TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

06.02.2018

ÇOCUK ODALARI İÇİN OYUN ÇADIRLARI

Evlerimizin en eğlenerek dekore ettiğimiz alanlarından biri kesinlikle çocuk odalarıdır. Hem renklerin canlılığı ve sınırsızlığı hem de bizi çocukluğumuza götürmesiyle bambaşka dünyalarda buluveririz kendimizi.

Oyun, oyun ve yine oyun... Bir çocuğun sevgi ve özbakım ihtiyaçları giderildikten sonra en çok ihtiyacını duyduğu, sayesinde kendini geliştirebildiği, eğlendiği yegane şey oyun. Hayal dünyalarında akıp gidene dahil olmak veya onu destekleyebilmek biz anne babaların da çocuk yetiştirirken en keyif aldıkları anlar. Sandalyeleri dizerek battaniyelerden çadırlar yaptığımız bizim çocukluğumuzun üzerinden çok zaman geçti ve değişen gelişen her şey gibi çadırlar da bundan nasibini aldı. Almamaları imkansız değil mi, çocukların en sevdiği oyun iken?

Kid's Living Oyun Çadırlarını Cosalindo'da bulabilirsiniz>> Kids Living etc. 

Artık evlerde yap boz değil de bir kez kurulup hep baş köşede kalabilen kumaş çadırlar var. Odanın rengine konseptine göre çadırın rengini ve diğer aksesuar detaylarına karar verebiliyoruz. Büyüklük zaten sizin ihtiyacınıza göre değişebiliyor fakat genelde maksimum 2-3 arkadaşını daha alabilecek ebatta tercih etmek daha yerinde oluyor. Zira bu çadırlar epey yer tutuyor.

Daha rüya gibi bir görünüm elde etmek için ise cibinliği andıran tül benzeri bir kumaş kullanmak gerekebilir. Böylelikle hem cibinlik olarak hem çadır olarak 2 fonksiyonuyla kullanabilirsiniz. Ayrıca tül çadırınıza minik ışıklar dolarsanız hayal kadar güzel bir çadıra sahip olursunuz.

Bir seçenek olarak çadırınızı rüya kapanlarıyla da süsleyebilirsiniz. Uykuya bir adım daha yaklaşmış olacağınız için çocuğunuzun oyun oynarken uykuya dalması işten bile değil. Her ihtimale karşı çadırın zeminini kaplayan ince bir minder ve yastık bulundurmanızı tavsiye ederim.

Bu çadırları pek yerinden hareket ettirmiyoruz fakat çadır kadar eğlenceli, onun kadar fonksiyonel bir mobilya da Montessori mantığına göre yapılmış çadır yataklar. Amacı çocuğa kendi inip çıkabileceği özgür hareket alanını sağlayan bu yataklar “çadır çadır” diye tutturan miniklere en kalıcı çözümü sunabilir.

Daha az işçilik ve maliyetli çadırlar ise plastik veya naylondan üretilenler. Genelde tek veya çift hareketle kolayca açılıp kapanabiliyorlar. Çabuk sıkılan çocuklar için daha düşük bütçeli bir çadır fikri.

Tüm bunların yanı sıra ilkbahar/yaz geldiğinde bu keyifli oyun alanlarını doğaya kaydırmayı unutmayın. Emin olun çocuklarınız da bayılacaktır. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar