TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

21.12.2018

BEREKET SEMBOLÜ: YILBAŞINDA NAR KIRMAK

Siz de benim gibi nar kırma geleneği ile yakın zamanlarda tanışmışsanız bu geleneği hemen benimsemiş olmanız da çok olası. Hem bereket sembolü olan hem de yılbaşı ruhunu içinde barındıran bu geleneği biraz daha yakından tanımaya ne dersiniz? Yılbaşında neden nar kırılır, yılbaşında nar kırmak ne anlama gelir, nar ne zaman kırılır, nar nasıl kırılır, nar nerede kırılır gibi sorularınız için yazımızın devamını okuyun.

Nar sembollü ev dekorasyon ürünlerini de yazının altında listeledik, mutlaka göz atın. 

Yılbaşında nar kırma geleneğiyle tanışalı uzun zaman olmamasına rağmen kısa zamanda benimsedim ve narı biraz daha sevdim. Çarşıdan aldım bir tane eve geldim bin tane bilmecesinin cevabını hepimiz biliriz, nar işte bu biri bin yapan özelliğinden dolayı yüzyıllardır bereket sembolü olmuştur. Evlerimizde nar bulundurmanın, nar figürlü dekoratif objeler kullanmanın yaşam alanlarımıza bereket taşıdığına inanılır. 

Yılbaşında Neden Nar Kırılır?

Aslında bu sorunun cevabı çok da zor değil. Bereket sembolü olan nar, kırılıp dağıldığında bereketin de yaşam alanlarımıza yayılacağına inanılır. Böylelikle nar kırmak, bereketi evimize taşıyan bir sembole dönüşmüştür. Tıpkı Hıdırellez'de gül dibine dileklerimizi resmedip bırakmamız gibi nar da gelecek yıldan beklentimizi ifade etme yöntemimiz. Gelecek yılda evimize bereket getireceğine inandığımız için yılbaşında nar kırılır. 

Narın tarihi, M.Ö. 3500 yıllarına kadar gider. İran ve Hindistan'dan başlayıp zaman içinde bu lezzet dünyaya yayılmıştır. 

Nar kadim dönemden beri bereketi temsil eder. Kültürlerde tanrıçaların ellerinde nar bulunur. Nar aynı zamanda antioksidan bir meyvedir ve doğurganlığı artırıcı özelliği bulunur. Bu özelliği kadim dönemlerde keşfedildiğinden olsa gerek, doğurganlığın da sembolüdür. 

Nar yetiştirilmeye başladığından beri doğum, ölüm, doğurganlık, bereket sembolü olmuştur. Antik Mısır'da ölümden sonra yaşam umuduyla ölülerin narla gömüldüğüne dair bulgular elde edilmiştir. 

Sümerlerde ana tanrıça bir elinde ayna diğer elinde de nar ya da haşhaş taşır. 

Nar, İslam dininde cennet meyveleri arasında sıralanır. Nar yemenin nefretten ve düşmanlıktan uzaklaştırdığına inanılır. 

Tüm dinlerde, hemen hemen tüm inanışlarda anlam bulan nar; sanatta da birçok eserde kendine yer bulmuştur. 

Nar Ne Zaman Kırılır?

Aslında bu sorunun net bir cevabı yok. Kimileri gün dönümü olan 21 Aralık'ta kırarken kimilerimiz ise yılbaşı gecesi nar kırar. Niyetimize odaklansak sanırım daha doğru olur. Amaç yeni bir yıla girerken bereket dilemek olduğu için gün dönümünde de yılbaşı gecesinde de nar kırabilirsiniz. Benim tercihim yılbaşı gecesi olacak. 00:00'dan hemen sonra kapımın önünde büyük bir nar kırmayı planlıyorum :)

Bu arada, belirtmekte fayda olabilir narın bereket sembolü olmasından dolayı bazı yörelerde sadece yeni yıla girerken değil mesela gelin ve damat evine ilk kez girmeden hemen önce de kapıda yine nar patlatılır. 

Ermeniler yeni yılın ilk sabahında dükkanlarının önünde nar kırmanın işlerine bereket getireceğine inanırlar. 

Nar Nerede Kırılır?

Nar aslında evin içinde kırılır ki bereket evimize yayılsın. Ancak narın çok leke bırakan bir meyve olduğunu düşünürsek bu konuda ısrarcı olmamak da gerekiyor. Bu nedenle kapınızın hemen önünde kırabilirsiniz. Nar taneleri ne kadar dağılırsa bereketin de o kadar yayılacağına inanılır bu nedenle büyük bir nar seçmenizde yarar var :) 

Bu arada ben illa evde kıracağım derseniz narınızı sağlam ve büyük bir poşete sarıp evinizin içinde de kırabilirsiniz. Taneler poşetin içinde kalacaktır. 

Her şekilde, nar kırarken üzerinizde leke yaptığında sorun olmayacak kıyafetler giymenizde fayda olacaktır. 

Nar Nasıl Kırılır?

Narınızı nerede kıracağınıza karar verdikten sonra nasıl kıracağınıza karar verebilirsiniz. Çok dağılmasını istediğimiz için mümkün olduğunca sert bir şekilde yere fırlatın ve booom narınız patlayacak yani kırılacak. 

Cosalindo Blog okurlarına şimdiden iyi yıllar diliyorum. Yeni yıl sizlere bol bol mutluluk, sağlık, huzur, bereket taşısın. 

Aşağıda nar sembollü, nar figürlü dekoratif objeleri, ev dekorasyon ürünlerini bulabilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar