TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

13.12.2016

ART DECO STİLİNİN İPUÇLARI

Dekorasyon akımlarını pek bilmeyen biri bile art deco terimini duydu mu Great Gatsby’i hatırlar, gözünün önünde bazı şekiller, dekorasyon köşeleri belirir. Ve tabii başında taşlı ve tüylü tacıyla alımlı kadınları hatırlar.

1920’lerde Fransa’da ortaya çıkan akım Avrupa’da hızla yayılmış, Amerika’da da çokça ilgi görmüştür. Öyle ki, ünlü Chrysler binasının tasarımı tipik art deco çizgiler taşır. Peki nedir art deco çizgileri, tarzı? Lüksü seven bir akım olmasına rağmen asla abartıya kaçmadan kalitesini ortaya koyar. İri desenler ve damasklarla asla işi olmayan bu akım geometrik ve simetrik desenleri sever. 

Gösterişli büyük avizeler art deco bir salonun olmazsa olmazıdır. Buna çoğunlukla altın, gümüş ve biraz modernize haliyle bakır tonlarında ışıltılar eşlik eder. Kumaş, aksesuar zeminde bu tonlara yer verebilirsiniz.

Demir ferforje tırabzanlar bu akımın tamamlayıcısıdır. Yüksek tavanın makbul olduğu alanlara inen sarmal merdivenin süsüdür kendisi.

Mutfakta bile art deco! Dolaplardaki detaya dikkat!

Yoğun olarak siyah beyazı odakta tutan bir akımdır ve siyah beyazın devreye girdiği her şeyde olduğu gibi burada da dama desenleri görebiliriz.

Biraz modernize bir art deco deseni duvar kağıdında tercih edilmiş.

Bu kışa da damgasını vuran art deco trendini evlerinize davet etmeye ne dersiniz?

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar