TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

08.01.2019

ÇOCUKLARDA ÇALIŞMA İSTEĞİ UYANDIRACAK ÇALIŞMA ODALARI

Okul sezonu başladığından beri, çocuk odalarıyla ilgili yepyeni ihtiyaçlar ortaya çıktı. Onların odalarını rahat kullanabilmesi, hem ders çalışabilmesi hem de ilgilerine yeterince zaman ayırabilmeleri için çocuğunuzun çalışma motivasyonunu artıracak çalışma odası dekorasyon fikirlerine birlikte göz atalım. Çocuk odası dekorasyonu ile ilgili merak ettiklerinizi bizimle paylaşabilir, cevapları birlikte arayabiliriz. Bu yazıda, çocuklarınızda çalışma isteği uyandıracak dekorasyon önerilerini bulabilirsiniz. 

Yeni okul dönemi başladı. Her sonbaharda olduğu gibi bu yıl da anne-babaları tatlı bir telaş sardı. Okul bir yana evi de bu yeni döneme hazırlamak; çocuk odasını dekore ederken çalışma motivasyonunu artıracak ayrıntılara önem vermek gerekiyor. İşte çocuğun çalışma odası nasıl olmalı diye merak eden ebeveynler için renk seçiminden masa düzenine, çalışma motivasyonunu ve performansını yükseltecek dekorasyon önerileri!

Renk Seçimine Dikkat

Çocuklar için çalışma odası veya köşesi tasarlarken özen gösterilmesi gereken konuların başında doğru renk seçimi geliyor. Hangi renkler çocuğunuzu televizyonun veya oyunun başından kaldırıp ders çalışma konusunda motive ediyor dersiniz? Uzmanlara göre bu sorunun yanıtı başta mavi ve yeşil olmak üzere daha çok pastel tonlar. Ayrıca açık krem, pembe ve bal rengi gibi alternatifler de çocuğunuzun dikkati dağılmadan, uzun süre çalışma masasında kalmasına yardımcı oluyor.

Pekmez+Boz | TE Sancaktepe Erkek Çocuk Odası

Kırmızı ve turuncu gibi canlı renklerden olabildiğince kaçının. Uyarıcı etkisi olan bu renkler çalışırken açlık hissi yaratabiliyor ve dahası çocuğun gözünü yorarak dikkatinin hızlıca dağılmasına neden oluyor. Bu sadece duvarlar değil, çocuk çalışma masası modelleri için de geçerli. Çalışma odasında bulunan mobilya ve aksesuarlarda da birbiriyle uyumlu renkler kullanarak çocuğunuzun motive olmasını sağlayabilirsiniz.

Pebbledesign | Pebblekids by Pebbledesign / Paintbrush 

Masayı Nereye Yerleştirmeliyiz?

Çocukların çalışma motivasyonunu etkileyen etmenlerden bir diğeriyse masanın odadaki konumu. Masayı yerleştirirken geleceğin büyüklerinin odaklanma konusunda biz yetişkinlere kıyasla daha fazla sorun yaşadığı gerçeğini unutmamanız gerekiyor. Yoldan geçen arabaların ve dikkat dağıtabilecek diğer faktörlerin etkisini en aza indirebilmek adına pencere kenarından uzak bir yer tercih etmeye çalışın. Böylelikle çocuğunuzun ödev yaparken derslerine kolayca odaklanmasını sağlayabilirsiniz.

Pekmez+Boz | ZGT Kemerburgaz Çocuk Odası

Çalışmayı Kolaylaştıran Işık

Konuyla ilgili araştırmalar doğru ışık seçiminin çocukların ders çalışma performansını önemli düzeyde artırdığını ortaya koyuyor. Çocuk çalışma odası için fazla parlak olmayan, buna karşın yeterli ışık sağlayan bir lamba seçmeye özen gösterin. Genellikle tercih edilen beyaz renkli floresanlar yerine odayı sarı ışıkla aydınlatmak da bu anlamda hedefinize daha rahat ulaşmanızı sağlayabilir. Ayrıca aydınlatmanın tavandan yapılması tüm odanın dengeli bir şekilde ışık alması açısından önemli. Tavan lambasına ek olarak sarı ışıklı bir masa lambasıyla çocuğunuzun, gözlerini yormadan ve sıkılmadan uzun saatler çalışabileceği bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Pekmez+Boz | Tutanç Kavacık Evi

Duvara Saat Asmalı mı Asmamalı mı?

Peki duvara saat asmalı mı yoksa asmamalı mı? Çocuğunun çalışma motivasyonunu artırmak isteyen anne babaların aklını kurcalayan bu sorunun yanıtı aslında oldukça net: Evet, duvarda saat bulunmalı. Konuyla ilişkin araştırmalar saatin, çocuğun ödev yaparken veya ders çalışırken belirli hedefler koymasına ve bunlara ulaşmasına yardımcı olduğunu gösteriyor. Hatta sınavlara hazırlanırken odasında alarmlı saat bulundurarak çocuğunuza zamanı daha etkin kullanma becerisi kazandırabilirsiniz.

Gönye Proje Tasarım | Nidapark Küçükyalı Örnek Daire  

Televizyon Konusu...

Özellikle okulun ilk yıllarında çocuğun oyun dünyasından uzaklaşıp derslere odaklanması hayli zor olabiliyor. Tam da bu süreçte odasında bulunan bir televizyon, çizgi film izlemek için can atmasına ve çalışma masasından bir an önce kalkmak istemesine neden olabilir. Televizyonu onun çalışma odasından uzakta, örneğin salonda tutarak çalışma saatleri dışında izlemesini sağlayın. Tabii çocuğunuz ödev yaparken başka odada dahi olsa TV'nin açılmasının ve sesinin odasına ulaşacak kadar yüksek olmasının da dikkatini dağıtabileceğini unutmayın.

Crocodily Kid's Architect | D&E Oyun Odası

Kitaplık Önemli

Hangi yaşta olursa olsun çocuğun hayal dünyasını geliştiren ve okuldaki başarısını destekleyen faktörlerin başında kitap okuma alışkanlığı geliyor. Bu nedenle çocuğunuzun odasında daima hem ders kitaplarını hem de öykü ve romanlarını yerleştirebileceği bir kitaplık olmalı. Bunu yaparak çok erken yaşlarda çocuğunuzu kitaplarla bir arada yaşamaya alıştırabilir ve okuma isteğini artırabilirsiniz. Üstelik bu sayede kitaplarını ve kalemlerini belirli bir düzen içinde tutmayı da öğrenecek. Kitaplıkta çocuğun baskı altında hissedeceği kadar çok kitap bulundurmayın. Unutmayın ki burada amacınız onu bir anda kitaba boğmak değil, fazla zorlanmadan okuma alışkanlığı kazanmasına yardım etmek.

MB Design | Casaba Sitesi T Evi

Sandalyesi ve Halısı Nasıl Olmalı?

Çalışma masasının önüne yerleştireceğiniz sandalyenin çok yumuşak ve rahat olmamasına özen gösterin. Aksi durumda çocuğunuz sandalyeye oturduktan kısa bir süre sonra uyuyacaktır. Üzerinde çeşitli şekillerin yer aldığı bir sandalye de benzer şekilde dikkatinin hızlıca dağılmasına neden olabilir. Mümkünse çocuğun boyuna göre ayarlanabilen, düz renkli ve ne çok yumuşak ne de çok sert bir sandalye seçin.

Çocuk çalışma odası için halı alırken duvarların renginde olduğu gibi karanlık ve koyu tonlar yerine açık renkleri tercih edin; mümkünse düz ve desensiz olsun. Böylece ödevlerine yoğunlaşmasını sağlayacak atmosferi daha kolay yaratabilirsiniz.

Gönye Proje Tasarım | 38.Cadde Kayseri Projesi  

Doğadan Destek Alın

Yeşil bitkiler ve çiçekler sadece biz yetişkinlerde değil, çocuklar üzerinde de pek çok olumlu etkiye sahip. Çocuğun odasına; masasına ve pencere önü gibi alanlara yerleştireceğiniz birkaç saksı çiçekle gün içinde stresinin azalmasını ve hatta özellikle canlı renklere sahip çiçeklerle derslerine daha kolay odaklanmasını sağlayabilirsiniz.

Cosalindo'da sergilenen bebek ve çocuk odası projelerini inceleyerek çocuk odalarınız için ilham alabilirsiniz: https://www.cosalindo.com/bebek-cocuk-odasi-projeleri

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar