TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

30.03.2018

ARCHITECTURAL DIGEST DESIGN FUARI NEW YORK NOTLARI

Bu yıl New York’ta 17. kez düzenlenen Architectural Digest Design Fuarı 22-25 Mart tarihleri arasında katılımcı ve ziyaretçileriyle buluştu. 4 günde 400 markayı binlerce kişiyle buluşturan fuar dünya çapında ses getiren mimari tasarım organizasyonları arasında yer alıyor. Başarılı tasarımcıların küratörlüğünde ilgi çekici enstalasyonların, ilham köşelerinin, tasarım seminerlerinin yer aldığı program bu yıl da dopdolu geçti. Mobilya, aksesuar, banyo, mutfak, aydınlatma, sanat ve yapı projelerini içinde barındıran fuar 40000 civarında tasarım tutkununu bir araya getirdi. Ben de fuardan bizlere kalanları derledim.

Öncelikle tasarım, sanat ve mimariyi ön planda tutan bir fuar olduğu için sıra dışı ürünler görmeye de hazırlıklı olun. Örneğin, Aratani Fay’in bu çarpıcı tasarımına sadece koltuk demek yetersiz kalır. Bir iskele üzerine inşa edilmiş gibi duran formu, oturma kısmındaki hareketliliği ve kumaşın tokluğu bir hayli davetkar. Muhakkak ki, her yerde değerlendirebileceğiniz bir model değil ancak bir sanat galerisi, modern dekore edilmiş bir ev veya ofis için oldukça iddialı bir seçenek. Bu arada farklı renk kumaş seçenekleri de mevcut ama benim favorim indigo tonuna yakın bu lacivert oldu.

Farklı doku ve malzemeleri bir araya getiren mobilyalar ön plandaydı. Kesit ve uygulama olarak abanoz mermer birlikteliğindeki bu Pegwood Working ürünü yemek masası da ilgi çekenler arasındaydı.

Geçtiğimiz günlerde yazdığım “Mobilyada Metalik Çağ” yazımda değindiğim bir nokta vardı. Metalin sanatsal denilecek biçimler verilerek mobilyada kulp olarak kullanılması. Bu en zarif örneklerden biri olmuş. Kulp mu diyebilirsiniz, estetik bir detay mı? İşte zanaatkarlık işte tam da bu yönde ilerliyor. Tasarımda görülmemişi ortaya koyan öne çıkıyor.

Raf var raf var. Sukra Chand markasını ait bu raf sisteminin raflandırma, sergileme ve depolama alanlarına estetik katacağı kesin.

Duvar kağıdı sektörü her geçen gün beni şaşırtıyor. Muazzam uygulamalar, 3 boyutlu desenler, nakış ve pul işlemeleri bile gördü bu gözler. Jacquelyn Moore Hill markalı bu kağıtlar da oldukça iddialı. Ortamı sarıp sarmalayan sıcacık desenlere sahip.

Dokuların ve formların karmaşası dedik, sıra dışı olan dedik. Hasır trendine ilginç bir uygulama olmuş. 

Dikkatinizi çektiyse bu yazımda inanılmaz bir mavi ağırlığı var. Fuarda çokça hissedildiğini söyleyebilirim. 2 yıl önce serenity rengi ile pastel maviyi yılın rengi yapan Pantone’ dan önümüzdeki sene böyle koyu tonlarında bir mavi gelir mi bilemeyiz. Ancak trend olsun olmasın verdiği huzur sayesinde açıktan koyuya bebe mavisinden, indigolara, okyanus lacivertlerine kadar bu rengin vazgeçilmez olacağı kesin. 

Not: Tüm görseller Architectural Digest Design Fuarı resmi Instagram sayfasında yayınlanan hikaye ve paylaşımlardan derlenmiştir.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar