TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

01.06.2018

COSALINDO'DAN BABALAR GÜNÜ HEDİYE ÖNERİLERİ

Anneliğin hormonlarla gelişen içgüdüsel varlığına karşılık babalık sonradan öğrenilen bir durum. Babalık; bebekle vakit geçirdikçe, mamasını yedirdikçe, bezini değiştirip uyutma işini göğsüne yatırıp deneyimledikçe başlayan, devamında babanın gönlünün genişliği ve bu yeni hayat formuna yönder olma hevesiyle gelişebilen zorlu, uzun ve sevgi dolu bir patika. 

İznik Classics | Seramik Büyük Boy Kırmızı Kaftan https://www.cosalindo.com/seramik-buyuk-boy-kirmizi-kaftan

İzlemeyi çok sevdiğim Yaşamın Başlangıcı belgeselinde görüş veren bir baba bir araştırmaya dikkat çekiyor ve bunun hayatını değiştirdiğini söylüyor; dünya çapında başarılı olmuş, çok zengin 50 iş insanı babaya zamanı geri döndürme şansınız olsa neyi farklı yapardınız sorusu soruluyor ve bu isimlerden 40’ı şaşmaz bir kesinlikle “Çocuklarımla daha çok zaman geçirmek isterdim.” diyor. Bu çok kıymetli pişmanlık cümlesi bize şunu hatırlatmalı babalık öğrenilen bir şeyse babaların çocuklarla geçirdiği zaman ne kadar artarsa babalık da o kadar sağlamlaşır; zira deneyim ve sevgi bağı artar, anılar çoğalır, pişmanlıklar ve soru işaretleri azalır. Belki müthiş bir baba-evlat ilişkiniz oldu, belki çok çalışmak ya da başka unsurlar soru işaretleri doğurdu hatta aranıza mesafeler getirdi, ama eğer babanız hayattaysa ve babaysanız her şeyin bir çaresi olduğunu ve hiçbir şey için geç olmadığı fikrini cebimizden çıkararak bu yıl Babalar Günü hediyelerimizi onlarla daha çok zaman geçirmek üzerine kurgulamak en güzeli. Cosalindo’nun birbirinden farklı binlerce ürünü arasından üzerine bir ilişki inşâ edebileceğiniz seçenekleri derledim.

Kalbine Giden Yolun Mutfaktan Geçtiği Babalar

Staub | Grill Pans Çift Kulplu Kırmızı Döküm Izgara Tava https://www.cosalindo.com/grill-pans-cift-kulplu-kirmizi-dokum-izgara-tava-33-cm

Staub | Specialities Siyah Fondü Set https://www.cosalindo.com/staub-specialities-siyah-fondu-set-20-cm

Bazı babalar şahane yemekler yapar, özel günlerde asıl işi anne yaptığında bile misafirler için sofraya muhakkak kendine ait bir şeyler koymayı çok sever. Ya kendiyle özdeş bir tatlıyı ya öve öve bitiremediği ızgarasını yahut kocaman rengarenk bir salatayı gururla masaya getirmek onun işidir! Babanızla mutfakta bir şeyler yapmayı özlediyseniz, size işin temizleme, soğan soyma gibi ağlatan taraflarını bile verse gülüp eğlenip hatta tartışacağınız birkaç özel saati ortak hatıralarınıza sığdırmak muhteşem bir hediye olur. Belki de ona birlikte pişirmek için iyisinden bir ızgara tavası, salataları için kocaman güzel bir kase veya tatlısını fırına atabileceği bir fırın kabı hediye edebilirsiniz. Küçük ve kişisel bir not; babam bana hep havanda sarımsakları ve baharatları dövdürürdü çocukken, şimdi bile bu işi yapmak beni hep mutlu eder!

Köşesinde Vakit Geçiren Babalar

Daedalus Furniture | Bey Mavi Koltuk https://www.cosalindo.com/bey-mavi-koltuk

Hamm | Mama Masif Meşe Gövdeli Mavi Sallanan Koltuk https://www.cosalindo.com/mama-masif-mese-govdeli-mavi-sallanan-koltuk 

Havan Home | Javier Koltuk https://www.cosalindo.com/javier-koltuk

Vitello | Sangria https://www.cosalindo.com/sangria

Hayatın koşturmacası içinde yorgunluktan bayılan babalarımızın imgeleriyle doludur çocukluğumuz. “Gazetemi okuyacağım -televizyon izleyeceğim- dokunmayın bana” serzenişleri bugünlerde yerini tablette oyun oynama ya da okuma işini oradan sürdürmeye evrilse de hâlâ yorulduklarını, emekli olsalar bile kendilerine pek ilişilmesini istemedikleri günler olduğunu biliyoruz. Yine de o sessiz okumaları ilk bozan kendileri olur, meşhur baba koltuklarına şöyle bir yerleşir ve “gel biraz konuşalım seninle, hadi bir tavla atalım -satranç ya da dama da olur yerine göre- okul ne oldu, şu kız -oğlan- vardı hani?” sohbetlerine kapı açarlardı. Eğer baba koltuğu muhabbetlerini özlediyseniz belki de ona yeni bir köşe koltuğu almanın vaktidir. Bu kez yetişkinlik sırlarını öğrenip yola onun tuttuğu fenerle devam edebilirsiniz.

Tamir ve Tadilat İşlerine Bayılan Babalar

Palm Springs Endless Summer Yeşil Duvar Kağıdı https://www.cosalindo.com/palm-springs-endless-summer-yesil-duvar-kagidi

Palm Springs Arcadia Yeşil-Pembe Duvar Kağıdı https://www.cosalindo.com/palm-springs-arcadia-yesil-pembe-duvar-kagidi

Babalar ikiye ayrılır: Tadilat işlerinden nefret edenler ve tadilat işlerine bayılanlar. Tadilat işlerine bayılan babalar da ikiye ayrılır: Her şeyi mahvederek evdekileri çıldırtanlar ve her şeyi ustalardan iyi yapıp söylenenler. Eğer İkinci grubun ikinci şıkkındaki bir babanın çocuğu olarak yetiştiyseniz buyurun sizi buradan alalım! Ebeveynleriniz evde değişiklik yapmak istiyor, ama babanız her şeye karar verenin anneniz olmasından bıkmış durumda ve “İsmet kim ki!” diyerek ortalıkta söyleniyor. O zaman ona baba koltuğunu koyabileceği yeni bir köşe yapmayı teklif edin ve bu işi beraber yapmayı önerin. Yemek yapmak gibi, beraber tadilat işine girişmek de unutulmaz bir anıdır. İçini açacak tropikal desenli bir duvar kağıdıyla kendi köşesindeki duvarı beraberce kaplayın ya da baktıkça zihninde hep görmek istediği coğrafyaları canlandırabileceği desenlerdeki seramikleri birlikte döşeyin. Bu yalnızca evde güzel bir yeri tamir etmek değil, aynı zamanda aranızdaki ilişkinin epriyen kısımlarını onarmak gibi kusursuz bir tedaviye dönüşecektir. (Bir not daha: Huysuzlanırsa sakin olup sessiz kalmayı ihmâl etmeyin!)

Keyfine Düşkün Babalar

Selamlıque | 2'li Gümüş Kapaklı Kahve Takımı https://www.cosalindo.com/2li-gumus-kapakli-kahve-takimi

Canto 21 | Hobynis Heykel https://www.cosalindo.com/hobynis-heykel 

Öney | Bakır El Dövmesi Küp https://www.cosalindo.com/bakir-el-dovmesi-kup

Uttermost | Cerulean Akik Taşı Tablo https://www.cosalindo.com/cerulean-akik-tasi-tablo

Decoristan | Altın Rumi Fermanlık https://www.cosalindo.com/altin-rumi-fermanlik

Zwilling | Air Sense 6'lı El Yapımı Kırmızı Şarap Kadehi https://www.cosalindo.com/air-sense-6-li-el-yapimi-kirmizi-sarap-kadehi 

Zwilling | Air Sense El Yapımı Beyaz Şarap Karafı https://www.cosalindo.com/air-sense-el-yapimi-beyaz-sarap-karafi

Çoğu baba, -elbette eğer şartları da onu çok yıpratmamışsa- yaşamayı, dolu dolu yaşamayı sever. Sevdikleri bir kadeh içkiyle manzarayı izlemeyi, sizinle kadeh tokuşturmayı “Bugün hayattayız ya, her şeyin bir çaresi vardır çocuğum sıkma canını sen, hallederiz!” demeyi kendine öyle güzel yakıştırır ki o an gerçekten her şeyin hallolacağına iliklerinize kadar inanırken bulursunuz kendinizi. Anneler Günü yazısında da bahsettiğim o “iyi ebeveynlik” işte buna denk geliyor. Bu kadeh bizi yürekten seven babalarımıza gelsin; içini de doldurduğunuz bir karaf ile “İyi ki varsın baba!” diyerek kapısını çalın o hâlde!

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar