TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

11.06.2018

BAHARI EVİNİZE TAŞIYIN: FLORAL DESENLERİ KULLANMA KILAVUZU

Çiçekleri kim sevmez ki? İster bahçemizde ya da balkonumuzda ister floral desenlerle giysilerimizde ve yaşam alanlarımızda; çiçekler hayatımıza mutluluk, tazelik ve coşku katıyor. Özellikle de baharın gelişi ve yaz aylarının yaklaşmasıyla evine yeni bir soluk getirmek isteyenler için çiçek desenleri en doğru tercih. Elbette çiçek desenlerini ev dekorasyonunda kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar var. Aşırıya kaçmış, göz yoran bir dekorasyondan kaçınmak için doğru deseni doğru şekilde kombine etmek önem taşıyor.

Rolleri dağıtın

Tes Interiors | Fresco Braunstein Ev Projesi https://www.cosalindo.com/fresco-braunstein-ev-projesi

İşe başlamadan önce çiçek desenlerini hangi eşyalarda ve tasarım elemanlarında kullanmak istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Çiçek desenlerini duvar kağıdı ya da koltuk takımı gibi büyük etki yaratacak alanlarda mı yoksa perde, yatak örtüsü ve kırlent gibi aksesuarlarda mı kullanacaksınız? Yani çiçek deseni evinizde baskın bir dekorasyon unsuru olarak başrolde mi yoksa yan rollerde mi yer alacak? Buna karar verdikten sonra iş, dengeyi bulmaya kalıyor.

Bretz | Klasik Form Mavi Kanepe https://www.cosalindo.com/klasik-form-mavi-kanepe

Küçük dokunuşlar

Tes Interiors | Cozy Living Ev Projesi https://www.cosalindo.com/cozy-living-ev-projesi

Aksesuarlar, evinize baharı getirmenin en kolay yolu. Perdelerden yatak örtülerine, battaniyelerden kırlentlere, halı ve kilimlerden tablolara, çiçek desenlerini kullanabileceğiniz sayısız seçeneğe sahipsiniz. Renginden sıkıldığınız bir kanepeyi çiçek desenli kırlentlerle yaşama döndürebilir, çiçek desenli perdeler ve masa örtüleriyle mutfağınıza bambaşka bir hava katabilirsiniz. Tercihiniz aksesuarlardan yana olacaksa, kullandığınız çiçek deseninde bulunan renk tonlarını evinizin diğer alanlarında, örneğin oturma grubu veya duvar gibi geniş alanlarda kullanarak dengeyi yakalayabilirsiniz. Özellikle pastel ve nötr renk tonları, floral desenlere mükemmel bir arka plan oluşturur.

Başrol çiçeklerin…

İznic Classics | Seramik Çiçek Desenli Kupa https://www.cosalindo.com/seramik-cicek-desenli-kupa

Çiçek desenlerini daha baskın olarak kullanacaksanız, işe başrolde yer alacak renge karar vererek başlayın. Diyelim içinde mavinin ağırlıkta olduğu bir desen seçtiniz. Öncelikle bu deseni nerede kullanacağınıza karar vermelisiniz. İşe nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız öncelikle bir kumaş mağazasına gidin. Burada hoşunuza giden çiçek desenli kumaşlardan birkaç parça alıp evinizde denemeler yapın; seçtiğiniz desen duvara mı koltuklara mı yoksa perdelere mi daha çok yakışacak? Buna karar verdikten sonra gerisi kolay... Odanızın diğer alanlarında da bu mavi tonunu ya da ona yakın bir tonu baskın olarak kullanarak seçtiğiniz deseni iyice öne çıkarabilirsiniz.

Doğru stili bulun

2018’de İngiliz tarzı başta olmak üzere klasik çiçek desenlerinin dönüşüne şahit oluyoruz. Ancak klasik desenlerle sınırlı kalmak zorunda değiliz. Floral desenlerin illa gerçek çiçeklerin klasik betimlemeleri olması gerekmiyor. Yaprak ve dal gibi motiflerin ağırlıkta olduğu desenlerin yanı sıra tropikal desenleri de kullanabilirsiniz. Modern tasarımlara baktığımızda detayların daha az olduğu, büyük ve cesur desenlerin öne çıktığını görüyoruz. Modern çizgiler, soyut yaklaşımlar ve cesur renkler, ortaya birbirinden farklı zevklere hitap eden desenler çıkarıyor.

Noce Home | Yeşil Aloevera Motifli Krem Mum https://www.cosalindo.com/yesil-aloevera-motifli-krem-mum

Kombin yapın

Escape From Sofa | Khalkedon Evi https://www.cosalindo.com/khalkedon-evi

Çiçek desenlerini kullanırken işin sırrı feminen ve maskülen arasında bir denge kurmak. Dekorasyonunuzu modern tutmak istiyorsanız floral desenleri çağdaş bir şekilde yorumlamak iyi bir fikir olabilir. Örneğin çiçek desenlerini geometrik desenlerle kombinleyebilirsiniz. Veya siyah-beyazın ağırlıkta olduğu bir dekorasyonda birkaç dikkat çekici aksesuarda floral desenleri kullanarak modern bir görünüm yakalayabilirsiniz. Son dönemde trend olan, farklı desenleri bir arada kullanma eğilimi bu noktada çok işinize yarayacak. Tropikal veya jungle yani vahşi ormanı çağrıştıran desenleri klasik çiçek desenleriyle kombine edebilir, farklı desenleri bir arada katmanlayarak kullanabilirsiniz.

Ahşapla çiçeğin uyumu

T&S Interiors | İngiliz Stili Krem Makyaj Masası https://www.cosalindo.com/ingiliz-stili-krem-makyaj-masasi

Çiçek desenlerinin en çok yakıştığı malzemelerden biri elbette ahşap... Özellikle antika veya eskitme mobilyalara çok yakışan çiçek desenlerini ahşapla birlikte kullanmak yaşam alanınıza doğal ve sıcak bir hava katacak. Güney Fransa’nın ünlü Provence stilinin odak noktasını oluşturan bu kombinasyonda beyazı veya pastel renkleri baskın şekilde kullanıp dekorasyonunuzu cesur renklerde çiçek desenli aksesuarlarla tamamlayabilirsiniz. Bu noktada ise modası geçmiş bir görüntüden kaçınmak için yeni ve eskiyi bir arada kullanmak gerekiyor. Eskitme bir gardırobu, modern ve soyut çiçek desenli fon perdelerle bir arada kullanarak yatak odanızda farklı bir hava yaratabilirsiniz. Son olarak evinizde çiçeklerin o yenileyici etkisini tam olarak hissetmek için gerçek çiçekler kullanmayı da unutmayın. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar