çocuk odasında birden fazla aydınlatma olmasına dikkat edin. Örneğin çalışma masasının olduğu yere yerleştireceğiniz, sol üst köşeden masanın üzerine vuracak bir ışık hem okumak hem de resim çizmek için oldukça uygun. Bu açıyı elde etmek için bir lambaderden faydalanabilirsiniz. Tepe lambası gündelik kullanım için ideal ancak uyumadan önce rahat bir şekilde kitap okuyabilmesi için yatağının baş ucunda uzunluğu ve açısı ayarlanabilir bir okuma lambası da olmalı. Bebek ve çocuk odası aydınlatma ürünleri için şuraya göz atabilirsiniz.

6- Düzenli Olmasını Sağlamak için…

Pebblekids by Pebbledesign | Pebble Park 

Çocuğunuz odasında bol bol oyun oynayacak ve elbette etrafı dağıtacak. Odayı toplama işinin devamlı size kalmaması için odasındaki mobilyaların mümkünse tümünün, onun erişebileceği yükseklikte olmasına dikkat edin. Kendisinin açıp kapayabileceği bir sandık, odanın kendi sorumluluğunda da derli toplu olmasını sağlayacak. Uzmanlar çocuk odalarında kapaklı ya da çekmeceli depo alanlarından ziyade açık raf ve bölmeler tercih edilmesini öneriyor. Bu alanlara derin sepetler ya da kutular yerleştirebilirsiniz; böylece çocuğunuz odasını kendi başına rahatça düzenleyebilir.

Kids Living Etc | Barış'ın Odası 

7- Hayal Gücünü Destekleyin

Stüdyo AB | MA Sarıyer Ev Projesi 

Çocuğunuzun özgüven gelişimini her daim desteklemelisiniz. Kendini en rahat hissettiği nokta olan odası, bu özgüveni inşa etmek için mükemmel bir nokta. Evin içinde ona özel bir odanın dışında, ona daha pekişmiş bir gizlilik ve mahremiyet hissi verecek bir çadır kurmak, uzmanların da önerdiği bir fikir. Bu çadırın içine sadece istediği oyuncaklarını alıp orada dilediği kadar hayal kurabilir, çeşitli maceralara atılabilir. Özgüveninin yanı sıra yaratıcılığını da pekiştirmek için önerilen bir diğer uygulama ise bir duvarı ya da duvarın bir bölümünü kara tahta boyasıyla boyamak. Bu şekilde yapacağınız çocuk odası duvar dekorasyonu ile çocuğunuz bu alanda istediği gibi çizim yapıp odanın havasını istediği şekilde değiştirebilir.

2Stories | Dream Big Little One Pembe Kanvas Tablo 

8- Ona Özel Bir Sergi Alanı Oluşturun

Crocodily Kid’s Architect | RS Çocuk Odası 

Bir diğer öneri de çocuğunuzun odasının kapısını, onun çizdiği resimlerle, yaptığı kolajlarla ve çektiği fotoğraflarla süslemek. Böylece hem çocuk odasının kapısını evin diğer odalarından farklı kılmış olacak hem de kendi üretimi olan el işlerini sergileyip takdir görmesini sağlayacaksınız. Eve gelen herkesin görebileceği bu alan çocuğunuzun kişiliğini, yaratıcılığını ve özgüvenini güçlendirecek. Yalnızca kendi odasının kapısında değil, evin başka bölgelerinde de sergi alanı oluşturabilirsiniz.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar