TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

17.01.2018

BİR KLASİK: EVLERDE DERİ MOBİLYA VE AKSESUARLAR

Asla ve asla modası geçmeyecek, evlerden eksilmeyecek bir şey varsa o da deridir. Deri; insanoğlunun ilk çağlardan itibaren doğanın sunduğu bir nimet olarak gördüğü, sık sık faydalandığı unsurlardan biri olmuştur. O günlerden bugüne de hem sunduğu konfor hem de estetik sebebiyle cazibe nesnesi olarak algılanmaktadır. Ceketten berjere, cüzdandan buz kovasına kadar akla hayale gelecek gelmeyecek her noktada karşımıza çıkıyor oluşu, şaşırttığı gibi kullanım alanı açısından da beklentileri yükseltmektedir. Orantılı bir şekilde beklenti yükseldikçe de derinin trendi hep yüksek seviyelerde kalmaktadır.

Özellikle koltuk ve berjerlerde deri kullanımı çok tercih edilse de tek seçenek değil. Deri başlığı altında süet, nubuk, vejetal, yağlı deri, lame ve dore gibi farklı tipleri mevcuttur. 

Bou Art & Design Kahverengi Deri Desenli Seramik Abajur https://www.cosalindo.com/kahverengi-deri-desenli-seramik-abajur

Salonlar için yemek masasının sandalyelerinde de deri kullanılabilir. Özellikle ham ahşap ve masif masalarla harika bir uyum yakalayacaktır. 

Kış ayları için deri koltuğu soğuk bir seçenek olarak bulanlardansanız artık kış dekorasyonumuzun temel taşı haline gelen koltuk şallarından faydalanabilirsiniz. Böylece oturduğunuz alanda direkt deriye temas etmek durumunda kalmazsınız. Bu çözüm de yeterli gelmeyecek gibi görünüyorsa, sizi koltuk kumaşından yastık kumaşına davet edelim. Soğukluğuna karşın deri şıklığını da mekanlarınızda es geçmek istemiyorsanız seçtiğiniz başka tip bir kumaşı deri yastıklarla zenginleştirebilirsiniz.

Da Paola Interiors Antilope Post Yastık https://www.cosalindo.com/antilope-post-yastik

Bu yastıklar komple deri olabileceği gibi, parçalı veya deri doku görünümlü de olabilir. Bu şekilde deri zevkinizden feragat etmemiş olursunuz. Bir seçenek de koltuğa yakın alanda orta sehpa üzerini deri kaplatmak olabilir. Çalışma masasında bile deri kullanmış biri olarak belirtmeliyim ki o kadar yoğun kullanılan masa bile çok uzun süre dayandı. Sehpa hiç gözünüzü korkutmasın. 

Deri kaplı yatak başlıkları tam demode olmak üzereydi ki trend yeniden canlandı. Artık sadece yatağın başını deri kaplamak değil tavandan tabana deri kaplayarak bunu ince gold, bakır veya krom çıtalardan desenler yaratarak hareketlendirmek oldukça revaçta. Hele buradaki hareketliliği ön plana çıkaracak hoş bir aydınlatmanın yaratacağı ambiyans insana şiir yazdırır. 

Derinin, suni versiyonları ile daha da ulaşılabilir hale gelmiş olmasına rağmen suni derinin aynı tadı vermesini beklemek yanlış olur. Yine de daha düşük bütçeli bir seçenek olması açısından suni deri de tercih edilebilir.

Siz deriyi koltuklarda mı kullanmayı tercih edenlerdensiniz, aksesuarlarda mı? Deri tasarım ürünler için Cosalindo.com'u ziyaret edebilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar