TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

25.07.2019

BEBEK VE ÇOCUK ODALARI İÇİN KOMODİN VE GARDIROP MODELLERİ

Bebek ve çocuk odası mobilyalarına çok özen gösteriyoruz. Onların her anının özel olmasını isteyen ebeveynler bebeklerinin ve çocuklarının odalarının da en güzel şekilde dekore edilmesini istiyor. Biz de bebek ve çocuk odası mobilyaları arasından komodin ve gardıroplar başta olmak üzere bebek ve çocuk odası mobilyaları hakkında yazmak istedik. 

Bebek odası mobilyalarının her parçası anlamlı. İlk odası, ilk gardırobu, ilk kıyafetleri... Tabii ki bu kadar özel mobilyaların seçimi de hiç kolay değil. Bebek odasının inşaat kısmını tamamladıktan sonra sıra bebek odası mobilyalarını seçmeye gelir. Peki, nasıl seçeceğiz? Her şeyden önce güvenliğin, sağlığa zararlı maddelerin kullanılmamış olmasına özen göstermeliyiz. Her ne kadar renkler, desenler, dokular bizi büyülese de ilk bakmamız gerekenler bunlar. Malzeme seçiminde sağlığa zararlı madde kullanılmamış ve tasarımında güvenlik sorunu yaratacak detaylar barındırmayan mobilyalardan bebeğiniz için belirlediğiniz tema ve renkte seçimler yapabilirsiniz. 

Bebek Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Bebek Odası: Yaşama İlk Adım

Bebek ve çocuk odası mobilyaları neler? Çocuk odalarında komodin ve şifonyerler ise olmazsa olmazlar. Çocuk karyolasının, yatağının yanına yerleştireceğiniz bir komodin tıpkı yetişkin yatak odalarında olduğu gibi işlev kazanacaktır. Gece lambası, kitap, su gibi gereksinimler komodinlere yerleştirilebilir. Ayrıca şifonyerler çocuğun çoraplarını, çamaşırlarını koyabileceği işlevsel bir alan olarak çocuk odalarında işlev kazanacaktır.

Bebek odası mobilyalarında komodin ve şifonyerlerin görevi de azımsanmayacak kadar çoktur. Komodinler beşiğin yakınına konulabileceği gibi odanın herhangi bir yerine de konumlandırılabilir. Bebek odalarında bir, iki ya da daha fazla komodin yerleştirilebilir. Bebeğin çorapları, çamaşırları, toka gibi aksesuarları komodin ve şifonyerlere yerleştirilebilir.

Bebek odalarında şifonyer ve komodinler gardıroba ilave olarak tercih edilebilir. Bebeğiniz büyüdükçe kendine ait kıyafet ve eşyaları da çoğalmaktadır. Önce komodin ve şifonyer ile başlayıp gardırobunu daha sonra alabilir ya da önce gardırobu seçip komodin ve şifonyerleri daha sonra ekleyebilirsiniz. Bebeğinizin eşyaları ve bebek odasının genişliğine göre komodin ve şifonyer alışverişinizi yapabilirsiniz.

Renkli, tasarımıyla dikkat çeken, ilgi çekici detaylar barındıran gardırop, komodin ve şifonyerler çocuk odası takımlarının ve bebek odası takımlarının tamamlayıcısı olacaktır.

İpucu: Bebek ve çocuk odalarında dekoratif detay olarak sayabileceğimiz pano ve raflar aynı zamanda işlevsel olarak odanın düzenine de katkı sağlayacaktır. Raflara kitaplar, masa lambası, fotoğraflar eklenebilir. Bu hem dekoratif olarak oda temasını tamamlayacak bir detay olurken bir yandan da odanın stilini destekleyecektir.

Bebek odalarında en çok tercih edilen renkler pembe, mavi, beyaz, sarı ve yeşildir. Bebekleri rahatlatan açık renkler, pudra tonları bebek odalarında tercih edilebilir. Bebekler için beyaz mobilyalar seçerken detaylardaki renklere de dikkat etmek gerekebilir. Pembe ya da mavi detaylar seçebileceğiniz gibi sarı, turuncu gibi farklı renklere de şans verebilirsiniz.

Hep bebek odalarına değindik biraz çocuk odası mobilyalarına bakalım. 

Çocuk odalarında gardıroplar çocuklar için oldukça önemlidir. Gardıroplar, çok fazla giysisi olan çocukların kendi kıyafetlerinin yönetimini sağlayabilmesine imkân sağlar. Çocuklara düzen öğretmek isteyen ailelerin çocuklarının gardırop yönetimini sağlaması gerekebilir.

Çocuk odalarında gardıroplar odanın diğer mobilyaları ile uyumlu olarak seçilebilir. Çocuklar odalarındaki diğer mobilyalarda olduğu gibi dolaplarını da diledikleri gibi kişiselleştirmek isteyeceklerdir. Çocukların zevkine göre mobilya seçimi, odalarını sevmeleri için oldukça önemlidir. Çocukların odalarında geçirdikleri; çalışma saatleri, oyun saatleri, dinlenme saatleri onları daha mutlu edecek, odalarından keyif alacaklardır.

Maviden Uzak Erkek Çocuk Odaları

Pembeden Uzak Kız Çocuk Odaları

Sarının Enerjisiyle Sarı Renkte Çocuk Odaları

Hiç şüphesiz, bebek ya da çocuk dolaplarında güvenlik en önemli detaydır. Duvara sabitlenebilecek, sağlam ve hareketli çocukların keşif saatlerinde sorun çıkarmayacak özelliklere sahip bir dolap seçmekte fayda olacaktır.

Bebek dolapları, çocuk gardıropları seçerken dikkat edilecek noktalardan biri de, seçeceğiniz dolabın çocuk odasında ya da bebek odasında aydınlatmayı engellemeyecek ve güvenliği tehdit etmeyecek kadar büyük olmamasıdır. Bebek ya da çocuk dolabınızı yerleştirdiğiniz yerin odanın aydınlatmasına engel olmaması gerekir.

8 Adımda Çocuk Odası Dekorasyonu

Cosalindo.com’da bulabileceğiniz en güzel çocuk dolapları ve en güzel bebek dolapları iç mimari zevklerinize hitap eden ilgi çekici tasarımları ile hem çocuklarınızı hem de sizi mutlu edecek. Farklı renk seçeneklerinin yanı sıra ilgi uyandıran tasarımları ve detayları ile bebek dolapları ve çocuk gardıropları bebek ve çocuk odalarının en özgün tasarımları ile çocuklarınızı buluşturuyor, ev dekorasyonunuzun en özel odasını en güzel şekilde tasarlamanıza olanak sunuyor.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar