TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

21.08.2017

DEKORASYONDA AKVARYUM KULLANIMI

Dekorasyon, bizimle birlikte yaşayan bir olgu olmasına rağmen her gün her an değiştirebilsek bile genel anlamda durağan bir yapıya sahiptir. En nihayetinde haşır neşir olduğumuz objeler perdeler, mobilyalar, tablolar, elektronik eşyalar, halılar ve her tür aksesuar... Bu, yeri değişse de durağanlığı değişmeyen durumu hareketlendirmenin en güzel, hatta tek güzel yolu akvaryumlardır. 

Akışkan suyun, yaşamıyla huzur veren balıklarıyla birleşmesi dekorasyona katabileceğimiz en organik yapıdır. Tek başına suyun verdiği temizlik, dinginlik ve arınmışlık hissi bile bunu sağlar. Peki evimizde nasıl bir akvaryum tercih edebiliriz, örneklerle inceleyelim. 

Tavandan tabana akvaryumları her zaman için muazzam gösterişli bulurum. Yüksekliğin ve dolayısıyla hacmin verdiği o eşsiz hissiyatı başka herhangi bir dekorasyon unsurunda bulabilir miyiz, oldukça şüpheli. Bu akvaryumlarda tipik olarak kullanılan yosun, kayalık, mercan gibi doğal süslerle kendinizi, her izlediğinizde denizin derinliklerindeki bir balık adam gibi hissetmemeniz işten bile değil. 

Açıkçası imkanlar elverişliyse böyle bir akvaryuma sahip olmak muhteşem olur. Bir dipnot vermeliyim ki bu tip uygulama için binanıza bir hayli güveniyor olmanız gerekir. Malum deprem bölgesinde yer alan bir ülkeyiz ve kötü bir senaryoya karşı akvaryumun fiziki uygunluğundan önce binanınkinin iyi olması gerekir. 

Eğer bu tipte bir akvaryum size uygun değilse yere tabanlı bir düzenek üzerine kurulan hacmen küçük ancak içerik olarak diğerinden çok da aşağı kalmayan büyük boy akvaryumları da tercih edebilirsiniz. Bunların bakımı ve kullanımı her şekilde daha rahat olacaktır. 

Dekorasyondan bağımsız bir aksesuar gibi kullanmak yerine bizzat içinde yer alsın isterseniz dolap veya duvar içi gömme modeller incelenebilir. Ancak bunların bakımı açıklara oranla daha zorlayıcı olacaktır. 

Ofis, restaurant, plaza ve iş merkezleri gibi alanlarda evlere istinaden daha fazla akvaryum görürüz. Sebebi, bu bahsettiğim dinginlik hissine stresli iş ortamlarında daha çok ihtiyaç hissedilmesi olabilir. Konuklara görsel detaylar verip onların huzurlu ve dingin zaman geçirmesini istemek de güçlü nedenler arasında. Özellikle, restaurantlar için yemek yerken manzara vaadedilemiyorsa mükemmel bir seçenek olacaktır. 

Tabana gömme akvaryumlar ise nadir görünenlerden. Su fikrini ayaklar altında düşünmek göze hoş görünebilir ama böyle bir ortamda içinde balık beslenmesinin çok da doğru ve hoş olduğu söylenemez. Deniz altı görünümü verilerek balıksız bir uygulama yaptırılabilir.

Peki sizin tercihiniz hangisi?

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar