TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

31.10.2018

DEKORASYON ALGINIZA YÖN VERECEK 5 GÜÇLÜ TASARIMCI

Bugünün dekorasyon trendlerini; tasarımlarıyla, dünyaca ünlü markalarla iş birliği yaparak mekanlara yeni soluklar getiren ünlü tasarımcılar belirliyor. Mimar, iç mimar, endüstriyel tasarımcı gibi pek çok unvana sahip bu isimlerin tasarımları dünyanın dört bir yanındaki evleri, yaşam alanlarını süslüyor. Kitlelerin estetik algısını etkileyen ve hatta şekillendiren, dekorasyon trendlerine yön veren bu isimleri merak ediyor musunuz?

Giydiğimizde tüm günümüzün harika geçtiği favori elbisemiz, her sabah işe giderken önünden geçtiğimiz bina, kahve almak için girdiğimiz kafe, bilgisayarımızı açınca gördüğümüz logo; kısacası gün boyunca gözümüze ilişen hemen her şey, bu dünyaya hepimizden farklı şekilde, estetik bakış açısıyla bakan bir tasarımcının eseri. Onlar yaratıcı tasarımlarıyla, üzerinde yaşadığımız dünyayı çok daha estetik ve çekilebilir kılıyorlar.

Özellikle iç mimari ve endüstriyel tasarım alanlarında üretim yapan tasarımcıların evlerimizi ve hatta yaşadığımız tüm alanları şekillendirdiğini söylemek mümkün. Ünlü tasarımcıların işleri dünyaca ünlü markalarca üretiliyor ve birden onlarca ülkede birden popüler olabiliyor. Tasarladıkları herhangi bir ürün o kadar meşhur oluyor ki binlerce ve hatta milyonlarca kopyası üretiliyor. Bazı isimler o kadar güçlü ki bir sanat akımını dekorasyon ve mimaride uygulayarak bu akımın geleceğine yön verebiliyor. Tasarladıkları her şey mükemmel olarak algılanırken çizgileri dekorasyon dünyasını şekillendiriyor. İşte kitleleri peşinden sürükleyen dünyaca ünlü tasarımcılar.

Philippe Starck

@starck

“İnsan zihninin kapılarını açmayı seviyorum” sözüyle bilinen ünlü Fransız tasarımcı Philippe Starck bugüne dek iç mimariden endüstriyel tasarıma pek çok alanda; diş fırçasından elektronik ürünlere kadar pek çok sektörde başarılı tasarımlara imza attı. Starck, 1982 yılında, dönemin Fransa Başkanı François Mitterrand’ın dairesini tasarlamasıyla tanınır oldu. Tasarladığı en önemli parçalar; Hayalet Louis sandalyesi, Ero|S| sandalye, Bubble Club kanepe ve berjeri ile La Bohème tabure olarak sıralanabilir. Minimal bir çizgiye sahip olan Starck günümüzün sade dekorasyon anlayışına katkıda bulunan isimler arasında. Silüetinde Philippe Starck imzası bulunan ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor. Starck tarafından yoo markasının en iddialı projesi olarak gösterilen “G-yoo inspired by Starck” gökdelen projesi bugün İstanbul’da yükseliyor. Ayrıca yine ülkemizdeki pek çok projede Starck imzalı mobilyalar tercih ediliyor. Dünyaca ünlü tasarımcının dekorasyonun geleceğine dair öngörüleri ise şu şekilde: “Önümüzdeki 10 yıl içinde, fonksiyonel objeler yok olacak. Sandalyeler, perdeler kalmayacak. Yerlerine, maddi olmayan ürünler geçecek. Örneğin evinizde sadece kız ya da oğlunuzun yaptığı resim olacak; objelere ihtiyacınız kalmayacak.”

Karim Rashid

@karim_rashid_official

Tasarım dünyasının en bilinen ve en renkli kişilerinden biri olan endüstriyel tasarımcı Karim Rashid; yenilikçi ve eşsiz çizgisi, kıvrımları sıkça kullanması, plastik tasarımları ve renk oyunlarıyla biliniyor. Seri üretime geçilen üç binden fazla tasarımı, 300’den fazla ödülü ve kırktan fazla ülkeye yayılan tasarımlarıyla Rashid, günümüzün dekorasyon trendlerinden olan plastik ve renkli parçaların yaratıcısı olan isim. Onun bugüne dek en çok ses getiren tasarımları arasında BoConcept için tasarladığı minimal masa, sandalye, dolap ve büfe; SANCAL için tasarladığı sıra dışı Flat Sofa ve B-Line için tasarladığı koltuk ve bar sandalyesi geliyor. Flat Sofa yumuşak çizgileri ve uyumsuz renkleri bir araya getirmesiyle, B-Line tasarımları ise “eğri büğrü” olarak tanımlanabilecek çizgileriyle dünyaca ünlü oldu ve o yılın dekorasyon çizgisine yön verdi. Rashid ayrıca tasarımlarında neon başta olmak üzere çeşitli ışıklar kullanmasıyla da meslektaşlarından ayrılıyor.

Patricia Urquiola

Flos

İspanya doğumlu iç mimar Patricia Urquiola; oyuncu, şiirsel ve estetikle fonksiyonelliği bir araya getiren tasarımlarıyla biliniyor. Özellikle temiz çizgilere sahip mobilyalar tasarlayan Urquiola, Kettal için yarattığı Maia koleksiyonuyla 2008 yılında AD Mimari Tasarım Ödülü’nü kazanmıştı. Bu koleksiyonun kendi kişiliğini en iyi yansıtan iş olduğunu ifade eden Urquiola, “Her proje için en uygun materyali bulmayı seviyorum. Teknolojinin yardımıyla geliştirilen materyalleri el yordamıyla işlemek ya da geçmişten günümüze kalan materyalleri endüstriyel süreçten geçirmek benim tutkum” demişti.

Andrée Putman

Gene Maggio/The New York Times

Modernizmin iç mimarideki yansımasına yön veren isimler arasında yer alan Parisli tasarımcı Andrée Putman, 2013 yılında aramızdan ayrılana dek pek çok değerli eser verdi. Tasarım stilini 80’lerden bugüne her döneme uyarlayabilen Putman, devlet daireleri ve sanat müzelerinin yanı sıra pek çok ünlünün evini de tasarladı. Bunlar arasında en ünlüleri Arielle Dombasle’ın Marakeş’teki evi, Fransa Stadyumu’nun iç avlusu ve elbette ki ona şöhret kazandıran Morgans Hotel. 1984’te, New York’ta giriştiği otel tasarımında düşük bütçelerle neler başarılabileceğini göstermiş; mermer kullanmaması gerektiği için seramiğe yöneldiği bir banyo için yaptığı siyah-beyaz seramik tasarımıyla bugün dahi Andrée Putman dendiğinde akla gelen bir işe imza atmıştı.  

Jean-Michel Frank

İç mimari projelerinin duvarlarını Picasso ve Braques eserlerinin donattığı Jean-Michel Frank, bugünün popüler trendlerini kullanan ilk isimlerden. Minimal bir tarza sahip olan Frank’in aynı zamanda maksimal katmanları da kullandığı, bu sebeple de mimari tarzının tanımlanmasının zor olduğu söyleniyor. Gösterişli materyallerle sade ürünler tasarlayan Frank’in başlıca işleri arasında süslü mika perdeler, bronz kapılar, kuvars lambalar geliyor. Yani bugün de popüler olan “en sade tasarımı en göz alıcı materyalle oluşturma” trendinin öncüleri arasında Jean-Michel Frank de var.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar