TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

29.05.2018

BAHAR TEMİZLİĞİNDE SON ADIM

Dip köşe temizliğin zirveye ulaştığı zamandır özellikle ilkbahar ayları. İçimizin açıldığı, evimize daha özen gösterdiğimiz, bambaşka bir ruh katmak için çabaladığımız ve tazelendiğimiz zamandır. O yüzden bahar temizliği ayrı önem taşır bizlerde. Henüz tamamlayamamış ya da başlayamamış olanlar için işinizi kolaylaştıracak, adımları daha kolay ve seri bitirmenize yarayacak yapılması gerekenler listesini toparladım. Hemen bir dipnot ekleyeyim. Eğer herhangi bir tadilat söz konusuysa elbette bu süreç tadilat bitiminden sonraya bırakılmalı. Hadi bakalım, pratik bilgilerle başlıyoruz!

Ev dipsiz bir kuyu, nereden başlasam diye düşünerek vakit kaybetmeyin ve açın tüm dolapların, gardropların kapılarını, önce fazlalıkları ayıklıyoruz. Hem giysi hem mutfak dolaplarında mevsim dönüşlerinde mutlaka ayırmak istediğimiz parçalar oluyor. Önce bunlardan kurtularak rahat bir temizliğe ve yenilerine yer açabilirsiniz. Bu arada dolap içlerinden başlamamızın sebebi oluşacak toz ve dağınıklığı temizlemek için tekrardan efor sarfetmek zorunda kalmamak.

Dolaplardan verilecekler ve atılacaklar ayıklandıktan sonra evin geneline geçebiliriz. Mutfak ve banyoların en zahmetli temizlik gerektiren alanları seramik derz araları desem sanırım kimse itiraz etmez. Zaman içinde bu dar alana yapışan toz parçacıkları ortam nemiyle ortadan kaldırması güç bir yapıya kavuşur. Eğer buharlı temizlik aletlerine karşı bir alerjiniz yoksa (ciddi tehlike içerebilir) bunlar en pratik temizleme yöntemidir. Kirin yumuşayıp kolayca çıkmasını sağlar. Eğer bu aletleri kullanamıyorsanız da derz temizleme özelliği taşıyan deterjanlardan yardım alabilirsiniz.

Hazır elinize çeşit çeşit kimyasal almışken varsa evinizdeki gümüşleri de parlatmayı unutmayın.

İçinden çıkılması epey zaman alacak alanlardan biri elbette çocuk odaları. Hele belli bir yaşa gelmiş, evdeki oyuncak sayısı mağazalarla yarışır duruma gelmiş çocuk odalarını düzenlemek bambaşka bir organizasyon meselesi. Benim pratik yöntemlerimden biri zaman zaman bazı oyuncakları kaldırarak hem alanını rahatlatmak hem de çok fazla oyuncakla dikkatini dağıtıp sıkılmasına fırsat vermemek. Alacağınız irili ufaklı sepetler ve kutularla oyuncakları türlerine göre sınıflandırmayı ihmal etmeyin yoksa oda daimi bir kaos ortamı olacaktır.

Bahçe tanzimi ve düzenlemesi apayrı bir olay zaten. Eğer hobi veya profesyonel düzeyde bahçecilikle ilgilenmiyorsanız, işi ehline bırakmakta fayda var. Bunun dışında ufak tefek çiçekler ekim, dikimleri size de pozitif enerji yükleyecektir.

 Tüm temizlik işleri bittikten sonra temizlik malzemelerinin bulunduğu odayı da elden geçirip süreci tamamlayabilirsiniz.

Eh bu kadar işten sonra kişisel bakım ise kaçınılmaz ;) Herkese kolay gelsin...

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar