TASARIM - MİMARİ - YAŞAM TARZI

30.03.2017

DEKORASYONDA BAKIR FIRTINASI

Son yılların kendinden emin bir şekilde basamakları tırmanan trendi hiç kuşkusuz bakır ve pembe altın tonları. Gümüşü soğuk bulan, altını iddialı bulan herkes bakıra sarıldı. Altın gibi şıkır şıkır ve süsle püsle ilintili bir elementin pembe gibi sempatik bir tonunu bulanlar da ayrıca akın etti bakıra ve sonuç ortada. Daha uzun süre altın ve gümüş ikilisinin yanında genç ve taze bir kan olarak yerini alacak olan bakır oturdu tahta.

Bakır İstanbul Stockholm Bakır Kaplama Aplik https://www.cosalindo.com/stockholm-bakir-kaplama-aplik

Ne oldu da bu kadar gümbür gümbür girdi hayatımıza bakır? Trend olmadığı zamanlarda mutfağımızda standart bir sahanken su ısıtıcıya, mutfak robotuna, çatal kaşığa, dekoratif objelere, aydınlatmalara kadar sıçrayan etkinin sebebi nedir?

Bakır İstanbul Green Ever Bakır Sulak https://www.cosalindo.com/green-ever-bakir-sulak

Bakır bir şekilde hep hayatımızdaydı esasen, ancak bu denli detaylı bir şekilde hayatımıza girişi moda ve trendler dünyasındaki arayışın sonucu elbette. Gümüş tonlarının cazibesini yitirmesi, bir klasik olarak yerinde duruşu, altının tükenmeyen cazibesine yeni bir nefes ihtiyacı ile gündeme geldi. 2-3 yıl öncesinin trend ipuçlarından gotik gösterişin, kadifenin, tüylerin gelişiyle bunları vurgulayacak yeni bir metal olarak karşımıza çıktı bakır hiç de beklemediğimiz alanlarda, objelerde. 

Ms Sparkle Bee Bakır Sarkıt Lamba https://www.cosalindo.com/bee-bakir-sarkit-lamba

Bakır, geçtiğimiz yılın renklerinden biri olan pastel pembe tonlarındaki rose quartz ile de zirve noktasına ulaştı diyebiliriz. Çünkü bu pastel pembeyi parlatan en güzel metal bakır ve pembe altın-rose gold idi. Alt trend elementleri olarak sıralanırken bir anda vazgeçilmezlerden biri haline geldi. 

Mutfak haricinde en sık gördüğümüz yerlerin başında aydınlatmalar geliyor. Şamdanlardan, mumluklara, bakır geçişli abajur şapkalarından tel görünümlü endüstriyel avizelere kadar pek çok çeşidi domine etti. Açıkçası aydınlatma sektöründeki birtakım kısır döngüler de kırılmış oldu. 

Mobilyalarda da bakır kullanımı oldukça yaygın. Özellikle sandalye iskeletlerinde, koltuk kolçaklarında sıkça karşımıza çıkıyor. Hatta bir adım ötesi olarak parlak suni derilerde de bir değişim söz konusu. Diğer bakır ürünlerle kombinleyebilmek adına bakır tonlarında suni deriler de çalışılmaya başlandı üreticiler tarafından. Dolayısıyla önümüzde esen çılgın bir bakır fırtınası var, bize düşen de bunu zevkimize göre keyifle yaşam alanlarımıza katabilmek.

BU YAZIYI BEĞENDİN Mİ?
Diğer Yazılar