TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

13.07.2018

BAHÇE DEKORASYONU: RUHUN ARKA BAHÇESİ

Doğanın vahşi, dikenli ve zehirli varlığının ehlileştirilmiş hâlidir bahçeler. Bizi hâlâ geldiğimiz yere yakın tutan, ama tehlikeden de ayıran bir korunaklı bölge. Gözlerimizi huzurla yumup hamakta şekerleme yapabileceğimiz, ama canımız istiyorsa fırtınanın ortasında yağmura teslim olabileceğimiz o özgürlüğün ve güvenliğin bir arada bulunduğu noktadır. İnsan ruhu için bu kadar önemli bir alanı da ihtiyaçlar ve beklentiler doğrultusunda dekore etmek, göze ve kalbe hitap etmesini sağlamak gerekir. Eskilerin de dediği gibi bakarsak bağ, bakmazsak dağ olabilecek doğayı hayatımızın bağı, bahçesi yapmak bizim zevkli seçimlerimize kalıyor.

Bahçe dekorasyonu biraz da nasıl bir bahçeye sahip olduğunuzla şekilleniyor. Taraçalardan oluşan katlı bir bahçe mi, yoksa havuzlu etrafı yüksek çit ya da duvarlarla örülmüş bir bahçe mi? Denizi ya da ormanı mı görüyor, yoksa siz ve sevdikleriniz dışında her isteyenin göremeyeceği gizli bir arka bahçe mi yarattınız?

Snoc Home & Garden Bilbao Köşe Takımı https://www.cosalindo.com/bilbao-kose-takimi

Vitello Floret Bahçe Takımı https://www.cosalindo.com/floret-bahce-takimi

Deniz ya da havuz kenarı bir bahçenin olmazsa olmazları şezlonglar ve güneşliklerdir, örtülerle çevrelenmiş, gölgelikli ve romantik bahçe koltuklarıyla salıncaklar ihtiyacınız olan rahatlığı sağlar. Aksesuarlar için seçimlerinizi Deniz-Güneş temasına uygun seçmeniz yerinde olur. Yaz akşamlarında konuklarınız için uzun masalar kurmayı seviyorsanız masanızı ve sandalyelerinizi bu yönde edinmelisiniz. Renkler ve desenler konusunda Ege ve Akdeniz’in yahut Provence’ın tüm stil kodlarına göz atmakta fayda var, zira bir taş evin bahçesinde yağ yeşilleri, bejler, sarılar kullanılabilecekken, bir Bodrum evinin bahçesinde mavi ve beyazlar, kırmızılar ve lavanta renkleri boy gösterebilecektir.

Snoc Home & Garden Jakarta Açılır Büyük Masa Takımı https://www.cosalindo.com/jakarta-acilir-buyuk-masa-takimi

Bir arka bahçe ise meyve ve ıhlamur ağaçlarının dallarından sarkan salıncakların, bahçe takımlarının, görece daha ufak bahçe masasının çevresinde hamaklı, fenerlerle aydınlatılmış, ateşböceklerinin uçuştuğu sonu güzel bitecek bir masalın mekânı olabilir. Uygun yerlere, bakmaktan asla bıkmayacağınız birkaç mermer heykel yerleştirebilir, çiçek tarhları kurup onların bakımını bir hobi hâline getirebilirsiniz. Geceleri ince bir battaniyeye sarınıp kitap okuyabilir, gündüz ağaç gölgelerine sığınıp dost sohbetlerine kapı açabilirsiniz.

Çocuklarınız varsa ya da çocuklu misafirleri sevenlerdenseniz minik kaşifler için küçük çalılıklar, kuyular, yer altı tünelleri kazmak bile mümkün! Benim çocukluğumun en unutulmaz bahçesi, annemin benimle yaşıt oğulları olan bir arkadaşının bahçesinde içinden kayarak bahçenin arka tarafına geçmemizi sağlayan yer altı tünelli bahçesiydi, bugün olsa hiçbir AVM’nin oyun parkı bana o tadı veremezdi sanırım! Kendi bahçemizdeki huzuru da asla unutmayacağım, çünkü sadece evimizin değil, ruhumun da bahçesiydi.

Vitello Zambak Dış Mekan Şemsiyesi https://www.cosalindo.com/zambak-dis-mekan-semsiyesi

Bazı günler tüm komşu çocukların girdiği küçük havuz, iki meyve ağacı arasında alacakaranlıkta yatıp yarasaları izlememi sağlayan hamak, büyüttüğümüz kedi yavruları, kasnağı ağaç dallarından yapılmış rustik çardağı saran devasa Asma yaprakları ve salkımlarından yediğimiz kara üzümler! O bahçede büyümek de büyüyüp yazılar yazmak da muhteşemdi.

Aydınlatma, bahçeler için belki evdekinden bile önemlidir. Sivri sinekleri uzakta tutacak mesafede, ama yeterince ışık verecek güçte, yine de gözleri yormadan hoş bir aydınlık sağlayacak tatta. Bu yüzden aydınlatmaların konumu, stili, bahçe için dayanıklılığı gibi etmenler muhakkak hesaba katılarak seçilmeli. Öt yandan tekstiller de büyük öneme sahip, serin geceler de sarmalanmak için battaniye ve şallar, piti kareli yahut denizci örtüler, uçuşan tüller ve cibinlikli salıncaklar hem rüya gibi bir hava yaratma hem de ihtiyaçları karşılama gücüne sahiptir. Servis masaları ve servisler için tabaklar, kupalar, mangal saatleri için çözümler de Cosalindo’da arayıp bulabileceğiniz şeyler arasında, böylece keyfiniz kaçmadan bahçeye teslim olabilirsiniz.

Vitello Paloma Aydınlatma Seti Gri https://www.cosalindo.com/paloma-aydinlatma-seti-gri

Vitello Torino Servis Arabası https://www.cosalindo.com/torino-servis-arabasi

Bahçeler işte bu görevi görür; ruhu korumayı, onu büyütmeyi, yaralarını sarmayı. Bahçe dekorasyonu dediğimiz şey de bir açıdan bakıldığında bahçenizi zevkle dekore edip onu bir manzara gibi izlemenin ötesinde, içinde yaşayacağınız, yağmurda ve güneşte yıpranmalarına ortak olacağınız, sınırları içinde sırlarınızı fısıldayıp, neşenizi çınlatacağınız bir ortaklık alanı. Hem herkese ait olan hem size gizli köşeler vaat eden, ama ille de her daim doğaya ait olan bir yer, çünkü bakmazsanız dağ olur!

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar