TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

18.06.2019

DAHA MUTLU BİR EV MÜMKÜN MÜ?

Yaz geldiğine göre yaşamımız ve yaşam alanlarımızla ilgili yeni kararlar alıp aldığımız kararları uygulamaya başlayabiliriz. Bahar, yaz mevsimleri yenilenmenin en güzeli zamanı, iyi değerlendirirsek tüm yıl daha küçük düzenlemelerle yaşam alanlarımızı canlı tutabilmemiz mümkün. Biz evlerimize daha çok mutluluk taşıyabilir miyiz diye düşündük ve bulduğumuz küçük ipuçlarını sizlerle paylaşmak istedik. Bu yazımızda mutlu bir ev ne demek, daha mutlu bir ev mümkün mü, evimizi daha mutlu kılmak için neler yapmalıyız sorularının cevaplarını birlikte arayacağız. 

mutlu ev

MUTLU EV NEDİR?

"Mutlu bir ev" ilk duyulduğunda huzurlu bir aile yaşamına vurgu yapıyor olabilir ancak bu kez, tam olarak yaşam alanlarımıza değineceğiz. Yaşam alanlarımızda yapacağımız değişiklerle evlerimizi daha mutlu kılmak mümkün mü? Oturma odamız, yatak odamız, banyomuz, antremiz, koridorumuz… Mutlu bir ev demek; içeri girdiğiniz anda size gülümseyen ve sizin de huzur bulacağınız, kendinizi daha çok ait hissedeceğiniz, sizi daha mutlu edecek bir ev demek.

DAHA MUTLU BİR EV MÜMKÜN MÜ?

retro dekorasyon

Her evin kendine has kokusu vardır. Bir eve ilk kez girdiğinizde bu koku, size evin mutlu mu yorgun mu düşünceli mi olduğunu anlatabilir. Kokular hafızadır da… Kurabiye ya da çiçek kokuları gelen düzenli bir ev hayal ettiğinizde bile huzur duymamız bundandır. Çocukluk yıllarımda arkadaşlarımın ya da komşuların evine gittiğimde sadece o evde olan o eve has bir koku alırdım. Çiçek kokuları, nostalji kokuları, kahve kokuları, kurabiye kokuları… Yıllar geçti, ne zaman o evleri düşünsem hepsinin kokusunu ayrı ayrı duyabiliyorum.

mavi dekorasyon

Evin enerjisi, havası, kokusu sürekli yenilenir; bu yenilenme her zaman olumlu değil yaşayanlara ve yaşananlara göre olumsuz da olabilir. Hatta hava durumu, gelen misafirler, izlenen haberler bile evin enerjisini düşürebilir.

Biz bazı dönemlerde silkelenip saçımızı yeniliyor, yeni kıyafetler alıyor, kokumuzu değiştiriyor tazeleniyoruz. Neden evimiz de her mevsim şöyle güzelce bir silkelenip yenilenmesin. Daha mutlu ev mümkün mü sorumuzun cevabı, evet; daha mutlu bir ev mümkün.

EVİMİZİ MUTLU ETMEK İÇİN YAPMAMIZ GEREKENLER

iskandinav dekorasyon

Tıpkı kendimizi mutlu ederken izlediğimiz yollar gibi yaşam alanlarımızı mutlu ederken de izleyeceğimiz yollar var. Bunları size madde madde sıralamak istiyorum, dilediğinizce madde eklemeniz de mümkün.

1- Evinizi Havalandırın, Perdeleri Açın

banyo dekorasyonu

Özellikle büyükşehirlerde yaşayanlar olarak, evimizi havalandırma fırsatı bulamadığımız, güvenlik gibi endişelerle içimizin rahat etmediği zamanlar oluyor. Oysa minicik bir esinti, hareketli perdeler evimizin kokusunu, enerjisini yenilemeye yardımcı oluyor. Bunu yapmayı ihmal etmeyin, yaşam alanlarınızı gün ışığından mahrum etmeyin.

 2- Temizlik Yapın ve Düzenleyin

damask dekorasyon

Birçoğumuz için temizlik olmazsa olmazken birçoğumuz da temizlik işinde pek iyi sayılmıyoruz. Oysa, temiz bir ev de enerjinizi yeniler ve hem size hem de evinize mutluluk verir.

Camlarınız silinsin, kitaplığınızın tozları alınsın, gardırobunuzun içi silinsin, buzdolabınız temizlensin… Ve tazeliği davet edin. Size küçük bir önerim var. Evinizin tamamını kendiniz temizleyecek zamanınız, enerjiniz, isteğiniz ya da sağlığınız olmayabilir ancak seçtiğiniz bir işi kendiniz üstlenin ve evinizde eviniz için çalışın. Bütünleşmenize ve mutluluğu paylaşmanıza katkısı olacaktır. Örneğin, gardırop detoksunu siz üstlenin. Sevdiklerinizi, sevmediklerinizi, artık ilginizi çekmeyenleri bir kenara ayırıp evinizden uzaklaştırın. Yazlıklarınızı, kışlarınızı gözden geçirin. Kırılmış, yıpranmış takı ve aksesuarlarınıza göz atın, yenilenebilecekleri ayırın kullanım dışı olanları kaldırın. Saatlerinizi, kişisel bakım ürünlerinizi düzenleyin. Bu kısım başlı başına bir iş olacağı için zamanınızı alacaktır, ancak bittiğinde giyinme odanızdaki ferahlığı fark edeceksiniz.

yatak odası

Nevresim takımlarınızı yıkayın, ütüleyin; sık sık değiştirin.

Evde uzun zamandır düzenlenmeyi bekleyen çekmeceler, raflar varsa onlara da el atın. Düzensiz çekmeceler belki kullanım kolaylığı sağlıyordur, belki ben öyle seviyorum diyor olabilirsiniz ancak çekmecelerinize, dolaplarınıza, raflarınıza düzen getirdiğinizde oluşan bütünlük ve taze görüntü sizi de çok mutlu edecek.

3- Evinize Hediye Verin

yeşil bitki

Silikon tabancası elinizde, hiç denemediğiniz diy projeleri yapmanızı önermiyorum elbette ama eviniz için kendi elinizle yaptığınız minicik bir dekoratif detay bile hem sizi hem de evinizi mutlu edecektir.

Sevdiğiniz bir fotoğrafınızı sevdiğiniz bir çerçeveye koyup evin dilediğiniz yerine koymanız bile eviniz için hediye olacaktır.

4- Sevmediklerinizle Vedalaşın

aynalı mobilya

Her mobilyanızı her aksesuarını aynı derecede sevmeniz mümkün değil. Zamanla biz değiştikçe zevklerimiz de değişir. Geyik figürünü sevdiğiniz için aldığınız geyikli dekoratif objeden artık geyik figürüne ilgi duymadığınız için vazgeçebilirsiniz. Severek aldığınız puf, evin diğer parçalarına göre büyük bir alan kapladığı halde kullanılmıyorsa ondan kurtulmak istiyor olabilirsiniz. Çok düşünmeyin, tazelenin. Sevmediklerinizi gönderin, yerine yenileri gelsin ya da bırakın siz yenisine karar verene biraz da boş kalsın.

Eğer her şeyden memnunsanız ancak yine de bir yenilik peşindeyseniz yastıklarınızı değiştirmeyi önerebilirim. Tablolarınız, yastıklarınız kolayca evin havasını değiştirmenizi sağlayacaktır.

Daha çok değişiklik istiyorsanız orta sehpanızı ve/ya da orta sehpa dekorasyonunuzu yenileyebilirsiniz.

5- Kendinize Ait Bir Alan Oluşturun

dinlenme koltuğu

Cinsiyetiniz ya da yaşınız önemli değil; hepimizin kendimize ait bir alanı, bir odası olmalı. Eşinizle, çocuklarınızda, hayvan dostlarınızla ya da anne babanızla yaşıyor olabilirsiniz, kendinize evin en beğendiğiniz, size en çok huzur veren alanını seçin ve tadını çıkarın.

6- Yeşil Yapraklar, Rengarenk Çiçekler

çalışma odası

Bir canlıya bakmak, onun tepkilerini izlemek sadece anne-babalara has bir özellik değil. Çiçekleriniz, evcil dostlarınız varsa onların her anına eşlik edip büyümelerini görmek, onları korumak, iyileştirmek de size yaşam enerjisi verecektir.

Yeşil yapraklı bitkiler, urban jungle konsepti bir köşe, rengarenk çiçekler… Bir evin ruhunu değiştirebilir. Yıllar evvel bir arkadaşım bir eve girdiğimde önce kitapları ve çiçekleri var mı diye baktığını söylemişti. Çiçekler sabır ister, bunu yaşayıp deneyimlemiş biri olarak sakın pes etmeyin diyorum. Doğru çiçekçiyi bulmanız bile, kendinize güvenmenizi sağlayacaktır.

7- Negatif İnsanları Evinizden Uzaklaştırın

monokrom dekorasyon

Farkındayım, biraz radikal bir çıkış oldu ancak evinizde sevmediğiniz, enerjinizin uyuşmadığı insanları ağırlamanız sizi ve yaşam alanlarınızı boğacaktır. Bunu yapmak zorunda değilseniz, yapmayın. Negatif insanları hayatınızdan mümkün olduğunca uzak tutmanızda fayda var.

8- Stresten Uzak Durun

Stressiz bir hayat kimilerimiz için imkânsız ancak stresi evimize girmeden hemen kapıda bırakırsak evimiz bizim için dinlenme ve eğlenme yeri haline gelebilir.

9- Müziğe Kulak Verin

romantik dekorasyon

Size kendinizi iyi hissettirecek müzikler ya da sesler açıp dinleyin. Bu su sesi de olabilir, caz da, rap de… Gerçekten size enerji veren müziği sadece siz bilebilirsiniz.

10- Fotoğraflardan Destek Alın

En mutlu olduğunuz anlık çekilmiş fotoğraflarınızdan özel bir alan oluşturun. Buzdolabınız ya da mutfağınızda ayrı bir alan olabilir. Yemek yerken, en sevdiğiniz arkadaşlarınızla, çocukken oyun arkadaşlarınızla çekilmiş fotoğraflar yaşam alanlarınıza hareket katacaktır.

**

Bu maddeleri artırmak ve aslında daha geniş ve detaylı açıklamak mümkün. Belki yeni bir yazı yazmalıyız ne dersiniz? 

Cosalindo'dan seçtiğim neşeli, mutlu parçaları hemen aşağıda bulabilirsiniz. 

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar