TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

21.03.2018

ÇEKMECE VE DOLAP KULPLARIYLA DETAYLARDA FARK YARATIN

Dekorasyon alışverişi her zaman göz dolduran kalemlerden oluşmuyor. Listeledikleriniz arasında çoğu zaman bulunmaz bile eğer dekorasyona çok da ilgili değilseniz. Ancak ufak detaylardır genellikle şıklığı vurgulayan ve dekorasyona anlam ile tarz katan. Burada kulplara da epey iş düşüyor. Mobilyanın kimliğini netleştiren kulplar aynı zamanda son renk dokunuşunu da yapıyor krom, pirinç, gold veya bakır gibi...

Mobilya kulplarımızı nasıl ve neye göre seçmeliyiz? Öncelikle elbette mobilyanın kendi stiline uygun olmalıdır. Çok modern bir konsolda country tarzı pirinç seramik karışımı bir kulp takımı tuhaf duracaktır tabii ki. Aynı şekilde demi-klasik bir mobilya da metal bir kulbu taşımayacaktır. Diğer yandan düz hatlı zamansız bir mobilyanın stiline sadece kulpla bile yön verebilirsiniz. O kadar ki bir dresuardan sıkıldınız ancak değiştirmek maliyetli geliyor, yalnızca kulbunu değiştirerek bile bambaşka bir kimlik kazandırabilirsiniz.

Stili denkleştirdiysek renk seçimine geçebiliriz. Metallerle başlayalım. Klasikleşmiş pirinç kulplar ister motifli ister düz olsun her ton mobilyaya uyum sağlayabilir. Tercihen açık renklerde kendini daha iyi gösterir.

Çocuk odalarının kulp seçimleri ise sanırım en keyiflileri olabilir. Odanız için belirlediğiniz konsepte göre yüzlerce çeşitten en espirilisini eşleştirebilirsiniz.

Country, amerikan kolonyal, shabby chic ve hatta sahil evi (coastal) gibi tarzlarla daha yoğun kullanılsa da seramik kulpların güzelliğini göz ardı edemeyiz. Romantik yatak odalarında, prenses odası gibi dekore edilmiş çocuk odalarında, çalışma alanlarında sıklıkla karşımıza çıkıyor. Pirinç kulplara nazaran temini daha kolay. Pirinç modeller için sanayi ve mobilya üretim alanlarındaki aksesuarcıları gezmek gerekirken seramik olanları avmdeki zincir dekorasyon mağazalarında da rahalıkla bulabiliyoruz.

Form olarak en trend kulplar arasında özellikle mutfaklarda tercih edilen kapalı yarım daire ve içi boş daire şeklinde olanları sayabiliriz. Yarım daire formlularda daha retro, içi boş daire şeklindekilerde de daha art deco havası var.

Hiç şikayetçi olmamakla beraber her alanda bizi kuşatan bakırları da atlayamayız tabii ki. Kulp kolay değişebilen bir parça olduğu için trendinin düşeceğinden korkarak bakırdan kaçmanıza gerek yok. Keyfini sürebilirsiniz. En gözde çağını yaşarken kaçırmayın.

Sizin tercihiniz hangileri?

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar