TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

07.06.2018

BEBEK ODASI: YAŞAMA İLK ADIM

Bir bebeğin hayatımıza katılması büyük bir olaydır. Gelişiyle hayata bakış açımızı bile değiştirebilen bu yeni ve taze hayat, evimizde de köklü değişiklikler yapmanın bir eşiği haline gelir. Artık hepimizin aşina olduğu üzere bebek için sağlıklı malzemelerden üretilmiş, BPA içermeyen boyalarla renklendirilmiş, toksik etki yaratmayacak eşyalar edinmek her şeyin ilk kuralı. Öte yandan bebeklikten çocukluğa kısa zamanda geçecek olan bu yeni aile üyesinin gelişimini ve duygusal dünyasını besleyecek bir oda dekorasyonu için sınırsız seçenek var, ancak tam da en dikkatli ve özenli olunması gereken nokta burası. Çocuklar için üretilen sonsuz seçeneği bir arada kullanarak onu görsel bir kirliliğe maruz bırakmak ya da basma kalıp cinsiyet yönlendirmelerine hapsetmek pek faydalı olmayacaktır. İlk düşünmemiz gereken, onun hassas bünyesine uygun sağlıklı materyaller kullanmak iken ikinci en önemli konu ise bir bebek olduğunu unutmadan onun ihtiyaçlarını huzur, sıcaklık ve neşeyle sarmalayacak bir dünya kurmak.  

2Stories | Jane Dolap https://www.cosalindo.com/jane-dolap

2Stories | Safari Beşik https://www.cosalindo.com/safari-besik

Çok fazla görsel uyarana maruz kalmaması gereken bebeklerin odalarında sadelik önemlidir. Pastel tonlar ve neşeli renk paletlerini uygulamak her zaman çok daha uygun olur. Sade ve açık renk mobilyalardan beşik, bebek karyolası, bebek için yeterli bir gardırop ve şifonyer almak temel bebek odası ihtiyaçlarını karşılar. Sivri köşeler, düşmeye neden olacak ihtimaller yok edildiğinde geriye renkler ve biçimler kalır. 

Nanu Bed Time | Tansy Comfort Mavi Köpek Karyola https://www.cosalindo.com/tansy-comfort-mavi-kopek-karyola

Nanu Bed Time | Malia 2 Kapaklı Mavi Bebek Dolabı https://www.cosalindo.com/malia-2-kapakli-mavi-bebek-dolabi

Nanu Bed Time | Bellis 2 Turkuaz Bebek Şifonyeri https://www.cosalindo.com/bellis-2-turkuaz-bebek-sifonyeri

Bebek duvar kağıtlarının muhteşem dünyası seçimi en zor, ama en keyifli alanı oluşturuyor desek abartmış olmayız. Alfabelerden ya da orman hayvanlarından, şekillerden veya rüyalardan bir araya getirilmiş desenlerle rengarenk bir hava yaratabilirsiniz. Eğer duvar kağıdının desen yoğunluğu fazlaysa, suvar kağıdını tüm oda yerine tek ya da iki duvara uygulayıp diğer duvarları tablolar ve fotoğraflar için boş bırakabilirsiniz. Duvarlarda açık ya da koyu, ama her zaman yormayan renklerden yana olmak iyi bir fikir. Su yeşilleri, yavru ağzı, gri, şeker pembesi, gök mavisi gibi tema renkler ve etrafta kırmızılar, fuşyalar, turuncular, canlı yeşillerle küçük, ama dikkat çeken detaylar kontrastı ve dünyayı anlamasına yardımcı olur.

MB Design | Varlı Evi https://www.cosalindo.com/varli-evi

Ve aslında tüm bunları tamamlayacak en önemli unsur, bebeğiyle bir arada olacak anne ve onlarla bolca vakit geçirmek isteyen baba için rahat bir koltuk, uykusuz geçecek geceler için yumuşak bir battaniye ve rahat bir yastık desteği olacaktır. O geceleri tatlı bir ışıkla aydınlatmaksa çok önemli. Hem anne hem bebek için yorucu olmayan bir ışık desteği ister avize ister abajur ya da lambader olsun, çok kıymetlidir. Tekstilden tepe aydınlatmaları, ahşap abajurlar, duvar aplikleri ile yorgunluğu çekip alacak huzurlu bir ışıklandırma sağlayabilirsiniz.

Bebek odalarında en önemli uygulama dolap içi sınıflandırma için yeterli bölmeler diye düşünülebilir, zira minicik yenidoğan kıyafetlerinin, çorapların, eldivenlerin ve gerekli olacak bakım malzemelerinin oda içine dağılmadan, düzenli ve el atında olabilmesi için yeterli sayıda ve kullanışlı bölmeye ihtiyaç var. Bu nedenle şifonyer ve gardırop seçerken bu detaylara odaklanmak akıllıca olur.

Bebeklerin gelişim evreleri aylar içinde durmadan değişeceği için her şeyden önce oda içinde; tüm mama, salya ve kırıntılara göğüs gerebilecek; kolay temizlenebilen bir halı seçimi yapmak ebeveynler için iyi olacaktır. Odada bebeğin yerde rahat hareket edebileceği boş bir meydan bırakmak çok önemli. Zira ilk dönüşler, emekleme ve ayaklanma ritüelleri bu boş alanlar sayesinde yaşanacak; yerlerde yuvarlanıp, gıdıklanma seanslarına böylece kavuşacaksınız.

Bebek gelişiminde önemli ve gözde bir kuram olan Montessori’de bebeklerin aylarına/yaşına uygun olarak kendi işlerini kendileri halledebilme becerisini geliştirmesi esas alındığından resimli kitaplar için kitap kapaklarının görünebileceği şekilde yan yana dizileceği, 1 metre yüksekliğinde birkaç raf bir yaşına doğru kitaplarını kendi alıp karıştırabileceği bir ortam yakalamasını sağlayabilir. Oyuncaklar ve kirli kıyafetler için kumaş kaplı hasır sepetler, sevimli aydınlatma çözümleri, duvarlarda çerçeveli illüstürasyon tablolar hem kullanışlı hem zevkli bir bebek odası hazırlamak için ufak, fakat değerli dokunuşlar olacaktır. Yumuşacık örtüler, şekil şekil yastıklar ise bebeğinizin sarılmayı çok seveceği, aralarında kendini güvende ve sıcak hissedeceği detaylar olarak liste başında yer almalı.

Crocodily Kid's Architect | Cactus Yastık https://www.cosalindo.com/cactus-yastik

Crocodily Kid's Architect | Blue FB Kutu https://www.cosalindo.com/blue-fb-buyuk-kutu

Tekstillerin bebek odalarındaki önemi yadsınamaz. Perdeler, ışığa bakmayı seven ve aydınlığa doğru odaklanan bebeğinizin görüş alanındaki önemli bir odaktır, ayrıca nevresimler de içinde yattığı ve hem dokusuna hem de renklerine ilgi gösterdiği öncelikli bir noktada yer alır. Katlamalı storlar ya da uçuşan tüller ve desenli perdeler çok ilgi çekici olabilir bebek için. Öte yandan nevresimler konusunda da düz renkli bir fonda muhteşem illustürasyonların dalgalandığı, hayvanların, bitkilerin, harflerin, eşyaların göründüğü pamuklu, narin kumaşlardan seçimler yapabilirsiniz.

Nanu Bed Time | Berry Küçük Gri Sarkıt https://www.cosalindo.com/berry-gri-sarkit

İlk birkaç ay annesine yakın olması istenen bebek için ebeveyn yatağına birleştirilebilen yenidoğan beşiklerinin önemi ise gün geçtikçe artıyor. Güvenli bağlanma konusunun yaygın olarak konuşulduğu son yıllarda anne yanı beşikler de önemli bir bebek eşyası olarak liste başındaki haklı yerini almış durumda.

Nanu Bed Time | Peony Beyaz Beşik https://www.cosalindo.com/peony-beyaz-besik

Bir bebeği bütün köyün büyüttüğü günler geçmişte kalsa da bu durum önemini toplumsal olarak hâlâ koruyor ve onlara tüm aileyle bir bütün olarak yetişme şansı verirken bireylik haklarını da teslim edecek bu anlayış odasının korunaklı sınırlarında başlıyor. Bebek odasına yalnızca bir oda değil, serpilip gelişecek ve topluma entegre olacak bir karakterin ilk gelişim durağı olarak bakmak bize onu dekore etme konusunda belki çok daha kalpten fikirler verir.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar