TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

06.08.2019

80'LERDEN GELEN TREND: TERRAZZO

Çevreci bakış açımızı genişlettiğimiz şu günlerde en çevreci zemin kaplamalardan bir tanesi sayılan terrazoların geri gelmesi de çok garip olmasa gerek. İtalya'da bulunduğu söylenen terrazo 1500'lü yıllardan bugüne kadar pek çok evreden geçti. İnşaatlarda dökülen malzemelerin yeniden kullanılması ile üretilen terrazoları bugün farklı renklerde farklı stillerde bulabilmemiz mümkün. Üstelik kullanım alanları da eskiye göre hayli genişledi. Biraz yakından bakmak isterseniz yazımıza devam edin. 

Onunla yeni tanışanlar olabilir aslında terrazzo trend olmaktan ziyade bir stil detayı olarak her yıl kendine yer bulmaya devam etti. 60'lar ve 70'lerde gelişen tekniklerle biraz daha çeşitlenen ve görüntüsü iyileştirilen terrazzo, 80'lerde retro stile uygun renk seçenekleri ile dönem dekorasyonunda anahtar parçalardan biri oldu. 80'ler öncesinde de gri ve bej renkleriyle yaygın olarak kullanılıyordu. Yüzyıllar önce ilk oluşturulan terrazzolar daha dokulu iken bugün özel bir talep olmadığı sürece böyle bir durum oluşmamaktadır. Terrazzo, şimdilerde ise, hem büyük taş detayları hem de modern renkleriyle yeniden trend... Bunu hemen buraya eklemek istiyorum, aslında bu trendin çok kısa süreceği ve 2019'da devam etmeyeceği sanılıyordu öngörülüyordu ancak terrazzo şaşırttı ve trend listesinden inmedi. 

Çocukluk yaşlarımda daha çok banyo ve mutfak gibi ıslak zemin kullanımında ya da dış mekanlarda gördüğüm ve her zaman romantik bulduğum terrazzolar bugün yine mutfak ve banyoda karşımıza çıksa da artık alanları bununla sınırlı değil ve yatak odasından yemek odasına pek çok alanda karşımıza çıkıyor. 

Buraya küçük bir not olarak Hollywood Walk of Fame'de ünlü yıldızlara ayrılan bölümlerin de terrazzo kullanılarak hazırlandığını belirtmeliyiz. Burada yapılışına dair bir video bulabilirsiniz. Özel tasarım olduğu takdirde küçücük bir alanın bile aslında ne kadar meşakkatli bir süreçten geçtiğini görebiliyoruz. Elbette yaşam alanlarımızda bu iş bu şekilde yapılmıyor :) 

Terrazzo bugün deseninde farklı renklerde ve büyüklüklerde parçalarıyla her stile uyum sağlayacak kadar bol seçenek sunuyor. Yazlık evlerinizde merdivenlerde, havuz kenarınızda ya da havuz başı masalarınızda tercih ederek terrazzoları bir deneyin derim. Nostaljik görüntüsü ve yenilenmiş modern renkleriyle yaşam alanlarınıza özgün bir dokunuş katacaktır. 

Yine daha önce blogumuzda bahsettiğimiz Starbucks Milano'nun özenli tasarımında İtalya'ya nazik bir girişin hoş bir yansıması olarak İtalyan çıkışlı olduğu bilinen terrazzonun tercih edildiğini de hatırlayalım. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar