TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

07.07.2017

BİR KLASİK: DANTEL

Her şey böyle başladı değil mi? Annelerimizin, büyükannelerimizin evin her yerini donattığı tığ işi, el emeği göz nuru, günlerce haftalarca, aylarca uğraşılarak, gözleri beş numara hipermetrop yapma pahasına işlenen, hazırlanan danteller... Seneler boyunca baş tacıydı evlerin. Büfeleri, zigon sehpaları, masa üstlerini geçtim, dolap içlerinin, telefon, televizyonun bile üstlerini örttük. Sonra bir anda işler tersine döndü çılgıncasına dışladık danteli “çok demode, kullanmam bunları” diye. Peki günümüzü düşünüp de hala demode olduğunu savunabilir miyiz? Asla. 

Şu anda daha çok Fransız dantel ağırlığında kullanım olsa da yukarıda bahsettiğim el emeği dantelleri çok büyük markalar ev tekstil markaları kullanmaya başladı. Bir farkla: Artık incecik LED televizyonları veya zigonları süslemek yerine en üst kalite kumaşlarla kombinlenerek havlular ve nevresim / pike takımlarında kullanılıyor. 

İşin Fransız dantel veya fisto kısmına gelirsek yine çok farklı alanlarda kullanıldığını görürürüz. Özellikle doğum, düğün kına hediyelerinde, bu organizasyonların tüm süsleme ve dekorasyon detaylarında sıkça karşılaşıyoruz. Hele tema biraz vintage’a kayıyorsa, gelsin danteller, gitsin lavanta demetleri, antika valizler, eskitme vazolar... 

Dantel etkisi dekoratif objelerde de kendine yer bulabiliyor. Seramik vazolar, kaseler ve çok daha fazlasından oluşan koleksiyonlar sunan Esma Dereboy'un çalışmaları dantel etkisini evlerde yaşatacak türden. 

Esma Dereboy Snoha Seramik Büyük Vazo https://www.cosalindo.com/snoha-seramik-buyuk-vazo

Esma Dereboy Yas Seramik Ekstra Büyük Kase http://www.cosalindo.com/yas-seramik-ekstra-buyuk-kase

Esma Dereboy Saf Seramik Orta Vazo http://www.cosalindo.com/saf-seramik-orta-vazo

Esma Dereboy Saf Konik Seramik Orta Vazo http://www.cosalindo.com/saf-konik-seramik-orta-vazo

Nevresimlere aplike olarak kullanılabildiğini söyledik ama bu kadarla sınırlamayın kendinizi. Kırlentler, lavanta veya koku keseleri, belki ambalaj paketlerinde bile yer verebilirsiniz. Tek parça halinde kullanılabileceği gibi ufak parçalardan özgün desenlerinizi de oluşturabilirsiniz. 

Eğer ev tekstilinde yer vermek istemiyorsanız daha ufak ebatlarda bir köşeye beğendiğiniz bir dantel motifini paspartulu olarak çerçeveletebilirsiniz. Paspartulu olması hem daha şık gösterecek hem de deseni daha iyi ortaya çıkaracaktır. 

Yemek davetiniz olacaksa her zamankinden farklı bir sofra hazırlamak adına parça parça dantellere yer verebilirsiniz. Parçalı göz yorar diye düşünürseniz emin olun annenizin veya büyükannenizin atmaya kıyamadığı şömen denilen runner tadında ama daha geniş örtülerden birini dekor olarak kullanabilirsiniz. 

Az önce de belirttiğim gibi vintage modası bu kadar revaçtayken yemek sunumlarına bile dantel değmiş durumda. İş o boyuttaki gerçek dantel bulamayanlar için pasta malzemeleri satan mağazalarda kağıt veya plastikten dantel formunda kek sunum gereçleri var. 

Bir diğer zarif dekorasyon önerisi ise nerede kullanacağınız keyfinize kalmış olmakla beraber kasnaklara gerilen danteller. Son derece romantik izler taşıyan bu uygulamayı beğenmeyecek az insan vardır. 

Özetlemek gerekirse, Fransız dantel, el emeği dantel, fisto veya daha pek çoğu... Dantel bir klasik, değişir, dönüşür, evrilir ama asla yok olmaz, evinizde yer açın ;)

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar