TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

02.08.2018

Anthony Cragg’in “İnsan Doğası” İstanbul Modern’de

İstanbul Modern, Beyoğlu’daki geçici mekânındaki ilk süreli sergisinde, Ferko’nun sponsorluğunda, heykel sanatçısı Anthony Cragg’i ağırlıyor. Sanatçının her dönemine ilişkin bir seçkiye yer veren “İnsan Doğası” adlı sergi, 23 Mayıs 2018 – 20 Ocak 2019 tarihleri arasında görülebilir.

Karaköy’de yeni müze binasının tamamlanma sürecinde Beyoğlu’nda geçici mekanında sanatçıları ve sanatseverleri ağırlamaya devam eden İstanbul Modern, şimdilerde çağdaş heykel sanatının en özgün, en yenilikçi sanatçılarından Anthony Cragg’i ağırlıyor.

Ferko’nun sponsorluğunda, “İnsan Doğası” başlıklı serginin küratörlüğü İstanbul Modern Genel Direktörü Levent Çalıkoğlu’nun üstlendiği, Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosluğu ve British Council katkıları ve Ferko sponsorluğunda gerçekleşen sergide sanatçının 1980’li yıllardan bu yana heykel sanatına dair sürdürdüğü denemeler, kapsamlı ve kronolojik bir bütünlükle bir araya getiriliyor.

Bir sanatçının görmeyi en çok arzu ettiğimiz, bizi sanatçının dünyasında gezintiye çıkaracak büyülü ve aynı zamanda gizemli nokta, çoğu zaman sanatçının erken dönem yapıtlarıdır. Yapıtlarıyla hayranlık uyandıran sanatçıların erken dönem yapıtlarını incelemek büyülü bir zaman yolculuğu hissini pekiştirir. “İnsan Doğası” sergisinde de Anthony Cragg’in erken dönem yapıtlarından duvar rölyefleri ve farklı teknik ve malzemelerle deneyimlediği ‘Erken Biçimler’ ve ‘Akılcı Varlıklar’ serilerinden örnekler sunuluyor. Cragg, desen çalışmalarını üretim sürecinin bir parçası olarak görüyor ve sergide malzemeye farklı bağlamlar kazandırdığı yapıtlarının yanı sıra desen çalışmalarını da sergiliyor.

Dünyanın yaşayan en önemli heykel sanatçılarından sayılan ve var olan hazır nesneden kendi üslubunda, benzersiz imge ve formlar oluşturan Anthony Cragg, çağdaş sanatın evrildiği ve çeşitlendiği günümüzde kendi imge ve malzeme dünyasıyla buluşturduğu yapıtlarıyla ilgi görüyor.   

Anthony Cragg’in 40 yılı aşkın sanat kariyerinin üretim süreçleri hakkında fikir edinebileceğimiz sergi 23 Mayıs 2018 – 20 Ocak 2019 tarihleri arasında Beyoğlu’nda İstanbul Modern’in geçici mekânında görülebilir.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar