TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

09.03.2018

BAŞARILI MİMARLAR TARAFINDAN YIKILMIŞ 10 DEKORASYON KURALI

Tasarımın belli kuralları olduğu doğrudur ancak kurallar kırılmak içindir. Mekan tasarımında da tüm tasarım alanlarında olduğu gibi bağlı olduğunuz kurallar olsun ancak bu kuralları koyan siz olmalısınız. Tasarım yolculuğunda da kuralsızlık ileride yaşanabilecek farklı sorunlara neden olabilir ancak bilinen ve başkaları tarafından onaylanmış kuralları yeniden gözden geçirip kendi dekorasyon kurallarınızı belirleyebilirsiniz. 

1 - KURALI YIK: KÜÇÜK ODALARDA BEYAZ RENK DUVARLAR TERCİH EDİN

Laxmi Interiors | Ulus Palmiye Sitesi https://www.cosalindo.com/ulus-palmiye-sitesi-ev-projesi 

Evet, küçük odalarınızda beyaz renk tercih edebilirsiniz, bu da evinizi aydınlık ve daha ferah gösterebilir. Ancak bu bilinen kural, koyu renge tepki olarak ortaya çıkmamıştır. Evinizin duvarlarını istediğiniz gibi boyayabilirsiniz. Genişlik ve ferahlık algısı ise, diğer detaylarla dengelenebilir. Alanında tecrübe ve bilgi sahibi iç mimarlar, koyu renkli duvarlara sahip bir evde oturmak isteyen müşterilerine en iyi seçenekleri bu kuralı yıkarak veriyor. 

2- KURALI YIK: DUVAR KAĞIDI SADECE DUVARA UYGULANIR

Pekmez + Boz | BE Taksim Çocuk Odası https://www.cosalindo.com/be-taksim-cocuk-odasi 

Duvar kağıdı, ev dekorasyon stilinizi destekleyecek belirgin parçalardan biridir. Mobilyalarınızı, dekoratif aksesuarlarınızı tamamlayacak duvar kağıtları ile ev dekorasyon stilinizi baştan yaratabilirsiniz. Duvar kağıtları tavanlarda, kitaplıkların ya da büfelerin sırtında, masaların üzerinde ya da aklınıza gelebilecek daha farklı pek çok alanda kullanılabilir. 

3 - KURALI YIK: FARKLI RENKTE METALLERİ BİRLİKTE KULLANMAYIN

Escape From Sofa | ET Etiler Ev Projesi https://www.cosalindo.com/et-etiler-ev-projesi

Altın rengi, gümüş rengi metaller, pirinçler, bronzlar, demirler neden farklı şekilde bir arada kombinlenmesin ki... Kurallarınızı kendi tasarımınızla belirlediğiniz bir dekorasyonla yaşam alanlarınızı baştan yaratabilir, özgün bir stili yakalayabilirsiniz. 

4 - KURALI YIK: AHŞAPLAR BOYANMAZ

Crocodily Kid's Architect | Ymn Çocuk Odası https://www.cosalindo.com/ymn-cocuk-odasi

Birçok mimar da aksini söylüyor. Ahşaplarınızı boyamanız gerekmiyor ama boyanmaz kuralına bağlı kalmanız da şart değil. Ev dekorasyon stlinize uyacak şekilde ahşaplarınızı altın rengine, gümüşe, beyaza ya da mat renklere boyayabilirsiniz.

5 - KURALI YIK: YATAK ODASI DEKORASYONU SAKİN OLMALI

Gönye Proje Tasarım | Deniz İstanbul Projesi https://www.cosalindo.com/deniz-istanbul-projesi

Yatak odanız siz nasıl istiyorsanız öyle olabilir. Mimarların kendileri tarafından belirlenmiş tasarım kuralları ile yatak odaları da hareketli, desenli, eğlenceli şekilde dizayn edilebilir. 

6 - KURALI YIK: DESENLERİ KARIŞTIRMA

Pekmez + Boz | SE Beşiktaş Oturma Odası https://www.cosalindo.com/se-besiktas-oturma-odasi

Desenleri karıştırmak önce modada sonra da dekorasyonda trend haline geldi. Ancak desenleri karıştırırken çok dikkatli olmanız, aşırıya kaçmamamız da sık sık söylenir. Siz bu söylenenlere kulak asmayın. Korkmadan eşleştirin, düzenleyin, baştan yaratın. 

7 - KURALI YIK: TRENDLERİ EVİNİZE MUTLAKA UYARLAYIN

Canto 21 | Alsit Villası https://www.cosalindo.com/alsit-villasi 

Her trend evinize uyum sağlamayacaktır, bunu kabul etmekle başlayalım. Evinizin alanı, odalarınızın büyüklüğü, ev dekorasyon stiliniz, yaşam tarzınız, alışkanlıklarınız ve daha pek çok değişken trendler arasında eleme yapmanız gerektiğini gösteriyor. Ev dekorasyon stilinizde her gördüğünüzü bire bir denemekten ziyade, yaşam alanlarınızı gözden geçirip yenilikleri bu gözden geçirmenin sonrasında uygulamanızda fayda var. 

8 - KURALI YIK: TABLOLARINIZ KANEPELERİNİZDEN DAHA KÜÇÜK OLMALIDIR

İlkay Ala Mimarlık | Arnavutköy Yalı Projesi https://www.cosalindo.com/arnavutkoy-yali-projesi

Tablolarınız arkasına geldiği mobilyalardan küçük olacaklar diye bir kurala bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Kuralların dışına çıkın, mobilyalarınızdan daha büyük tablolar ya da duvar aksesuarları kullanabilirsiniz. 

9 - KURALI YIK: YEMEK MASALARINDA SANDALYELER TAKIM OLMALI

Dila Gökalp Architects | Bebek Evi https://www.cosalindo.com/bebek-evi

Yemek masalarında düzenli bir görünüm için sandalyelerinizin takım olmasına gerek yok. Dilerseniz yemek masalarınızda farklı tarzda farklı malzemeler kullanılarak tasarlanmış sandalyeler kullanabilirsiniz, hatta dilerseniz yemek masalarınızda banklardan da destek alabilirsiniz. Dila Gökalp Architects tarafından tamamlanan Bebek Evi Projesinde yemek masasında birbirinden farklı tarzda sandalyeler kullanılarak hareketli bir görünüm tamamlanmış.

10 - KURALI YIK: SİMETRİ HER ŞEYDİR

Laxmi Interiors | Narlıdere Sahil Evleri Ev Projesi: https://www.cosalindo.com/narlidere-sahilevleri-ev-projesi 

Evet, simetri önemli ama simetrinin tam olarak uygulanmadığı durumlar da var ve bu durum dekorasyonun bütünlük gücünü azaltmak yerine dekorasyonda güçlü bir iz bırakıyor.

***

Dekorasyonun belli kuralları vardır ve alanında uzman mimarlık ofisleri, iç mimarlar, mimarlar bu kuralları kolayca bozup bambaşka güzellikler yaratabilir. Özgün dekorasyon projelerini incelemek için Projeler sayfasını ziyaret edin. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar