TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

21.05.2018

BALKON VE TERASLARINIZI YAZA HAZIRLAMANIN YOLLARI

Hayatta gerçekten nefes aldığımızı hissettiğimiz zamanlar vardır; gerçekten yaşadığımızı hissettiğimiz zamanlar. Ruhumuzun, aklımızın arındığı, dinginliği somut bir şeymişçesine hissettiğimiz zamanlar. Bazen bir deniz kıyısında bazen ağaçların gölgelediği büyük bir parkta bazense evimizin kendimiz için hazırladığımız bir köşesinde duyumsarız bunu. Hele de yaz gelmişse ve hava, Orhan Veli’nin “Beni bu güzel havalar mahvetti” mısrasında betimlediği kadar güzelse doğa da katılır bu arınma ritüeline. Doğaya kaçmak; denize, suya, toprağa ulaşmak isteriz. İnsanoğlunun yeşili görünce kendini iyi ve güvende hissetmesi, maviyi görünce coşkulanması bir tesadüf değildir; İlk Çağlara uzanan subliminal kökenleri vardır. Baharın coşkusunu doyasıya hissettiğimiz, yazı karşılamaya hazırlandığımız şu günlerde doğaya kaçamıyorsak biz de doğayı ayağımıza getirir, küçük illüzyonlarla balkon ve teraslarımızı şehrin hengamesini ardımızda bırakacağımız keyif noktalarına çevirebiliriz. Balkon ve teras dekorasyonu yapmak için biraz emeğe, bolca ilhama ve hayal gücüne ihtiyacımız var. Haydi başlayalım!

36.// | Bodrum Gündoğan Villa https://www.cosalindo.com/bodrum-gundogan-villa

Bahar temizliği başlasın!

Balkon ve teraslarımızı vakit geçireceğimiz birer yaşam alanına çevirmek için yapmamız gereken ilk şey sıkı bir temizlik ve tadilat yapıp bu alanları yeni mevsime hazırlamak. Öncelikle balkon ve teraslarımızı depo gibi kullanmaktan vazgeçmemiz gerekiyor. Minimalizmin sadeleşme prensibinden güç ve ilham alın ve kullanmadığınız her şeyi hayatınızdan çıkarın. Eğer dönüştürüp veya basitçe elden geçirip dekorasyon ögesi olarak kullanabilecekleriniz varsa bir kenara ayırın. Örneğin masa veya raf olarak kullanabileceğiniz mobilyalar varsa birkaç küçük dokunuşla hayata döndürebilirsiniz.

Dila Gökalp Architects | Bebek Evi https://www.cosalindo.com/bebek-evi

Konum ve büyüklük önemli

Dekorasyona başlamadan önce teras ve balkonunuzun konumu, hangi yöne baktığı, nereden ve ne kadar güneş ve rüzgar aldığını belirlemeniz gerekiyor. Bu alanlar eğer çok rüzgar alıyorsa paravan, fazla güneş alıyorsa gölgelik veya dekoratif şemsiyelerle konforlu ve estetik bir yaşam alanı yaratabilirsiniz. Eğer daha feminen bir etki istiyorsanız tül perdelerden de yararlanabilirsiniz. Büyük bir balkona veya terasa sahipseniz bahçe mobilyaları kullanabilirsiniz. Büyük puflar, doğal formlara sahip aydınlatmalar, büyük orta sehpalar, büyük fenerler geniş alanlarda kendini çok iyi gösteriyor. Eğer alanınız müsaitse serin bahar akşamları için şık bir şömineyi de dekorasyonunuza dahil edebilirsiniz.

Gönye Proje Tasarım | Pruva34 Projesi https://www.cosalindo.com/pruva34-projesi

Daedalus Furniture | Grid Sarı Koltuk https://www.cosalindo.com/grid-sari-koltuk

Renklerin gücünü hissedin

İlk adımı tamamladık; sıra geldi teras ve balkon dekorasyonunuzun temelini oluşturacak rengi belirlemeye... Bu renk, dekorasyonda kullanacağınız diğer ögelerin renklerinin de belirleyicisi olacak. Balkon ve teras korkuluklarını ve pervazları belirlediğiniz bu renge boyayarak yaza hazırlıkta ilk adımı atabilirsiniz. Renk seçiminde balkon veya terasınızın büyüklüğü de oldukça önemli. Geniş teraslarda koyu renkler kullanabilirsiniz; Fransız tipi küçük balkonlarda ise açık renkler daha ferah bir ambiyans yaratıyor.

Küçük mekanlar için akılcı çözümler

Hakim rengi belirleyip uyguladıktan sonra sıra mobilyaları belirlemeye geldi. Balkon ve teras mobilyalarınızı mekanınızın büyüklüğüne paralel şekilde seçmeniz gerektiğini vurgulamıştık. Küçük balkon ve teraslar için portatif mobilyalar, duvara monte raflar, korkuluğa monte edilebilen mobilya ve aksesuarlar oldukça akılcı bir tercih olabilir. Minik sehpalar, tabureler, duvar saksıları kullanabilir, böylelikle dekorasyonunuzu renklendirebilirsiniz. Küçük bir kilimle hem alanı olduğundan daha büyük gösterebilir hem de balkon veya terasınıza ev havası verebilirsiniz. Beyaz zemin üzerine kullanacağınız koyu yeşil, bordo gibi koyu renklerdeki aksesuarlar algının mekandan çok objelerde olmasını sağlayacak. Yazın o coşku yüklü havasını yaşamak içinse çiçekleri kullanın. Yeriniz yoksa küçük saksılarda kaktüsler, sukulentler kullanabilir ya da duvarı kaplayacak şekilde bir dikey bahçe oluşturabilirsiniz. Korkulukların dibine yerleştireceğiniz, yaz-kış yeşil kalan bir sarmaşıkla da balkon ve terasınıza doğayı taşıyabilirsiniz. Duvardan duvara oluşturacağınız dikey bahçede yemeklerinizde veya en azından kahvaltıda kullanabileceğiniz sebzeleri ve sevdiğiniz çiçekleri yetiştirebilirsiniz.

Tes Interiors | Fresco Braunstein Ev Projesi https://www.cosalindo.com/fresco-braunstein-ev-projesi

Daedalus Furniture | Hip Sandalye https://www.cosalindo.com/hip-sandalye

Laxmi Interiors | Ulus Tepe Konakları Ev Projesi https://www.cosalindo.com/ulus-tepe-konaklari-ev-projesi

Büyük mekanların ihtişamını ortaya çıkarın

Büyük mekanlarda ise L tipi koltuklar, bahçe masa sandalyeleri, yerde kullanacağınız büyük yastıklar ve puflar, büyük saksılara yerleştirilmiş ağaç formunda yeşil bitkiler ve süs havuzları hem ferah hem de oldukça şık bir mekan tasarlamanızı sağlayacak. Enerjisini güneşten alan büyük solar fenerler ve lambalarla uzun yaz gecelerinizi enerjiden tasarruf ederek aydınlatabilirsiniz. Büyük hasır koltuklar, sepetler, toprak vazolar, renkli minderler ve kırlentlerle yaz aylarınızın büyük bölümünü keyifle geçirebileceğiniz bir açık alan yaratabilirsiniz. Eğer yeterince geniş bir alanınız varsa ahşap şezlonglar kullanabilir, yazın keyfini terasınızda veya balkonunuzda güneşlenerek çıkarabilirsiniz.

Escape From Sofa | Khalkedon Evi https://www.cosalindo.com/khalkedon-evi

Snoc Home&Garden | Phuket İkili Şezlong https://www.cosalindo.com/phuket-ikili-sezlong

Snoc Home&Garden | Elegance Köşe Takımı https://www.cosalindo.com/elegance-kose-takimi

Tüm bu mobilya ve aksesuarları seçerken açık havaya, özellikle de güneşe ve olası yaz yağmurlarına dayanıklı olmalarına dikkat edin. Balkon ve terasınız ister küçük ister büyük olsun, kendinize kitap okuyup film izleyerek dinlenebileceğiniz güzel bir mekan hazırlayabilir, doğanın ve açık havada olmanın keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar