TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

02.04.2019

ÇALIŞMA ODASI DEKORASYONU NASIL OLMALI?

Günümüz şartlarında işimizi eve taşımama olasılığımız yok gibi görünüyor. Evlerde ise çalışmak için daha sakin bir ortama ihtiyaç duyuyoruz. Böyle durumlarda evimizde oluşturduğumuz çalışma odalarını ya da çalışma alanlarını tercih ediyoruz. Henüz çalışma odası oluşturmamış ya da mevcut çalışma odasını yenilemek isteyenler için rehber olabilecek bir yazı yazmak istedik. Çalışma odası dekorasyonu nasıl olmalı, çalışma odalarında neler bulunur, çalışma odasında hangi renk tercih edilir, çalışma odası aydınlatması nasıl olmalıdır gibi pek çok sorunuzun cevapları yazımızda.  

Çalışma odası seçimine hazır mısınız? Eğer evinizde çalışma odası olarak ayırabileceğiniz bir odanız yoksa bir odanızın uygun bir bölümünü çalışma alanı olarak seçebilirsiniz. Cam kenarı ve aydınlık bir alan olmasına özen gösterin, böylece gün ışığından yararlanabilir ve daha motive bir çalışma süreci deneyimleyebilirsiniz. 

Peki gelelim en çok merak edilen soruya. Çalışma odası ne renk olmalı? Çalışma odası renkleri için öncelikle en belirgin renkleri görmezden gelmenizi önermekle başlayalım. Çalışma odası renklerini seçerken ana renklerden uzaklaşıp biraz daha tonlara odaklanın. Kırmızı, sarı, mavi yerine şampanya, ekru, fildişi, füme, mürdüm, vizon, devetüyü, bataklık yeşili, buğday rengi, cezayir menekşesi rengi gibi farklı tonları değerlendirmeye odaklanabilirsiniz. Yine de renklerin daha açıklayıcı olması için ana renklerden ilerleyerek devam edelim. Çalışma alanınızın ya da çalışma odanızın renklerini belirlerken çalışma odasında nasıl bir iş yürüteceğinizi de öncesinde belirlemeniz gerekiyor. Çünkü bilimsel olarak her rengin farklı etkileri olduğu söyleniyor, örneğin mavi üretkenliği artırıyor, sarı yaratıcılığı... Eğer bir tasarımcıysanız size maviden çok sarı tonları daha uygun olabilir. Bu nedenle, renk seçiminizde yaptığınız işi göz önüne almakta fayda var. Mavi zihinsel üretkenliği, sarı yaratıcılığı, kırmızı bedensel üretkenliği artırır, yeşil dengeli bir ortam sağlar. 

Çalışma Odası Rengi Seçmenin Adımları: 

1- Çalışma odanızda ya da çalışma alanınızda ne tür bir çalışma yapacağınızı, daha çok neye ihtiyacınız olduğunu belirleyin.

2- İhtiyaçlarınıza en uygun ana rengi/renkleri belirleyin.

3- Seçtiğiniz rengin ya da renklerin tonlarını belirleyin. 

4- Yardımcı ve destekleyici renkleri belirleyin. 

Çalışma Odası için Mobilya ve Aksesuarlar

Hangi alanda çalışıyorsanız çalışın, çalışma odanızın olmazsa olması hiç şüphesiz çalışma masası ve çalışma sandalyesidir. Bilgisayar sandalyesi olarak da geçen çalışma sandalyeleri, rahatlığınızın ön planda olduğu bir tasarıma sahip olmalıdır. Uzun saatlerini çalışarak geçiren insanlar için çalışma sandalyeleri kadar önemli bir diğer mobilya da çalışma masasıdır.

Çalışma masası; çalışma alanınızı verimli kullanabilmenizi sağlayan, çalışırken kullandığınız dokümanlarınızı rahatça yerleştirebildiğiniz, bilgisayarınız için de yeterince alana sahip ve en önemlisi ihtiyaçlarınıza uygun şekilde tasarlanmış olmalıdır.

Pek çok çalışma odasında hem dosyaları yerleştirmek hem kaynakları yerleştirmek hem de dekoratif amaçlarla kitaplık bulunmaktadır. Kitaplıklar çalışma alanlarına renk katmasının yanı sıra çalışma sürenizi keyifle geçirmenizi sağlayıcı özellik de taşımaktadır. Kitaplık için yeterince alanınız olmadığında ya da kitaplıklar yetmediğinde raflar da aynı işleve sahip olabilmektedir. Raflar hem dokümanları koyabileceğiniz bir alan olurken hem de dekoratif amaçlarla kullanılabilmektedir.

İpucu: Çalışma odalarınızda paravan kullanarak küçük bir alana büyük bir minder yerleştirip dinlenme molalarınızı farklı bir atmosferde geçirebilirsiniz.

Çalışma odası dekorasyonunda da öncelik, kullanacak kişinin ya da kişilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmesidir. Dağınık alanlarda da çalışabilenler olsa da çalışma odaları ve alanları çoğunlukla çok fazla eşya barındırmamalı, motive edici ve moral veren dekoratif objeler, aksesuarlar bulundurmalıdır. Çalışma masalarında ya da kitaplıklarda yeşil bir bitki hoş ve sıcak bir görünüm kazandıracaktır. Mimar ve iç mimarların çalışma odası projeleri çalışma odasına dair güncel ve faydalı dekorasyon fikirleri verecektir.

EVDE KONFORLU VE ENERJİK BİR ÇALIŞMA ODASI OLUŞTURMA YOLLARI

Lüks mobilya seçimi, sadece evimiz için değil yaşadığımız tüm alanlar için önemlidir. Günümüzün büyük bir kısmını geçirdiğimiz ofislerimizde rahat bir çalışma ortamı bekleriz. Rahat bir çalışma ortamını ise rahat, sağlıklı ve kaliteli mobilyalar ile sağlamak mümkün.

Ofis mobilyaları ya da çalışma odası mobilyası seçimi, sanıldığından daha önemlidir. Tüm gün oturma pozisyonunda çalışanların ihtiyaç duyduğu rahatlığın karşılaması beklenir. Ofis mobilyaları sadece ofis için değil aynı zamanda ev ofis çalışanlar için de ideal çözümler sunabilir.

Home office çalışanlar da ofis mobilyalarına ihtiyaç duyar. Bazen sadece bir çalışma masası yetebilirken, konukların ağırlandığı durumlar için koltuk, sehpa gibi gibi ihtiyaçlar doğabilir. Kimi çalışanlar tek bir masayla yetinebilirken kimi çalışanlarsa L tipi çalışma masası tercih eder. En rahat şekilde çalışabileceğiniz çalışma masanızı seçmelisiniz.

Ofisin olmazsa olmazı ofis dolapları ve kesonlardan da bahsetmeden olmaz. Eğer çalışma odanıza evrak depolamak istiyorsanız ya da çalışma odalarında dosyalar, evraklar, çok fazla kırtasiye malzemesi olacaksa tıpkı ofislerde olduğu gibi çalışma odalarında da kesonlar ve ofis dolapları kullanılabilir. Dolaplar, çalışma odanızın dağınık görüntü vermesini önleyecek en önemli yardımcılardır. 

Rahat çalışma sandalyeleri aynı zamanda tasarımlarıyla da dikkat çeken modeller olabilir. Bir ofis dekorasyonunda ya da çalışma odası dekorasyonunda rahatlık kadar estetik de önemlidir. Hem çalışma motivasyonunu hem marka algısını hem de rahatlığı etkileyecektir.

Tasarım ve fark yaratan mobilyalar ofis dekorasyonunuzu ya da çalışma odası dekorasyonunuzu özgün bir stille ödüllendirecektir. Ofis ve çalışma odası mobilyalarından sandalyeler hem rahatlıkları hem de ilgi çekici renk ve tasarımları ile ofis hayatının sıkıcı algısını kıracak, rahat ve keyifli zaman geçirmenin kapılarını aralayacaktır.

En güzel ofis mobilyaları, tasarımlarıyla olduğu kadar rahatlığıyla da konuşulmalıdır. En güzel ofis mobilyaları ilgi gören tasarımları ile hem çalışanları hem de konukları memnun ederek beğeni toplayacaktır.  Ergonomik tasarımları ile en çok aranan mobilyalar arasında yer alan çalışma odası sandalyeleri hemen hemen herkese yönelik çözüm üretebilecek modelleri ile ilgi görmeye devam ediyor.

Tasarım ofis sandalyeleri, çalışma odalarının da vazgeçilmezi. Sadece home-office çalışanlar için değil aynı zamanda genç odaları için de alternatifler oluşturuyor. Üniversite öğrencileri, lise öğrencileri vakitlerinin çoğunu çalışma masalarında ve sandalyelerinde geçiriyor. Bu da onların rahat bir sandalyeye duydukları ihtiyacı artırıyor. Ev-ofisler için olduğu kadar genç odaları için de düşünülebilecek ve aynı zamanda ofis dekorasyonunu da tamamlayabilecek ofis sandalyeleri çalışma odalarının en dikkat çeken elemanı olmaya her zaman devam edecek gibi görünüyor. Metal sandalyeler, renkli sandalyeler, şeffaf sandalyeler ve çok daha fazlası ofiste en çok istediğiniz görünümü sağlamaya yardımcı olacaktır. 

Motivasyonu artıracak bir çalışma odasında alışmak, yaptığınız işe bağlı olmaksızın ihtiyacınızdır. Türkiye’nin her yerinden anında alışveriş yapabileceğiniz Cosalindo.com’da ofis dekorasyonunuza en büyük katkı sağlayacak ofis mobilyalarını bulabilir, özellikle tasarım mobilya ve aksesuar seçimlerinizde çalışma odanızda harikalar yaratabilirsiniz.

ÇOCUKLARDA ÇALIŞMA İSTEĞİ UYANDIRACAK ÇALIŞMA ODALARI

Çalışma odası aydınlatmasına da değinmeden geçmek olmaz. Çalışma odalarında ya da çalışma alanlarında direkt aydınlatmadan uzak durulması gerekiyor. Dolaylı aydınlatmayı tercih ederek gözünüzün daha az yorulmasını sağlamanız mümkün. Ayrıca doğal ışıktan mümkün olduğunca yararlanmaya çalışın, gündüz çalışma saatlerinde gün ışığından yararlanmaya özen gösterin. Her aydınlatma aracı elbette çalışmaya katkı sağlamak zorunda değil, çalışma odalarında dekoratif amaçlarla da bir masa üstü lamba ya da abajur tercih edebilirsiniz. Ayrıca tavan aydınlatması kullanmaktan hoşlanıyorsanız, ışığın direkt parlak şekilde gelmesine engel olacak bir lamba modeli seçmenizi öneriyoruz.

Tasarım masa üstü aydınlatma ürünlerine göz atmak isterseniz>> https://www.cosalindo.com/masa-ustu-aydinlatmalari

Sizin için seçtiğimiz çalışma odası ürünlerini aşağıda bulabilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar