TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

12.06.2018

ÇOCUK ODASI: ÇOCUKLUĞUN ARKA BAHÇESİ

İnsan hayatının açık ara en önemli, en kıymetli dönemi olarak çocukluk tüm yaşamın oluştuğu, şekillendiği bir arka bahçe görevi görüyor; ilk korkuların, ilk heyecanların, insan olmaya dair tüm duyguların yeşerdiği, karakterimizin yönlendiği gizli bir vaha gibi. Mahremiyetin öğrenildiği, bireyselliğin keşfedildiği tüm özel mekanların başında ise çocuğa ait bir oda geliyor.

Crocodily Kid's Architect | MT Çocuk Odası https://www.cosalindo.com/mt-cocuk-odasi

Çocuk odası nasıl düzenlenir?

Çocuğun isteklerine, fiziksel ve ruhsal gelişimine uygun bir oda yaşamın bu en gizemli ve eğlenceli yıllarını dolu dolu, tam da bir çocuğun yaşaması gerektiği şekilde geçirmesine yardımcı olacaktır. Renklerin dengeli ve cıvıltılı bir tonda olduğu, çocuğun hayal ettiği biçimde düzenlenmiş; uyku, çalışma ve oyun alanlarının birbirinden doğru şekilde ayrıldığı bir oda, rahat bir uyku ve daha az kafa karışıklığı için önemlidir. Bebekliğin ebeveyne bağımlı vakitlerini geride bırakıp özerk, üretken ve hayallerle dolu bir döneme geçen çocuğun ilgi alanlarına odaklanan bir dekorasyon da çok destekleyici olacaktır.

Four & More | Seba Flora Çatı Dubleksi https://www.cosalindo.com/seba-flora-cati-dubleksi

Crocodily Kid's Architect | D&E Oyun Odası https://www.cosalindo.com/d-e-oyun-odasi

Çocuklar, erken çocukluk dönemlerinden itibaren saklanmayı, kendilerine özel bir dünya yaratmayı çok sever. Oyun çadırları içinde uyumak, evcilik oynamak, saklanmak ve düşünmek için ortam sunan dışarıdan küçük görünen, ama içeri açılan koca bir dünyadır. Odayı renklendirme konusunda duvar kağıtları ya da çocuk odaları için özel tasarlanan stickerlar çok ideal olabilir. Mesela keşfetme arzusuyla dolu bir çocuğun odasında hayvanların ve bitkilerin gösterildiği dünya haritalı bir duvar kâğıdı kullanabilirsiniz. Mobilya yerleştirmeleri söz konusu olduğunda ise hareketli, atlayıp zıplamayı seven küçük kızınızın odasında ranza kullanıp ipler veya merdivenle tırmanıp, daha sonra kayabileceği bir düzeneğe yer açabilirsiniz.

Kids Living Etc | Jericho Çocuk Oyun Çadırı https://www.cosalindo.com/jericho-pembe-oyun-cadiri

Çocuk odası mobilyaları

Özenle seçilmiş, BPA barındırmayan ahşap mobilyalar odada hava sirkülasyonu da sağladığı için birincil tercih olmalı. Çocukluk hayatın pek de uzun olmayan, ama ikiye bölünen bir dönemi, okul öncesi erken çocukluk dönemiyle, okul sonrası çocukluk dönemi ihtiyaçları farklılaşacaktır, haliyle mobilya ihtiyaçları bu iki döneme göre değişiklik gösterir. Eşyaları bu değişime adapte olacak şekilde seçmek kolaylık sağlayabilir. Okul öncesi dönemde resim yapmak için çocuğun boyuna uygun minik bir masa ve tabure yeterli olacakken, okul sonrası dönemde ödev yükünü hafifletecek ergonomik bir masa ve otururken duruşuna hasar vermeyecek bir sandalye seçmek daha doğru olur.

MB Design | Casaba Sitesi T Evi https://www.cosalindo.com/casaba-sitesi-t-evi

Kendi sorumluluklarını yerine getirme çağına geçen çocuklarınız için sınıflandırmayı ve düzeni kolaylaştıracak bölmelerden oluşan dolap içi çözümler, boylarının yeteceği gardıroplar, kitaplarını kendileri seçip okuyacakları Montessori kitaplıkları edinmek iyi olacaktır. Çocuk dolap modellerinin geniş dünyasından uygun bir seçim yapabilirsiniz.

Pebbledesign Pebblekids by Pebbledesign / Pebble Park https://www.cosalindo.com/pebblekids-by-pebbledesign-pebble-park

Çocuk odası dekorasyon fikirleri

Çocuk odalarının dekoru temel olarak oyuncaklardır. Dekore etmek için kullanılan objelerin bile bir süre sonra oyuncak haline geleceğine emin olabilirsiniz, öte taraftan ışıklandırma için sıra dışı aplikler kullanmak, duvarlarına onlar için uygun, iç açıcı tablolar asmak çok akla yatkın ve etkili dekorasyon çözümleridir.

Kids Living Etc | Barış'ın Odası https://www.cosalindo.com/baris-in-odasi

Soto-lab | Çelebi Yalısı https://www.cosalindo.com/celebi-yalisi

Odayı asla bir renk cümbüşü haline getirmeyin ki gece uykuya geçiş bir soruna dönüşmesin. Çalışma masasını yataktan uzak tutarsanız beyinlerinin istem dışı sürekli dinleme moduna geçmesine engel olabilirsiniz. İki tip ışıklandırmayı bir arada kullanmanın ideal olduğu çocuk odalarında, oyun oynarken etrafı ve eşyalarını net görebileceği bir tepe aydınlatması, her ne kadar karanlıkta uyumaları daha sağlıklı olsa da küçük korkuları alt etmelerine yardımcı olacak loş bir gece lambası ve dinlenme, okuma saatlerinde yeterli ışık sağlayan tatlı bir lambader ışığı güzel çözümler yaratır.

Pekmez + Boz | BE Taksim Çocuk Odası https://www.cosalindo.com/be-taksim-cocuk-odasi

İskandinav dekorasyon stili, dünyada çocuğa çocuk olma hakkını en fazla veren kültürlerden birine ait olduğu için çocuk odaları ve dekorasyon fikirleri konusunda en çok çeşitliliğe ve fonksiyonelliğe sahip stildir. Özellikle illüstrasyonlarla bezenmiş perde ve nevresim tekstilleri, uyku ve oyun arkadaşı olmak için biçilmiş kaftan olan peluşları, sistematik ve akılcı mobilya anlayışıyla çocuk odası için yol gösterici bir tarz olarak kabul görür.

Kids Living Etc | Barış'ın Odası https://www.cosalindo.com/baris-in-odasi

Hayatın bu en çarpıcı ve unutulmaz dönemi için anılara kazınacak bir odayı, çocuğunuzun beklentileriyle birleştirmenin paha biçilmez zevki için hazır mısınız?

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar