TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

02.05.2018

ASİMETRİK GEOMETRİ İLE PICASSO EVİNİZDE

“Cisimleri gördüğüm gibi değil, düşündüğüm gibi boyarım” diyen Pablo Picasso’nun, sanat tarihinin en radikal akımlardan biri olan kübizmin öncüsü olmasına şaşmamak gerek... 1900’lü yılların başında yeni teknolojilerin keşfiyle iletişim ve ulaşımda yaşanan büyük değişimler, toplumları olduğu gibi sanatı ve sanatçıları da etkilemişti. Empresyonizm gibi yaklaşımları, hızla değişen dünyayı ifade etmek için yetersiz bulan Picasso ve Georges Braque, yüzyıllardır kullanılan perspektif, orantı ve organik bütünlük gibi geleneksel kalıpları bir kenara atarak yeni arayışlar içine girdiler.

Tuvalin iki boyutluluğunu öne çıkarmak isteyen bu sanatçılar, insan ve nesne ayırt etmeksizin resmettikleri objeleri geometrik şekillere sokup birbiriyle çelişen perspektif noktaları kullandılar. Böylece sanatçının tuvali bir doğa manzarasının ya da bir insanın fotoğrafı olmaktan çıkıp bazı eleştirmenlerin deyişiyle adeta “kırık camlarla dolu” bir alana dönüştü. Resimle doğan kübizm, zaman içinde heykel, tasarım ve mimariyi de etkileyerek çokdisiplinli bir kavram haline geldi. Ve hemen her sanat akımında olduğu gibi iç mimari ve dekorasyonla yaşam alanlarımıza da girdi.

Özünde nesnelerin görünmeyen yanlarının da ele alınmasını temel alan kübizm, yaşam alanlarının sıkıcı olmasını istemeyen ve “farklılık” arayanlar için birebir! İster mobilyalarda ister aksesuar gibi daha küçük detaylarda kullanın, kübizm evinize hareket ve dinamizm katacak. Dekorasyonunuzda kübist bir etki mi yaratmak istiyorsunuz? İşte ipuçları...

Pebbledesign Şekeroğlu Evi | Dokuz Palmiye Sitesi https://www.cosalindo.com/sekeroglu-evi-dokuz-palmiye-sitesi

Daedalus Furniture | Jr Pembe Koltuk https://www.cosalindo.com/jr-pembe-koltuk

Geometrik Formlar

Som Interior | Eight Siyah Orta Sehpa https://www.cosalindo.com/eight-siyah-orta-sehpa

Kübizm, modadan iç mimariye pek çok alanda etkisini gösteren bir akım. Kübist sanatçıların kullandığı geometrik şekilleri mutfak eşyalarından mobilyalara, duvar kağıtlarından perdelere kadar hemen her yerde görmek mümkün. Kübizmden etkilenerek yaratılmış pek çok farklı mobilya tasarımı bulabileceğiniz gibi modüler mobilyalar kullanarak da kübizmin “yapısökümcü” etkisini evinize taşıyabilirsiniz. Birkaç parçaya ayrılıp farklı şekillerde kullanılabilen modüler bir kanepeyle oturma odanızı kübist bir tabloya dönüştürebilirsiniz. Üçgen veya altıgen formlardaki raflar ve kitaplıklar da dikkat çekici bir detay olabilir. İç içe geçmiş kutulardan oluşan kitaplıklar ve avizeler, geometrik şekillerde tasarlanmış teraryum'lar ya da elmas formlu komodin ve sehpalarla evinizde kübist bir etki yaratabilirsiniz. Geometrik desenlerin kullanılabileceği diğer bir alan ise duvarlar. Sadece bir duvarı veya daha da cesur davranmak isterseniz tüm duvarları geometrik desenli duvar kağıtlarıyla kaplayabilirsiniz.

Kendini İfade Etme Özgürlüğü

Pebbledesign Şekeroğlu Evi | Dokuz Palmiye Sitesi https://www.cosalindo.com/sekeroglu-evi-dokuz-palmiye-sitesi

Kübizmin çıkış noktalarından belki de en önemlisi, sanatın doğayı taklit etmesi gerekmediğiydi. Bir objeyi, perspektifin ortaya koyduğu gibi tek bir açıdan değil, aksine bakış açımızın ve hareketlerimizin belirlediği çoklu açılardan gördüğümüzü söyleyen kübistler, soyut tasarımın öncüsü oldular. Doğadaki figürlerin geometrik şekillere dönüştürülerek alışılmadık biçimlerde ifade edildiği kübizmden ilham alarak birbiriyle uyumsuz görünen objeleri bir arada kullanabilirsiniz. Evinizin bir duvarında çocukken çizdiğiniz bir resimle ünlü bir sanatçının tablosu neden yan yana yer almasın ki? Ya da geometrik desenli bir kanepeyi çiçek desenli kırlentlerle doldurmamıza kim engel olabilir? Kübizmin resim literatürüne yaptığı katkılardan biri de kolaj tekniği... Nesneleri tüm yönleriyle göstermek isteyen kübistler onları yapıbozumuna uğratarak yeniden birleştirdiler. Siz de hayal gücünüzü ve yaratıcılığınızı kullanarak farklı kolajlar oluşturabilir, böylece başka hiçbir yerde görülmemiş özgün bir dekorasyon elde edebilirsiniz. Fotoğraflar, aynalar, çerçeveler, kumaş parçaları, hatta kurutulmuş yapraklar, kitap veya günlük sayfaları... Bu tür projelerde aklınıza gelebilecek hemen her şeyi kullanabilirsiniz.

“Monokrom” Renk Paletleri

Kübist tablolara bakıldığında, renk paletinin monokrom (tek bir rengin baskın olması) olduğu ve aynı rengin farklı tonlarının kullanıldığı görülür. Kübistler kullandıkları renk ve desenleri ışık yansımalarıyla nesnelere dönüştürüp bunları adeta üç boyutlu bir şekilde resmettiler. Evinizi bembeyaz, bomboş bir tuval olarak düşünün. Diyelim ki sarı rengi çok seviyorsunuz. O halde sarı rengin baskın olduğu, diğer renklerin ise sadece başroldeki sarıya arka plan oluşturduğu bir tasarım yapabilirsiniz. Böylece dekorasyonunuzda modern ve dramatik bir etki elde edebilirsiniz.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar