TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

17.09.2018

ADIM ADIM MEKSİKA EVLERİ

Dekorasyon üzerine yazarken en net bilgilerin verildiği, tam bir öğretmene büründüğüm yazılar stil yazılarıdır. Meraklısı için müthiş besleyici, a’ dan z’ ye bilgi küpüdür. Yazıya dökmesi en keyifli stil yazılarımdan biriyle karşı karşıyasınız şu an. Çok renkli, çok dokulu, muazzam tarihi kökenli, bir o kadar da eğlenceli detaylarıyla Meksika evleri bugünkü konumuz...

Kuzey Amerika kıtasının güney ucunda yer alan bu rengarenk ülke, bildiğiniz üzere dünyanın en eski medeniyetlerinden Aztek ve Mayaların yaşadıkları topraklarda bulunmaktadır. Tabii ki böylesine kültürel bir mirasa sahip olmak ender uluslara nasip olur. Neticede de bir ülkenin kimlik kodları bu kadar karakteristik bir şekilde yazılmış olur. Capcanlı renklerin domine ettiği Meksika stili evlerin diğer DNA şifrelerini inceleyelim hadi. 

İlk görselde ilhamın ipuçlarını çok net bir şekilde görerek başlayabiliriz. Meksikalıların taktığı meşhur geniş kenarlı hasır şapkalar boyutu gereği fazla yer tuttuğundan öyle bir köşeye bırakılıp unutulacak cinsten değil. Çok renkli yapısıyla evlerin herhangi bir ucunda görünmesiyle Meksikalı evlerin en temel dekoratif ürünüdür aynı zamanda. Müziğin hayatlarının önemli bir parçası olduğunu düşünürsek çoğunlukla çaldıkları gitar, evin bir diğer demirbaşıdır. Zaman zaman Hawaii kültüründen ithal ukuleleler de gitarın yerini alabilir. Üstteki görsele de bir dipnot eklemek gerekirse “butterfly” iskemleler yeni bir trend olsa da bu stille homojen bir şekilde uyum sağlamaktadır.

Kumaşlardaki ve dekoratif eşyalardaki desenlerde Aztek ve Mayalar’ dan miras etnik desenleri bolca görebiliriz. Bu desenlerin çoğunluğunu geometrik şekiller oluşturur ve genelde belli renk tonlarını içerir. Kırmızı, hardal sarısı, mavi, turuncu ve beyaz en yoğun kullanılanlardır. Sapsarı veya çivit mavi rengi gibi iddialı renkleri duvarlarda görürseniz asla şaşırmayın. Bu da stilin genetik kodlarından biridir.

Sıcak bir iklimde yaşadıklarından siestaya eğilimleri vardır. Bu nedenle avlulu evler, rahat oturulabilecekleri konforlu sedirler ile kalın, geniş minderlere sıklıkla yer verilir.

Hasır ve ip kullanılarak yapılan eşyalar doğadan gelen duydukları saygının ve pratikliğin eseridir. Yine sıcak iklimde kullanıma uygun bir malzeme oluşu da işin diğer yönü. Hatta etnik desenli kilimlerde bile benzer hasır ve ip kullanıldığını görebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi pançolar -ki bu da kültürel mirasın ürünüdür- şapkalar ve gitar rahatlıkla ortamın en önemli dekoratif unsurları olarak kullanılabilir.

Avlularda sıcak iklimin getirisi olarak onlarca çeşit kaktüse denk gelebilirsiniz. Eğer biraz Meksika rüzgarı estirmek istiyorsanız, dikkat sukkulent değil, bolca kaktüse bahçe ve balkonlarınızda yer açabilirsiniz.

Evinizi Meksika stili ile dekore etmek fazla iddialı geliyorsa ancak bu temaya da kalben kendinizi çok yakın hissediyorsanız özellikle yaz aylarında vereceğiniz Meksika temalı bir parti ile hem gelenler hem siz emin olun çok eğlenebilirsiniz, tecrübeyle sabit ;) Pratik Meksika yemekleri ile donatacağınız sofranızda bir ukulele ile hasır şapka orta aksesuarınız olabilirken, masa örtünüzü de etnik desenli bir pançodan oluşturabilirsiniz. Gerisi ise bolca marakas, keyifli yaz kokteylleri ve kıpır kıpır Meksika müziği!

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar