TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

19.10.2018

BODRUM KATLARI NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Evlerimizin her metrekaresi değerli, her alanı özel. Her alanı için ayrı özen sarf edip detayları ile tek tek ilgileniriz. Ancak bazen bazı bölümleri –belki de fazla göz önünde bulunmadığından- ihmal etmeye meğilliyiz. Bodrum katları genelde bu tanıma uyan alanlardan. Bazen hizmetli katı, bazen depo olarak kullanılan bodrum katlarını nasıl değerlendiririz biraz seçeneklerle inceleyelim. 

Şayet müzikle uşraşıyorsanız ve evin diğer sakinlerini çalışırken rahatsız etmemek adına bu alanı stüdyo olarak düzenleyebilirsiniz. Profesyonel olarak uğraşıyorsanız zaten akustik detaylara göre düzenleme yapmak gerekecektir. Ama hobi olarak bile hayatınızdaysa büyük boyutlu enstrümanların yerleşimi için ideal alanlardır.

Müzik ile hobi olarak ilgileniyorsanız dedim fakat hobi kavramını bodrum katları için bir hayli genişletebiliriz. Yukarıdaki katlarda yer vermeye asla mümkün olmayacak bilardo veya pinpon masası gibi grup aktivitelerini kapsayabilecek hacimli parçalara burada yer verebilirsiniz.

Sadece pinpon masasıyla yetinmek zorunda değilsiniz. Spor, hayatınızın merkezinde ise ve yoğun bir iş hayatınız varsa sporu ihmal etmemek için evinizin bünyesine dahil edebilirsiniz. İster daha pratik aletlere ister daha ağır aletlere tercihinize göre yönelebilirsiniz.

En keyifli bodrum katı düzenlemelerinden biri de kuşkusuz ev sinemaları. Evet üst katlarda da televizyonlar mevcut belli ebatlarda. Fakat sinema mantığında ses sistemi kurulmuş, oturma düzeni maksimum rahatlıkta dizayn edilmiş bir sinema odası kime keyif vermez ki? Kalabalık dost gruplarını da ağırlamak için müthiş bir seçenek.

Bodrum katlarını değerlendirirken buranın ışık alma potansiyeline, nemine de dikkat etmek gerekiyor. Bu konuya en uyumlu düzenleme içki ve şarap mahzenleri ile sağlanabilir. Eğer hatrı sayılır bir şarap stoğunuz oluyorsa bodrumu böyle bir şekilde değerlendirmek yerinde olacaktır. Hatta belki üst katlara çıkmadan mahzenin mistik havasını yaşayabileceğiniz bir bar da ilave edebilirsiniz.

Nemden bahsetmişken nem dengesini tutturmanın önemli olacağı bir uygulama da ev tipi hamam ve spa alanlarıdır. Hamamı sık sık kullananlar için en kolay yol eve ufak bir hamam inşaa etmek olacaktır. Hamama alternatif olarak buhar odası, sauna, masaj odası gibi seçenekler de dahil edilebilir.

Evinizin metrekaresi farz edelim ki çok küçük ve yukarıdaki saydıklarıma sıra gelecek gibi değil. O halde siz de sinema salonu yerine televizyonunuzu da içeren yaşam alanınızı buraya taşıyabilir hatta evin gürültüsünden uzaklaşmak için çalışma odası olarak bile dizayn edebilirsiniz.

Fikirler elbette sınırsız; önemli olan kendimizi, zevklerimizi ve ihtiyaçlarımızı doğru tahlil ederek en ideal düzenlemede karar kılmaktır.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar