TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

31.07.2018

BEYAZ RENK DEKORASYONDA NASIL KULLANILIR?

Dekorasyonunda ağırlıklı olarak beyaza yer verilen evler çok gösterişli duruyor. Hemen her renkle uyum sağlayabilen beyaz, dengeli kullanılmadığında ise hüsrana yol açabiliyor. Sıcak ya da soğuk alt tonlu fark etmeksizin, beyaz rengi muhakkak başka tonlarla dikkatli bir şekilde dengelemek ve belli kurallar doğrultusunda ilerlemek gerekiyor.

Beyaz renkle dekore edilmiş yaşam alanları eskiden daha resmi olarak algılanır, beyaz daha çok evlerin misafir odaları gibi az kullanılan bölümlerinde kendini gösterir, bu alanların temizlikleri ise ekstra bir emek gerektirirdi. Ancak kir tutmayan kumaşlar, buharlı temizleyiciler ve su geçirmeyen döşemeler ulaşılabilir olmaya başladıkça ev dekorasyonunda beyaz renk yerini daha da sağlamlaştırdı. Bugün, evimizde en çok vakit geçirdiğimiz yaşam alanı olan oturma odalarının demirbaş rengi beyaz oldu diyebiliriz.

Design House TP | GE Etiler Çatı Katı Projesi https://www.cosalindo.com/ge-etiler-cati-kati-projesi

Öney | Beyaz Lake Çekmeceli Orta Sehpa https://www.cosalindo.com/beyaz-lake-cekmeceli-orta-sehpa 

Ton Seçiminde Işık Önemli

Özellikle minimal stilin popüler olduğu günümüzde dekorasyonda beyaz renk kullanımı oldukça revaçta. Hemen her materyal ve renkle uyum sağlayan beyaz, dekorasyonda ev sahibine neredeyse sınırsız özgürlük tanıyor. Buna karşın en büyük sorun genellikle ilk başta yani beyazın tonunu seçerken yaşanıyor. Sıcak alt tonlu mu, soğuk bitişli mi; kırık mı, canlı mı derken beyaz renk tonları arasında seçim yapmak zorlaşıyor. Uzmanlar sarı alt tonlu beyazların daha sıcak ve yumuşak bir izlenim bıraktığını, mavi alt tonluların ise bakımlı ve soğuk durduğunu ifade ediyor. Dekore edeceğiniz mekan LED ya da floresan ile aydınlatılıyorsa zaten ışık sebebiyle soğuk bir görünüme sahiptir. Bu sebeple sıcak tonlara yer vermeniz doğru bir tercih olacaktır. Eğer eviniz bol gün ışığı alıyorsa alt ton seçimi tamamen size kalmış.

Escape From Sofa - ET Etiler Ev Projesi https://www.cosalindo.com/et-etiler-ev-projesi

Bimermer | Krom Ayak Dikdörtgen Beyaz Mermer Orta Sehpa https://www.cosalindo.com/krom-ayak-dikdortgen-beyaz-mermer-orta-sehpa

Farklı Tonlar, Farklı Mekanlar

Göz yoran, sıkıcı bir yaşam alanı istemiyorsanız dekorasyonda baştan aşağı aynı tonda beyaz kullanmaktan kaçının. Beyazın çeşitli tonlarını ve farklı dokulara sahip beyaz ürünleri bir arada kullanmak, mekana hareket kazandıracaktır. Dekorasyonda beyaz renkle yola çıkıyorsanız onu bir tuval gibi düşünüp renkleri daha sonra eklemenizde yarar var.

Soto-Lab | Erenköy Residence https://www.cosalindo.com/erenkoy-residence

3A Mobilya | Çapraz Ayak Keten Puf https://www.cosalindo.com/capraz-ayak-keten-puf

Soğuk Beyaza Hareket Kazandırmak için…

Örneğin evinizin duvarları ve koltuklarınız bembeyaz, parkeleriniz ise kırık beyaz. Bu soğuk tonlara sıcaklık katıp yaşam alanına hareket kazandırmak için sıcak ve canlı renklerde vazolar, çiçekler ve kırlentler kullanabilirsiniz. Canlı tonlara yer vermek istemiyorsanız gümüş grisi ve boz kahverengi olarak bilinen “taupe” tonları hem sıcak hem de soğuk alt tonlu beyazlarla şahane bir uyum sağlayacaktır.

Maiizen | Nodo Gri Sarkıt / Masa Lambası https://www.cosalindo.com/nodo-gri-sarkit-masa-lambasi 

Sıcak Beyazlar için Toprak Tonları

Çıkış noktanız sıcak alt tonlu bir beyaz ise kum beji gibi toprak tonlarından faydalanabilir, soğuk alt tonlu canlı beyazları ise daha cesur renklerle kombinleyebilirsiniz. Mesela soğuk beyaz zeminli bir evde çok büyük olmamak kaydıyla mavi, turuncu ve kırmızı renklerde çarpıcı ögelere yer verilebilir. Özellikle sarı-siyah-beyaz üçlemesiyle İskandinav stilini yansıtabilirsiniz.

Escape From Sofa | MC Evi https://www.cosalindo.com/mc-evi

Metalik Renklerin Asaleti

Detaylarda bakır, pirinç, gümüş ve altın tonlar kullanarak çok şık bir ambiyans yaratabilirsiniz. İstediğiniz tonu seçin, beyazla çok yakışacaktır. Beyazın yanına en çok yakışan renklerden biri de yeşil. Odanızın genel havasına ve genişliğine uygun yeşil bitkilerle yaşam alanınıza ferahlık katabilir, hayat verebilirsiniz.

Esma Dereboy | Snoha Seramik Büyük Abajur https://www.cosalindo.com/snoha-seramik-buyuk-abajur

Desenli Kilimler Hayat Kurtarıyor

Tekdüze bir renk olan beyazın üzerine farklı doku ve desenlerde ürünler yerleştirin; böylece evinizdeki aksesuarları beyaz fonla gösterişli bir şekilde sergileyebilirsiniz. Örneğin shaggy, örme ya da dokulu kilimler; yere atılabilecek canlı desen ve renklerde birkaç minder bu iş için biçilmiş kaftan. Rengarenk aksesuarlar beyazın resmiyetini kırarak odayı daha konforlu, sıcak bir yaşam alanına dönüştürecek. Eğer beyaz zemin üzerine kilim seriyorsanız yeterince büyük olduğundan ve çevresine yerleştirdiğiniz kanepe, sehpa gibi parçalarla uyum sağladığından emin olun.

Loominology | Afgan Bordo Halı https://www.cosalindo.com/afgan-bordo-hali

Detaylar Beyaz Olmamalı!

Beyaz tonların hakim olduğu bir dekorasyonda kaçınılması gerekenler de var. Armatür ve aydınlatmalarda beyazdan kaçınıp detaylarda renklere yer verin; küçük dokunuşlarla renkli ögeleri ön plana çıkarın. Örneğin evin içinde ayna ve cam kullanarak bu renkleri yansıtabilir, daha fazla renkli eşyaya yer vermeden yaşam alanınızı canlandırabilirsiniz.

Beyaz Ama Her Yerde Değil

Dekorasyonda beyaz rengi çok seviyoruz ancak uzmanlar yatak odası ve yemek odası gibi alanlarda bu rengin yoğun olarak kullanılmasını tavsiye etmiyor. Uykuyla özdeşleşen yatak odası için beyaz, fazla aydınlık bir yaşam alanı sağlarken iştah açıcı bir ton olmaması sebebiyle de yemek odalarında tercih edilmiyor.

Beyaz renk ev dekorasyonunda en sık düşülen hatalardan biri de duvar ve yerler beyaz olduğunda yani düz, ferah bir zemin elde edildiğinde ambiyansın her şeyi kaldırabileceğinin düşünülmesi. Bembeyaz bir zemin üzerine temiz hatlara sahip, köşeli, metal gibi soğuk materyallerden yapılmış ürünler yerleştirerek modern ve zamansız bir dekorasyona imza atabilir, evinizde adeta bir sanat müzesi havası yaratabilirsiniz. Daha sıcak ve davetkar bir yaşam alanı için beyaz zemin üzerine keten kumaşlı ahşap mobilyalar ve doğal tonlarda aksesuarlar yerleştirebilirsiniz.

Bou Interior-Architecture | BMÇ Bebek Evi https://www.cosalindo.com/bmc-bebek-evi

Son yıllarda moda olan devasa tablolar pek çok evde istenilen sonuçları vermiyor. Ancak beyazın hakim olduğu geniş evlerde bu büyük sanat eserleri göz alıcı sonuçlar yaratıyor. Bir şans verebilirsiniz.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar