TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

17.08.2017

BAHÇE VE BALKONLARDA BİTKİ PANELLERİ

Yaz bitmeden balkon ve bahçelerin tadını doyasıya çıkaracağımız yaklaşık bir-bir buçuk ayımız daha var. İlkbaharda ve yazda açacak çiçekleri, ağaçları detaylıca yazmıştım. Peyzaj adına yapılabileceklere de değindiğim yazımdan sonra yine bu cana can katan yeşil alanlar için farklı bir uygulamayı ele almak istiyorum: bitki panelleri. 

En bilindik formları dikey, yatay, tepeden asma ahşap modelleri yapı marketlerde bulabileceğiniz gibi ferforjeden, farklı motiflerde hazırlanmış panelleri de aynı amaçla kullanabilirsiniz. Eğer ferforje bir modele sahipseniz ve deseni tamamen arka planda da bırakmak istemiyorsanız, paneli ön plana çıkaracak areka tipinde ince, uzun yapraklı bitkileri yanlarda kullanabilirsiniz. Desenin yapısına göre belki etrafını taç gibi saracak ince yapılı bir sarmaşık da tercih edilebilir. 

Avlu alanınız varsa ve üzüm yetiştirmeyi düşünmüyorsanız asma tipindeki paneller için en güzel bitkilendirme istisnasız mor salkımlarla yapılabilir. Mayıs ayında aralıklı yapısı ve eşsiz lila rengiyle sizi hayaller alemine taşıyacak kadar efsanevi bir güzellik sunar. Bizde genelde duvar veya dikey panel tiplerinde sarmaşık şeklinde yetiştirilse de en muhteşem görünümü asma tipteki panellerle sunarlar. 

Bitki panellerini ebat olarak gözünüzde fazla büyütmeyin. Özellikle fazla yeşillendirmeye olanak vermeyen dar balkonlar için en mantıklı yeşillendirme alanıdır aslında düşünülenin aksine. Balkonunuzun düz duvarına istediğiniz en ve boyda alacağınız paneli duvara yasladıktan sonra dolayın sarmaşıkları, yaseminleri. İşte size en yeşilinden ve en güzel kokulusundan bitki alanı.

Panellere sadece sarmaşık dolamak değildir tek seçeneğiniz. Saksıda yetiştirdiğiniz bitkileri de buraya asabilirsiniz. İsterseniz nane, maydonoz, fesleğen gibi yenebilir sofra yeşilliklerini bu alanda değerlendirebilir, isterseniz de aynı tip bitkiyi renkli saksılara ekerek hareketlilik katabilirsiniz. Bu paneli terrarium duvarı olarak kullanmak da başka bir seçenek.

Bolca sarmaşıklardan bahsetmişken, panellere yer veriyorken begonvilleri unutmak olmaz elbette. Bu tip panellerde, yaşadığınız iklim de uygunsa çevirebileceğiniz en izlenilesi bitkilerdendir begonvil.

Bitki paneline bahçenizde yer verecek hiçbir alanınız yoksa bile en muhteşem şekilde yer aldığı kapı taklarında da kullanabilirsiniz. Mayıs ayında evinizi size daha da “yuva” hissettirecek mayıs güllerinin altından geçmek kadar güzeli olabilir mi? 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar