TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

13.07.2017

BAHÇELERDE ESTETİK EL ARABALARI

Peyzaj düzenlemesinde genelde en şık, en gösterişli ve en görülmemiş ürünleri kullanmayı tercih ederiz. Sık rastlanmayan bir yapay şelale, nadir bulunan bir saksı, sıra dışı havuz seramiği, yurt dışından ithal bahçe mobilyaları gibi uzayıp gidecek bir liste ile abartmayı sevebiliyoruz. Halbuki bazen en sevimlisi gözümüzün önündeyken kaçırıyoruz. Bahçe işlerinin emektarı el arabaları dekoratif olarak çok yaratıcı formlarda değerlendirilebilir.

Tam anlamıyla işlerde kullanılan demir el arabasını kullanmak durumunda değilsiniz elbette. Araba şekli verilmiş sadece peyzajda kullanılması için tasarlanmış ürünleri pek çok peyzaj ve botanik mağazasında bulabilirsiniz. Hazırların yanı sıra kendi yaratıcılığınızı kullanarak veya üreticiyi yönlendirerek de bir şeyler koyabilirsiniz ortaya. Örneğin, sevimli bir midillinin çektiği araba olur, yanına tavşanı konuşlanmış olabilir. Bahçe ortamında olabilecek her türlü canlı ile desteklenebilir bu fikir. 

İki büyük tekerlek tek başına duruyorsa bir yerde, cambazları hatırlatır insana. Zihinde hemen bir sirk sahnesi oynanıverir. Bu hayalden yola çıkıp en görülmemiş değil de size çocukluğunuzu hatırlatacak, mis kokusu ruhunuzu coşturacak en sevdiğiniz çiçekleri ekebilirsiniz. 

Eğer arabaların içinde değişmez düzen bir saksılama kullanmıyorsanız içeriğini mevsime göre düzenleyebilirsiniz. Kış geldi mi koca balkabakları, samanlar, kozalaklar, yazın denize ve serinliğe gönderme yapacak her türlü süs hatta belki de karpuzlar...

Arabanızı çeşitli ebat ve formlarda saksılarla doldurabilirsiniz. İlk görünüm arabayı çağrıştırsa da fazlaca kullanılan saksılarla ayrı bir botanik alan havası katar. Ayrıca dekoratif aksesuarınız el arabası olsun ya da farklı bir obje olsun bodur tipte palmiyelerin önüne yerleştirirseniz size daima şık bir arka plan sunacaktır. 

Biraz aksiyona ne dersiniz? Hep arabaların üzerini doldurduk da doldurduk. Peki bu arabayı “Devrildi, çiçeklerini döktü ve bir patika oluşturdu.” şeklinde düzenlesek? Kesinlikle her görenin hoşuna gidecek bir detay.

Arabanız büyük ya da küçük de olsa bazen bütünlük sağlamak için ve mono renk kullanımı için tek tür çiçek veya yeşillendirme tercih edebilirsiniz. Mevsimsel dönüşümlerde bu değişim ve her yaz aynı stili görmemek için güzel bir seçenek olacaktır.

Bahçe dekorasyonu pek çok imkanı içinde barındırır, en önemlisi bahçenizin tadını çıkarmayı unutmayın. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar