TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

25.07.2018

BURÇLARA GÖRE BAHÇE VE ÇİÇEK DÜZENLEMESİ

Evlerimizi ve bahçelerimizi düzenlerken belli kıstasları ele alıyoruz. Beğendiğimiz mimari akımlar, hayran olduğumuz mimarların stilleri, sezonluk değişen trendler hatta bazen elinin değdiği her yeri güzelleştiren dostlarımızın bile izinden giderek evlerimizde düzenlemeler yapabiliyoruz. Bahçe ve çiçek düzenlemesini burçlara göre yapmayı denediniz mi hiç? O halde bu özel sınıflandırmayla ilgili neler yapabiliriz, ne gibi düzenlemeler gerekir gelin bu kez bambaşka bir konuya değinelim.

Cem Botanik ve Peyzaj | Balance Güneşli https://www.cosalindo.com/balance-gunesli

Mevsimsel dağılıma göre yetişen çiçekler genelde burcun karakteristik özellikleriyle uyumlu oluyorlar. En basit örneklerden biri gösteriş meraklısı aslan burcunun favori çiçeğinin orkide olması gibi.

Koç burcuyla başlamak gerekirse baharın habercisi sümbüller pembe, mor renkleriyle mekanlara enerji katar. Cam önüne yerleştirilmeleri idealdir ama buketiyle beraber en sevimli vazolarınızı da süsleyebilir.

Çok yönlü karakteriyle boğalar binbir çeşit rengi barındıran ve baharla özdeşleşen çiçek lale ile anılırlar. Dik ve capcanlı duruşu boğayı temsil eder adeta.

Mayıs gülleri” diye bir gerçek varken ikizler burcu bu güzelliği kaçırır mı? Çiçeklerin kraliçesi olarak nitelendirilen gül ile elbette her şeyin tartışmasız en iyisini isteyen ikizlerin yolu kesişecekti.

Yengeç burcunun naifliği, kırılganlığı ve özel yapısı çiçeğinden mi geliyor deseler tartışılabilecek kadar iddialı bir çiçeğe sahiptir. Uluslararası adıya anemon yani bizdeki adıyla Manisa lalesi!

Orkide, çiçeklerin arasında soylular belirlense herhalde tahta oturur ve bu tahta tabii ki aslan burcu eşlik eder. İster dış güzelliğinden, ister kendisine yüklenen anlamdan kaynaklansın,dünyada 25000 türü olan bu zarif çiçeğin tam da aslanın gösteriş seven tabiatına eşlik etmesi şaşırılacak şey değil.

Başak burçları titiz yapılarından sebep midir bilinmez ama bakımı kolay çiçekleri severler. Margit de bu gruba girenlerden bir tanesidir.

Bir kasımpatı türü olan dalyanın (dahlia) yüzlerce rengi mevcuttur. Venüs’ ün yönettiği, dış güzelliği önem veren Terazi burçları için biçilmiş kaftan.

Hareketi ve zoru seven akrepler dağlık alanlarda yetişen çiçeklere ilgi duyar. Centiyane ise bu burcun uğurlu çiçeğidir.

Büyüleyici güçlü kokusu dantel gibi enfes güzelliğiyle zambakları sevmeyecek insan yoktur sanırım ama yayların asıl çekim alanındadırlar. Genel olarak beyaz kral zambak yay burcunun uğurlu çiçeği olmasına rağmen kırmızı ateş zambağı da ilgilerini çeker.

Oğlakların herhangi bir şeyi beğenmesi veya beğendiğini belli etmesi zordur. Ancak kırmızı amarillere karşı koyamazlar. Özellikle kırmızıları favorileridir.

Kışın tam ortasında binbir güçlükle açan etrafına fevkalade kokular saçan kardelenler kova burcunun çiçekleridir.

İlkbaharın ilk çiçeği kabul edilen nergisler, özellikle de canlı sarı rengiyle trompet nergisi duygusal balık burcunun uğurlu çiçeğidir.

Tüm aile bireylerinizin burçlarını dikkate alarak bunlara uygun çiçekler yetiştirmek botaniğe ve çiçek düzenlemelerine ilgi duyuyorsanız keyifli bir uğraş olacaktır.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar