TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

DEKORASYONDA ALÜMİNYUM AKSESUARLAR

11.04.2018

Son yıllarda dekorasyonda metal kullanımı arttı diyoruz; pirinç, krom sıklıkla görüyoruz diyoruz, gold, bakır, gümüş kol geziyor. Peki adını pek de zikretmediğimiz gizli kahramanlara ne demeli? Varlığını daha çok sektöründekilerin bildiği, fazla aşina olmayanların sadece metal deyip geçtiği... Alüminyumdan bahsediyorum tam olarak.

Arteriors Home | Quinque Kubbe Dekoratif Kase https://www.cosalindo.com/kubbe-dekoratif-kase

Aslında kullanım alanı o kadar yaygın ki biraz dikkatli gözlerle incelediğinizde günlük hayatımızda çok fazla yerde alüminyum seçmiş olduğumuzu görürsünüz. Yalıtımlı dış cephe kompozit panellerden başlarsak tırabzan küpeşteleri, perde profilleri, duşakabin sistemleri gibi inşaat malzemelerinin çoğunda görebiliriz.

Barrier Studio | Dome Sarkıt https://www.cosalindo.com/dome-sarkit

Bunların yanı sıra dekoratif aksesuarlarda da alüminyum sık sık tercih ediliyor. Diğer metallere göre hafif ve daha kullanışlı oluşu, eloksal kaplamanın verdiği şık mat ve parlak yüzeyleriyle stil sahibi pek çok kişinin evinde alüminyum aksesuarlara rastlayabiliriz. Şaraplık, lambader, avize, sehpa gibi fonksiyonel alanları zenginleştirmede kullanılabilir.

Arteriors Home | Thorn Dekoratif Kase https://www.cosalindo.com/thorn-dekoratif-kase

Cosalindo sayfalarından derlediğim alüminyum ve alüminyum alaşımlı ürünleri biraz inceleyelim. Bu formda bir kase elde etmek için döküm yöntemini kullanmanız gerekir çünkü şekli gereği bu üretim prosesini gerektirir. Biraz çetrefilli gibi görünse de neticede böyle şık aksesuarlar elde edilebiliyor.

Barrier Studio | Flame Lambader https://www.cosalindo.com/flame-lambader

Alüminyum gerek estetik gerek iletkenlik sebepleriyle aydınlatma ve led  sektöründe de yoğunlukla tercih ediliyor. Barrier Studio’ nun Flame lambaderi zarif çizgileriyle modern, rustik ve endüstriyel alanlarda muhteşem bir uyum yakalayacaktır.

Barrier Studio | Pin Sarkıt https://www.cosalindo.com/pin-sarkit

Çoğu metalde olduğu gibi alüminyum da ahşap yüzeylerle şık bir birliktelik oluşturur. Açık veya koyu tonlarının hepsi iyi birer seçenek olabilir. Kullanılacak mekanın diğer detaylarıyla doğru orantılı olarak seçim yapabilirsiniz.

Barrier Studio | Disk Sarkıt https://www.cosalindo.com/disk-sarkit

Barrier Studio | Jelly Fish Lambader https://www.cosalindo.com/jelly-fish-lambader

Nil Ata Interiors | Daire Formlu 2'li Zigon Sehpa https://www.cosalindo.com/daire-formlu-2-li-zigon-sehpa

Metal söz konusu olunca illa ki endüstriyel bir mekan olması gerekmiyor. Pek çok dekorasyon stiline entegre ederek metal parçalara yer verebilirsiniz. Özellikle salon, televizyon odası, çalışma odası gibi alanlarda değerlendirebilirsiniz.

Nil Ata Interiors | Sarı Tablalı Kısa Yan Sehpa https://www.cosalindo.com/sari-tablali-kisa-yan-sehpa

Gördüğünüz gibi aslında alüminyum evimizde oldukça fazla yer tutuyor ve sektörün hızlı büyümesi neticesinde önümüzdeki yıllarda daha da fazla hayatımızın içinde yer alacak.

- Sibel Çikler Demirci