TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

07.05.2019

BASHAQUES X COSALINDO ÖZEL KOLEKSİYONU İLE SANATI SOFRALARINIZA TAŞIYIN

'Giyilebilir sanat' alanında uzmanlaşan Başak Cankeş'in sahibi olduğu Bashaques ile Cosalindo ortak çalışması, mini bir koleksiyon ortaya çıkardı. Koleksiyonun detayları ve koleksiyona özel parçaları yazımızda bulabilirsiniz. 

Hayatımızdaki her parçanın bütünü tamamlarken üstlendiği bir rol olduğunu ve her parçanın anlattığı hikâyenin bütünde bambaşka maceralarla dolu bambaşka bir hikâye oluşturduğuna inanan Cosalindo, hayatın her alanına tasarım ve sanatın taşınabileceğini böylece tasarım ve sanatla günlük hayatın her anına stil kazandırabileceğimizi savunuyor. Bashaques X Cosalindo özel koleksiyonunun çıkışı işte bu fikirle başlıyor. 

Desen çalışmaları ile sanat ve tasarımı bütünleştirmeyi başaran Başak Cankeş'in desenlerinin büyüsüne kapılmamak imkansız. Cosalindo da Başak Cankeş'in desenlerine bayılarak bu etkileyici desenleri sofralara ve keyif saatlerine taşıma isteğiyle özel bir koleksiyon oluşturdu. 

1988 yılında İzmir'de doğan Başak Cankeş, 2015'te sunduğu ilk koleksiyonu 'An' ile Uluslararası Akdeniz Moda Ödülü'nün sahibi oldu, ardından uluslararası bir yarışma olan YOTA Moda Tasarım Yarışması'nı kazandı. Üç sezondur Contemporary İstanbul'a katılan Cankeş teatral moda alanının Türkiye'deki ilk temsilcilerindendir. Performansa ilişkin fotoğraflar için: @the_truth_performance

Başak Cankeş’in her biri ayrı hikâye sahibi desen çalışmalarından Degas ve Teapot desenleri şimdi Cosalindo’nun yemek tabağı ve fincan takımı tasarımları ile bütünleşti. 

Desenlere ve desen hikayelerine biraz daha yakından bakalım: 

DEGAS

Başak Cankeş bu deseninde bale tutkusu yarım kalmış bir kızın hikayesini anlatıyor. Bu çizimiyle yıllarca içinde sakladığı bir tutkuyu sanata dönüştüren Cankeş, balerin olamayışının gizemli izlerini bir araya getiriyor ve onu yeniden parmak uçlarının üzerinde yükseltiyor.

Büyülü bir çocukluğun methiyesi gibi müze anılarından hatırlanan çiniler, Edgar Degas’nin tablolarındaki balerinlerin masalsı saflığına karışıyor. Cankeş'in Degas çizimi, hayatımızın her anının bir çocuk kadar saf ve büyülü olmasına vurgu yapılıyor. Başak Cankeş'in bu illüstrasyonu Kütahya Porselen'in zarif tasarımlarında Cosalindo'da hayat buluyor.

TEAPOT

Kırılan bir porselenin dönüşme hikayesinden esinlenilerek tasarlanan desen, bir kadının kırılan hayallerini başka bir forma dönüştürmesinden ilham alıyor ve aslında formu bozulan maddeye yeni bir form vermek için gereken şeyin biraz ilham almak olduğunu vurguluyor. Ortaya çıkabilecek yeni formların patlama anını resmeden Başak Cankeş'in bu illüstrasyonu Cosalindo ile sofralarınıza geliyor. 

♦♦♦

CosalindoXBashaques koleksiyonu, sadece Cosalindo.com ve Bashaques Alaçatı mağazasında satışta.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar