TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

27.06.2018

BAHÇELERİN HUZUR KÖŞESİ SÜS HAVUZLARI

Bir evin bahçesi varsa içinde peyzaj güzelliğinden (çiçek ve ağaç detayları, sonrasında düzenleme) sonra ilk olarak gözümün ve kulaklarımın aradığı şey süs havuzları ve yapay şelaleler.

Suyun hepimize tarifsiz bir dinginlik verdiği bir gerçek. Hem berrak görüntüsü hem de hafif sesiyle dinlendirici yönü oldukça kuvvetli.  Dolayısıyla aklınızda olan süs havuzu da şelale de olsa bahçenizi bambaşka bir dünyaya taşıyacağı kesin. Ben de sezon açılmışken değerlendirebileceğiniz seçenekleri artıları ve eksileriyle bu yazıda bir araya topladım.

Benim en beğendiğim uygulamalar genelde doğal taş ve çanaklarla birleşenler. Bahçe ve peyzajla uyum içindeki bu malzemelerin suyun saflığına çok yakıştığını düşünüyorum. Tabii ki yukarıdaki biraz uç bir örnek, her mekana uygulanabilecek metrekarede değil ancak geniş girişlere sahip merkez ofis binaları veya malikane projeleri için düşünülebilir. Burada bir detaya değinmek gerekir. Havuz, şelale boyutu ne olursa olsun su akış hızını ve yoğunluğunu düşük tutmakta fayda var. Zira çok yüksek su sesi kısa bir süre sonra sakinlikten ziyade gürültü olarak algılanabilir.

Dinlenme ve keyif alanlarının dışında büyük bahçeli evlerin karşılama ve araba yolu sonunda yer alan süs havuzları da görsellik olarak bir seçenek. Evinize her girişte huzurlu bir ortama ayak basıyor olduğunuzu size hatırlatması açısından hoş bir detay olur.

Az önce bahsettiğim çanaklı sunumlara bir üst ve alttaki iki örneği verebiliriz. Havuz alanı olarak çok geniş yer ayırmanıza gerek kalmadan istediğiniz su efektini yaratabilirsiniz.

Genelde çiftlik evleri ve malikanelerde tercih edilen yapay göletler aslında daha küçük metrekarelerde de uygulanabilir. Bu, sizin bahçenizde ne tür bir su alanı görmek istediğinize bağlı. Akan bir sudansa üzerinde nilüferlerin yetiştiği, kaplumbağaların evi olan bir gölet de kurulabilir pekala.

İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu bölgelerimiz, İspanya (özellikle Endülüs) evlerinin yaygın özelliği olan avlularda bu tip süs havuzlarına yer verildiğini görebiliriz. Şimdilerde bazı villa projelerinde de avlu, iç bahçe konumlandırmasına yer verildiğinden buralarda da değerlendirilebilir.

Artık o kadar farklı versiyonları mevcut ki eğer su sesi sizin için çok önemli bir detay ise balkon veya terasınızda bile kullanabileceğiniz ebatlarda olanlarına yer verebilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar