TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

22.01.2019

BEBEK ODASI DEKORASYONU NASIL YAPILIR?

Bebek odası dekorasyonu nasıl yapılır sorusu yeni ebeveynlerin ve bebek bekleyen ailelerin cevabını en çok merak ettiği soru. Bebeklerin hassas dünyasına uygun, işlevsel, ailelerin de bebek odasında rahatça bebeğiyle ilgilenebileceği şekilde tasarlanmış bebek odaları için neler gerekiyor, bebek odasında neler olmalı, bebek odalarının olmazsa olmazları nelerdir sorularının cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz. 

Bebek ya da çocuk hiç fark etmez. Bir yatak odası sadece uyumak için kullanılan bir alan değildir. Tıpkı biz yetişkinlerde de olduğu gibi onların da duyguları ile özdeşleştikleri alanlarda keyifle zaman geçirmeleri gerekmektedir. Tüm bunları düşünecek olursak bebek ya da çocuk odalarının şu an ödev yapmak, oyun oynamak, hayal kurmak, arkadaşlar ile zaman geçirmek ve oyuncakları stoklamak için kullanılan bir bölge olduğunu söyleyebiliriz. Bunların sonunda ise sakin renklerin içinde deliksiz bir uyku… Laf aramızda, insanın yeniden çocuk olası geliyor.

Bebek odalarında aydınlatma önemlidir. Bebek odası aydınlatması bebeğin bulunduğu yere, yatağına direkt gelmeyecek şekilde seçilmelidir. Geceleri birçok aile bebek odasında gece lambası kullanmamakla beraber gece lamba kullanmayı tercih ediyorsanız yumuşak ışıkları tercih etmeniz gerekmektedir.

Bebek odası takımlarını eksiksiz olarak satın alıp bebek odasını bu şekilde dekore edebileceğiniz gibi parçaları ayrı ayrı satın alıp kendi bebek odası takımınızı oluşturabilirsiniz. Böyle bir durumda beşik, cibinlik, şifonyer, gardırop, berjer, alt değiştirme ünitesi gibi parçaları seçerek bir bütün oluşturmanız gerekir.

BEBEK ODASI: YAŞAMA İLK ADIM

Bebek odalarının duvarları da dekorasyon açısından hayli önemlidir. Bebekleri rahatsız etmeyecek eğlenceli duvar süslemeleri, tehlike oluşturmayacak duvar rafları ve dekoratif objeleri tercih edebilirsiniz. Bebek odalarında duvar kağıdı kullanımı çok yaygındır. Boya yerine duvar kağıdı daha sağlıklı ve bebek odası için en ideal çözüm olacaktır. Bebek odasının halısının hijyenik kalmasına, bakımının sık sık yapılmasına özel gösterilmelidir. Ayrıca organik ürünler tercih ederek de bebek odalarında sağlıklı bir tercih yapabilirsiniz. Bebeklerin de oyuncakları olduğunu unutmamak lazım. Bebeklerin oyuncaklarını saklamak için oyuncak sandıkları ya da oyuncak kutuları tercih edebilirsiniz. Bebek odalarının perdelerinde doğal aydınlatmaya engel olmayacak bir renk tercih edebilirsiniz. En güzel bebek odası fikirleri için tecrübeli iç mimar, dekoratör ve mimarların tamamlanmış bebek odası projelerine göz atabilirsiniz.

Bebek odası hangi renk olur sorusu sık duyulan sorulardan biridir. Sakın, seçimlerinizin mavi ve pembeden biri olduğu fikrine kapılmayın. Sarı, turuncu, mor gibi renkler de bebek odalarında rahatlıkla kullanılabilir. Siz fark yaratın ve bebek odası için cinsiyete uygun renk seçimini bir kenara bırakın. Kız çocuk için pembe bebek odası ya da erkek çocuk için mavi bebek odası istiyorsanız, dekoratif objeler, raflar, duvar kağıtları, perdeler ile dekorasyona renk katabilirsiniz.

Çocuk odası dekorasyonunda da tıpkı bebek odalarında olduğu gibi çocuk odası takımlarından birini seçebileceğiniz gibi farklı parçaları bir araya getirerek kendi çocuk odası takımınızı da oluşturabilirsiniz. Çocuk odalarında tek kişilik bir yatak, çalışma masası, gardırop, kitaplık, konsol olmazsa olmaz mobilyalardır. Halı, perde, aydınlatma ve duvar süslemeleri ile çocuk odası dekore edilebilir.

Çocuk odası dekorasyonunda duvar kağıtları ya da boya kullanabilirsiniz. Bu aşamada çocuğunuzun seçimleri de etkilidir. Dilediği renkleri yeni mobilyaları ile bütünleştirebilir, çocuğunuza seçenekler sunarak içinde yaşayacağı ortamı kendi seçimleri ile güzelleştirmesine izin verilebilir. Yaşları yakın iki çocuğunuz ve fazla odanız olmadığında ya da çocuklarınızın aynı odada kalmasını istediğinizde ranza alan tasarrufu sağlama konusunda oldukça başarılı bir seçim olacaktır. Ranza seçiminizde çocuklar için özellikle eğlenceli ranza modelleri tercih etmenizde fayda var.

Küçük Bir İpucu: Çocuk odası duvarlarını çocuklarınızın çalışmalarını koyabileceğiniz sergi alanı olarak tasarlayabilirsiniz. Çocuklarınıza özgüven aşılarken çalışma arzularını da pekiştirecek bir detay olacaktır.

Bebek ve çocuk odalarında sadece dekorasyon amacıyla değil aynı zamanda hijyen için de halı tercih edilmektedir. Çocukların oyun alanına dönüştürülen eğlenceli desenlere sahip halı modelleri bebek ve çocuk odası için ideal olabilmektedir.

Başarılı iç mimarların, mimarların ve ürün profesyonellerinin tasarladığı eğlenceli, güvenli, işlevsel bebek ve çocuk odası dekorasyonları çocuk odaları için ve bebek odaları için yeni dekorasyon fikirleri verirken bebek ve çocuk odası mobilyalarınızı seçip yeni odanızı dekore etmenizi de kolaylaştıracaktır. 

Erkek bebek ve çocuk odaları için farklı bir renk mi kullanmak istediniz, kız çocuğunuz odasına eğlenceli ve kullanışlı raflar mı istiyor… Evinizin her alanını dilediğiniz gibi dekore etmeniz için yeni fikirlere ihtiyacınız olduğunda Cosalindo’ya göz atmanız yeterli. https://www.cosalindo.com/bebek-cocuk-odasi-projeleri

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar